Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest karezza? Jakie są różnice między seksem wstrzymywanym a przerywanym?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest karezza? Jakie są różnice między seksem wstrzymywanym a przerywanym?

Stopy kobiety i mężczyzny. Na podłodze leży bielizna.

Fot. gettyimages.com / kieferpix

Karezza jest metodą pozwalającą oddalić moment orgazmu. Wydłużenie czasu trwania stosunku płciowego u obojga partnerów wpływa pozytywnie na jakość intymnych relacji. Technika ta wywodzi się z Indii, a w kulturze europejskiej cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Słowo karezza pochodzi z języka włoskiego i oznacza pieszczotę. Karezza polega na utrzymywaniu partnerów seksualnych możliwie najdłużej w stanie podniecenia, co stanowi duże urozmaicenie dla życia erotycznego. Pozwala odkryć potrzeby, pragnienia i ciała partnerów. Chodzi w niej o stworzenie intymnej atmosfery bliskości. Przez część społeczeństwa mylnie utożsamiana bywa z seksem przerywanym. Jednakże tak samo jak on karezza nie stanowi metody zapobiegania ciąży.

Co to jest karezza?

Karezza nazywana bywa stosunkiem bez wytrysku bądź stosunkiem powstrzymywanym (łac. coitus reservatus). Nie należy jej mylić ze stosunkiem przerywanym (łac. coitus interruptus). Karezza to metoda zapewniająca znaczne wydłużenie czasu trwania stosunku płciowego. Mówi się o niej jako o seksie w rytmie „slow”. Jej celem jak możliwie najdłuższe utrzymanie partnerów w fazie plateau. Jest to faza silnego pobudzenia, podczas której zauważa się wzrost ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszenie bicia serca, zwiększenie napięcia mięśni i przyspieszenie oddechu. Jest drugą z czterech faz podniecenia seksualnego. Występuje między fazą ekscytacji a orgazmem. Stąd też karezza nazywana jest dość często seksem bezorgazmowym.

Gdzie szukać punktu G? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Punkt G, czyli co? Źródło: Stylowy Magazyn.

Skąd wywodzi się metoda karezza?

Metoda karezza wywodzi się z Indii, gdzie uznawana jest za wyrafinowaną i wysublimowaną formę erotycznych pieszczot inspirowaną tantrycznym seksem, który podnosi akt seksualny do rangi sztuki. Stosunek powstrzymywany popularyzował od 1844 roku John Humphrey Noyes. W 1866 roku opublikował on broszurę pt. „Male Continence”, czyli „Mężczyzna powściągliwy”. Zdaniem badacza metoda ta zapewnia pełne zaspokojenie potrzeb seksualnych obojga partnerów i wpływa korzystnie na zdrowie. Zmniejsza ryzyko zawału, obniża stres i łagodzi objawy dysfunkcji seksualnych. Wpływa na równowagę hormonalną organizmu. Uprawiający zwykły seks doświadczają silnych wahań dopaminy, która gwałtownie opada po osiągnięciu orgazmu. Nie zauważa się tego podczas karezzy.

Dodatkowo dzięki niej kobiety poprawiają elastyczność mięśni Kegla. Metoda ta badana była też przez amerykańską ginekolog Alice Bunker Stockham, która jest autorką książki poświęconej duchowo-seksualnej praktyce.

Na czym polega karezza?

Kochankowie decydujący się na tę metodę nie powinni wykonywać szybkich ruchów frykcyjnych, a skupić się na powolnej i delikatnej penetracji. Karezza odrzuca dążenie do fizycznego zaspokojenia. Jest to świadomy stosunek seksualny, podczas którego dużą rolę odgrywają pieszczoty, częste pocałunki, patrzenie sobie w oczy i synchronizacja oddechu.

Dlaczego niektóre kobiety nie mają orgazmu? Zobacz nasz film i poznaj opinię eksperta?

Zobacz film: Dlaczego niektóre kobiety nie mają orgazmu? Źródło: Stylowy Magazyn.

Karezza jest formą delikatnego i czułego seksu. Najważniejsza jest w niej uczuciowość oraz porozumienie dusz i ciał. Przez to niektórzy nazywają ją miłosną medytacją. Jeśli którykolwiek z partnerów odczuwa zbliżający się orgazm, wprowadza się krótką przerwę w zbliżeniu. W przypadku mężczyzn mogą oni wejść w partnerkę dopiero po częściowej utracie wzwodu. Metoda ta wymaga nabycia dużej kontroli nad własnym ciałem. Karezza opiera się na przekonaniu, że seksu nie definiuje się przez orgazm, a budowanie intymności i więzi, zapewnienie satysfakcji, bliskości, relaksu i czułości. Kochankowie, którzy zdołali opanować tę metodę, mogą cieszyć się z długiego i pełnego podniecających doznań seksu. Jest to sposób na przełamanie rutyny w łóżku. Może także pełnić rolę gry wstępnej.

Dla kogo jest metoda karezza?

Karezza nie jest przeznaczona dla wszystkich. Nie powinni z niej korzystać młodzi kochankowie, dla których problematyczne jest zapanowanie nad popędem erotycznym. Ponadto nie jest wskazana dla mężczyzn z problemem przedwczesnego wytrysku. Karezza to praktyka idealna dla partnerów, którzy oddalili się od siebie, a także kobiet potrzebujących więcej czasu, aby osiągnąć odpowiedni poziom podniecenia seksualnego.

Czym różni się karezza od stosunku przerywanego?

Karezza charakteryzuje się przede wszystkim tym, że nie następuje w niej wytrysk nasienia. W przypadku stosunku przerywanego partnerzy skupiają się, aby nie dopuścić do ejakulacji w drogach rodnych kobiety. Dodatkowo w stosunku przerywanym nie chodzi o wydłużenie jego trwania czy pogłębienie relacji między partnerami, co ma miejsce w przypadku karezzy.

Czy podczas stosowania karezzy można zajść w ciąże?

Karezza nie stanowi formy zapobiegania ciąży. Mimo że jest to seks, w którym nie dochodzi do wytrysku, to bez użycia środków antykoncepcyjnych istnieje ryzyko zajścia w ciąże. Podczas pobudzenia seksualnego z penisa wydziela się preejakulat, czyli substancja, która może zawierać znaczne ilości zdolnych do zapłodnienia żywych i ruchliwych plemników. Wówczas zalecaną formą antykoncepcji są środki hormonalne. Niewskazane jest stosowanie prezerwatywy.

Co jest pomocne w metodzie karezza?

Kobiety korzystające z karezzy powinny skupić się na ćwiczenia kabbazah, czyli tzw. singapurskim pocałunku. Polegają one na zaciskaniu mięśni Kegla wokół członka podczas stosunku. Trening mięśni Kegla korzystnie wpływa na przebieg porodu i jest doskonałą profilaktyką nietrzymania moczu. Idealną pozycją seksualną jest yab-yum. Jest to tantryczna wersja pozycji siedzącej, w której partnerzy skierowani są do siebie twarzami. Mężczyzna siada po turecku, a kobieta opierając pośladki o jego uda oplata go biodrami.

Bibliografia:

1. Bullough V.L., Encyclopedia of Birth Control, Santa Barbara, ABC-CLIO, 2001.

2. Bramly S., Olivennes F., Wszystko co chciałabyś wiedzieć o seksie i o co wreszcie nie boisz się zapytać, Wołowiec, Black Publishing, 2015.

Zobacz nasz film i dowiedz się co jeść, aby podnieść libido

Zobacz film: Owoce na problemy z erekcją. Co wprowadzić do diety? Źródło: Stylowy Magazyn.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
19
2
Polecamy
Jak przedłużyć stosunek domowymi sposobami lub ćwiczeniami?
Jak przedłużyć stosunek domowymi sposobami lub ćwiczeniami? Dzień Dobry TVN
Ruchy frykcyjne - co to takiego?
Ruchy frykcyjne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Seks tantryczny – duchowa forma stosunku seksualnego
Seks tantryczny – duchowa forma stosunku seksualnego TVN zdrowie
Na czym polega i jak wygląda pozycja 69?
Na czym polega i jak wygląda pozycja 69? TVN zdrowie
Komentarze (2)
LLJW
Albo jesteś młodą osobą, albo seks jest dla Ciebie wyłącznie formą zaspokojenia fizycznych potrzeb. Jeśli jesteś blisko z partnerem/-ką ważna jest również sfera duchowa. Połączenie ciała i duszy jest wzmocnieniem związku i daje ogromna satysfakcję. Ciekawy artykuł. Jeśli doświadczysz tego w rzeczywistości zrozumiesz o co chodzi :)
Czytaj całość
Niko
Ok, fajnie jest po eksperymentować z łóżku, ale coś takiego? Czemu to ma w ogóle służyć? Nie bardzo rozumiem tego rodzaju zabawy. To zupełnie psuje całą zabawę :)
Czytaj całość
Nie przegap
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.