Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest nebulizacja? Nebulizacje z soli fizjologicznej

Co to jest nebulizacja? Nebulizacje z soli fizjologicznej

Zainteresował Cię ten artykuł?
Mężczyzna, który używa nebulizatora

Fot: AndreyPopov /gettyimages.com

Nebulizacja to rodzaj zabiegu medycznego, który polega na podawaniu choremu leków w postaci rozpylonej mgiełki, czyli aerozolu. Najważniejsze urządzenia nebulizacyjne to nebulizatory pneumatyczne, ultradźwiękowe i siateczkowe.

Nebulizacja to terapia aerozolowa będąca nowoczesną i skuteczną metodą leczenia schorzeń dróg oddechowych. Może służyć do podawania leków w astmie, mukowiscydozie, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc i rozedmie płuc oraz być stosowana w profilaktyce przeziębień, gdzie doskonale sprawdzają się inhalacje z soli fizjologicznej.

Co to jest nebulizacja?

Nebulizacja to jedna z metod rozpraszania roztworów lub zawiesin w leczeniu inhalacyjnym chorób dróg oddechowych oraz leków o działaniu pozapłucnym z wykorzystaniem nebulizatora. Podawanie leków w formie wziewnej ma znaczną przewagę nad leczeniem pozajelitowym i doustnym.

Nebulizacje mają wiele zalet. Wśród korzyści płynących ze stosowania tej metody wymienia się: przyspieszenie działania leku, osiągnięcie dużego stężenia leku w drogach oddechowych, zmniejszenie dawki podawanego środka i ograniczenie możliwych niekorzystnych skutków ubocznych terapii dzięki minimalnemu stężeniu leku we krwi. Pozwala na bezbolesne, nieinwazyjne i wygodne podawanie środka leczniczego.

Czym jest nebulizator?

Aparat do nebulizacji, czyli nebulizator, to urządzenie generujące aerozol w wyniku mechanicznego rozproszenia (atomizacji) leku znajdującego się w fazie ciekłej (roztwór, zawiesina). Podczas zabiegu chory wdycha powstałą mgiełkę, w wyniku czego zawarte w niej cząsteczki lekarstwa są transportowane w głąb układu oddechowego. W tym celu używa się odpowiedniej maseczki lub ustnika.

Ze względu na 3 różne sposoby generacji aerozolu w procesie nebulizacji wyróżnia się 3 podstawowe grupy urządzeń:

  • nebulizatory pneumatyczne – wytwarzają aerozol, wykorzystując powietrze lub tlen sprężone w sprężarce,
  • nebulizatory ultradźwiękowe – wytwarzają aerozol dzięki fali akustycznej generowanej przez głowicę ultradźwiękową,
  • nebulizatory siateczkowe – tworzą aerozol na skutek wymuszonego drganiami o niskiej częstotliwości przychodzenia (wyciskania) roztworu leku przez kalibrowane otwory siatki.

Inhalacja a nebulizacja

Różnica między nebulizacją a tradycyjną inhalacją polega na tym, że w pierwszym przypadku chory wdycha chłodną mgłę z rozbitym na drobne cząsteczki lekiem, a w trakcie inhalacji wdycha gorące opary substancji leczniczej.

Przeciwwskazania do stosowania nebulizacji

Przeciwwskazania do stosowania nebulizacji stanowią:

  • niewydolność oddechowa, która nie ma związku z mechanizmem obturacji oskrzeli,
  • krwotok z dróg oddechowych.

W jakich chorobach korzysta się z nebulizacji?

Nebulizacja może służyć do podawania leków w przebiegu takich schorzeń jak: astma, mukowiscydoza, POCHP, rozedma płuc, rozstrzenie oskrzeli, przewlekłe zapalenie oskrzeli, zespół nieruchomych rzęsek, zakażenia grzybicze układu oddechowego, przewlekłe zapalenie krtani i stany pooperacyjne dróg oddechowych.

Przykładowe leki do nebulizacji

Środki stosowane w inhalatorach do nebulizacji to zwłaszcza sterydy, antybiotyki, leki przeciwzapalne, rozkurczające oskrzela, mukolityczne i wykrztuśne. Leki do nebulizacji to m.in. ambroksol, budezonid, bromek ipratropium, dornaza alfa, kolistyna, fenoterol+bromek ipratropium, propionian flutikazonu, salbutamol i tobramycyna.

Nebulizacja solą fizjologiczną

Nebulizacje z soli fizjologicznej są jednymi z częściej przeprowadzanych. Sól fizjologiczna, nazywana płynem fizjologicznym, to wodny roztwór chlorku sodu. Zapewnia nawilżenie dróg oddechowych, ułatwia ich oczyszczanie i usuwa zalegającą wydzielinę. Nebulizacja powinna trwać około 20–30 minut i odbywać się 2–3 razy dziennie. Najlepiej rozcieńczyć roztwór soli wodą do nebulizacji w proporcji 1:1. Doskonale sprawdza się nebulizacja na katar, która pomaga niwelować symptomy choroby, a przede wszystkim udrażnia nos. Jest też dobra na kaszel, nieżyt nosa, zapalenia gardła i przeziębienie. Powinny ją przeprowadzać osoby przebywające długo w pomieszczeniach z suchym powietrzem, klimatyzowanych i mocno ogrzewanych, co przesusza śluzówki.

Nebulizacja solą fizjologiczną pomoże na zatkane zatoki. Złagodzi ból zatok, usunie gęstą wydzielinę i zmniejszy spływanie śluzu po tylnej ścianie gardła.

Nebulizacja u dzieci

Nebulizacja stosowana jest także u dzieci. Może być bezpiecznie przeprowadzana u niemowląt. Nie wymaga od chorego koordynacji czynności oddechowych i wkładu wysiłkowego w fazie wdechowej, dlatego jest szeroko stosowana w pediatrii. U dzieci do 1 roku życia nie zaleca się stosowania aparatów ultradźwiękowych, a powinno się używać aparatów pneumatycznych. Z reguły zakłada im się maseczki, które muszą przylegać do nosa i twarzy, aby straty leku były jak najmniejsze. Do nebulizacji u dzieci starszych i młodzieży zaleca się stosowanie ustnika.

Przyjmowanie leków w czasie nebulizacji następuje podczas wdechu. W czasie gdy dziecko jest niespokojne lub płacze, gwałtownie spada poziom przepływów i zmniejsza się ilość zdeponowanego leku w płucach. Stopniowo z wiekiem cykl oddechowy staje się bardziej regularny, a przepływy są bardziej optymalne. Jeśli dziecko nie toleruje maseczki, nebulizację można wykonywać w czasie snu. Po każdej inhalacji trzeba umyć twarz dziecka i przepłukać jamę ustną, co zapobiega zakażeniom grzybiczym i bakteryjnym.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Droszcz W., Aerozoloterapia w astmie, „Przewodnik Lekarza”, 2001, 4, s. 32-37.

2. Karolewicz B., Pluta J., Haznar D., Nebulizacja jako metoda podawania leków, „Farmacja Polska”, 2009, 65(4), s. 291-304.

3. Emeryk A., Pirożyński M., Najważniejsze problemy nebulizacji u dzieci, „Alergia Astma Immunologia”, 2013, 18(3), s. 140-144.

4. Małecka B., Barczykowska E., Lewicka M., Aerozoloterapia w praktyce zawodowej pielęgniarki pediatrycznej, „Journal of Education, Health and Sport”, 2016, 6(8), s. 67-84.Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
0
Więcej na temat
Wirusowe zapalenie płuc: objawy i leczenie polegające na ich eliminacji
Wirusowe zapalenie płuc: objawy i leczenie polegające na ich eliminacji
Jak rozpoznać zapalenie płuc u niemowlęcia, starszego dziecka czy dorosłego?
Jak rozpoznać zapalenie płuc u niemowlęcia, starszego dziecka czy dorosłego?
Zapalenie płuc – powikłania u dzieci i osób starszych. Jak rozpoznać powikłania?
Zapalenie płuc – powikłania u dzieci i osób starszych. Jak rozpoznać powikłania?
Choroby płuc – jakie objawy występują najczęściej? Przyczyny i rodzaje
Choroby płuc – jakie objawy występują najczęściej? Przyczyny i rodzaje
Komentarze (0)
Nie przegap
Kolejny sezon programu 36,6°C! Zobacz jakie tematy zostaną poruszone w kolejnych odcinkach
Kolejny sezon programu 36,6°C! Zobacz jakie tematy zostaną poruszone w kolejnych odcinkach
Owsiki u dorosłych – przyczyny i objawy owsików u dorosłych
Owsiki u dorosłych – przyczyny i objawy owsików u dorosłych
Andrzej Michalik udowadnia, że cukrzyca nie oznacza rezygnacji z marzeń!
Andrzej Michalik udowadnia, że cukrzyca nie oznacza rezygnacji z marzeń!
Jak szybko rosną włosy? Sposób na szybko rosnące włosy
Jak szybko rosną włosy? Sposób na szybko rosnące włosy
Żylaki - miejsca powstawania, rodzaje, objawy, leczenie
Żylaki - miejsca powstawania, rodzaje, objawy, leczenie
Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej