Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest medycyna naturalna? Na czym polega medycyna chińska i indyjska?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest medycyna naturalna? Na czym polega medycyna chińska i indyjska?

Medycyna naturalna

Fot: Kris Timken / gettyimages.com

Chińska medycyna naturalna jest jedną z najstarszych metod oddziaływania na zdrowie człowieka. Opiera się na naturalnych procesach występujących w organizmie. Choroba rozumiana jest jako utrata zdolności przystosowawczych organizmu. Inną znaną medycyną naturalną jest indyjska ajurweda.

W ostatnich latach wzrosło społeczne zainteresowanie medycyną naturalną, nazywaną także tradycyjną, niekonwencjonalną czy alternatywną. W piśmiennictwie międzynarodowym do opisu tych metod postępowania stosuje się skrót CAM (complementary and alternative medicine, czyli medycyna alternatywna i uzupełniająca). Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza tradycyjna medycyna chińska i indyjska.

Co to jest medycyna naturalna?

Medycyna naturalna to zespół nieinwazyjnych metod leczenia, w których nie stosuje się chemicznych preparatów farmakologicznych. Jest definiowana jako podzespół metod medycznych i zdrowotnych, który nie stanowi integralnej części konwencjonalnej medycyny. Medycyna naturalna stosowana jest w przypadku niepłodności i leczenia m.in. trzustki, zatok, astmy, żylaków, a nawet chorób nowotworowych.

Lecznictwo niemedyczne przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Metody te zdobyły społeczne uznanie jako bezpieczne i skuteczne. Z kolei większość personelu medycznego z różnych względów w większości sceptycznie podchodzi do medycyny tradycyjnej i jest przeciwnikiem leczenia niekonwencjonalnego. Zdaniem specjalistów główną przyczyną szybkiego rozwoju tego typu metod jest postępujący wzrost społecznego zainteresowania ideologią holistycznego podejścia do zdrowia w opozycji do biurokratycznej, stechnicyzowanej i jatrogennej medycyny.

Chińska medycyna naturalna

Chińska medycyna naturalna znana jest także jako Tradycyjna Medycyna Chińska (TMC). Zdaniem Georga Weidingera, austriackiego lekarza, medycyna chińska to w 80% odpowiedni styl życia, w 10% akupunktura i w 10% medycyna ziołowa. Chińczycy dzielą zioła na 4 grupy (ze względu na właściwości): silnie oziębiające, oziębiające, rozgrzewające i silnie rozgrzewające. W ziołolecznictwie nie stosuje się żadnych substancji chemicznych wytwarzanych syntetycznie. Tradycyjna farmakopea chińska do dziś opiera się na pierwszym zielniku chińskim z IV tysiąclecia przed Chrystusem. Porady chińskiej medycyny naturalnej oparte są na silnie rozbudowanych podstawach teoretycznych i własnych rodzajach terapii, takich jak:

  • akupunktura – stymulowanie akupunktów, czyli miejsc na skórze, tkance podskórnej lub częściach ciała, przy pomocy metalowych igieł udrażniających meridiany, czyli kanały energetyczne pobudzające krążenie krwi i wzmacniające energię qi;
  • akupresura (zwana też bezigłową akupunkturą) – rodzaj masażu polegający na uciskaniu i masowaniu tzw. punktów biologicznie aktywnych;
  • Qi Gong – zestaw ćwiczeń zdrowotnych;
  • zasady dietetyczne.

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn.

Jak głoszą Chińczycy, leczenie ciała jest nierozerwalnie związane z leczeniem ducha, a choroba nierzadko ma swoje początki w psychice. Nie bez znaczenia ma na nią także wpływ środowiska, co głosi wu xing, czyli reguła 5 żywiołów (drewna, ognia, ziemi, metalu i wody) lub teoria wzajemnych wpływów między człowiekiem a naturą. Medycyna naturalna z Chin opiera się na praktycznym stosowaniu teorii energii życiowych. Za źródło wszelkich nieprawidłowości w stanie zdrowia uważa się zachwianie równowagi energetycznej organizmu. Choroba powstaje na skutek zaburzenia:

  • yin – płyny wewnętrzne, tkanki ludzkie, energia, która nawilża, chłodzi i odżywia;
  • yang – ciepło, aktywność, produktywność.

Indyjska medycyna naturalna

Kolejną znaną na całym świecie odmianą leczenia tradycyjnego jest indyjska medycyna naturalna. Hinduska ajurweda pochodzi od dwóch sanskryckich słów: ajur (życie) i veda (wiedza, nauka), co w dosłownym tłumaczeniu oznacza naukę o życiu, znajomość życia lub naukę o długowieczności. Nazywana jest powszechnie matką wszelkich sposobów leczenia.

Indyjska legenda głosi, że wiedza o ajurwedzie pochodzi od Brahmy – stwórcy, pierwszej żywej istoty we wszechświecie. Pierwszym istotnym i całościowym dziełem o ajurwedzie jest „Caraka sanhita”, przez większość praktyków i badaczy uznawana za najważniejsze dzieło o medycynie indyjskiej. Nauka ajurwedy opiera się na założeniu, że wszystko‚ co znajduje się we wszechświecie, jest ze sobą wzajemnie powiązane i stworzone z przestrzeni, powietrza, ziemi, wody i ognia. Jest to tzw. koncepcja 5 żywiołów (panća mahabhuta).

Wszelkie zmiany w otoczeniu mają bezpośredni wpływ na organizm. Ajurweda dąży do równowagi między duszą i ciałem. Medycyna indyjska popularyzuje zdrowy tryb życia, który wzmacnia naturalną odporność, zapobiega chorobom somatycznym i psychicznym oraz odbudowuje wewnętrzną harmonię. Szczególne znaczenie mają higiena, woda i dieta. W obrębie ajurwedy opracowano 8 specjalizacji: choroby wewnętrzne, chirurgię ogólną, leczenie chorób głowy i szyi, pediatrię, toksykologię, naukę o afrodyzjakach, naukę o odmładzaniu i psychiatrię. Integralny element ajurwedy stanowi praktykowanie jogi i medytacja.

W ajurwedzie znana jest koncepcja 5 działań oczyszczających. Jest to terapia zapewniająca głębokie oczyszczenie ciała i odżywienie tkanek, co poprawia stan zdrowia. Wśród tych działań wymienia się:

  • wireczana – stosowanie środków przeczyszczających oczyszczających jelito cienkie,
  • basti – lewatywy z wywarów ziołowych lub olejowych oczyszczające jelito grube,
  • nasja – krople do nosa stosowane w celu usunięcia toksyn z obszaru głowy,
  • wamana – lewatywy, prowokowanie wymiotów w celu usunięcia toksyn z żołądka,
  • rakta moksza – upuszczanie krwi lub oczyszczanie z wykorzystaniem ziół.

Zobacz film: Domowe sposoby na przeziębienie. Źródło: 36,6.



Bibliografia:

1. Weidinger G., Tradycyjna Medycyna Chińska. Przewodnik holistycznego uzdrawiania, Białystok, Vital, 2016.

2. Cianciara D., Integracja medycyny tradycyjnej z akademicką, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, 2012, 93(1), s. 223–228.

3. Domosławski Z., Wprowadzenie do medycyny, Jelenia Góra, Kolegium Karkonoskie PWSZ, 2007.

4. Pęgiel-Kamrat J., Zarzeczna-Baran M., Medycyna niekonwencjonalna w opinii studentów VI roku wydziału lekarskiego AMG, „Sztuka Leczenia”, 2006, XIII(1-2), s. 51–57.

5. Popowicz D., Akupresura w praktyce, Poznań, Złote Myśli, 2005.

6. Nowakowska L., W stronę socjologii lecznictwa niemedycznego – zarys przedmiotu badań, „Hygeia Public Health”, 2012, 47(3), s. 258–263.

7. Dulęba K., Wysocki M., Styczyński J., Complementary and Alternative Medicine in Children with Cancer – Facts and Myths, “Advances in Clinical and Experimental Medicine”, 2006, 15(4), s. 695–703.

8. Wielobób A., Wielobób M., Ajurweda w praktyce, Gliwice, HELION, 2014.

9. Sachs M., Ajurweda a uroda. Jak być pięknym, Kraków, a-ti information services, 2010.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
41
3
Polecamy
Ajurweda – na czym polega najstarsza hinduska medycyna?
Ajurweda – na czym polega najstarsza hinduska medycyna? Dzień Dobry TVN
Ajurweda – na czym polega najstarszy system medycyny naturalnej na świecie?
Ajurweda – na czym polega najstarszy system medycyny naturalnej na świecie? TVN zdrowie
Medycyna niekonwencjonalna – zalety i wady leczenia alternatywnego
Medycyna niekonwencjonalna – zalety i wady leczenia alternatywnego TVN zdrowie
Czy bioenergoterapia może zaszkodzić?
Jak poznać, że bioenergoterapeuta jest oszustem?
Czy bioenergoterapia może zaszkodzić? Jak poznać, że bioenergoterapeuta jest oszustem? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia