Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest embolizacja? Na czym polega zabieg i jakie są jego powikłania?

Co to jest embolizacja? Na czym polega zabieg i jakie są jego powikłania?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: chombosan / fotolia.com

Embolizacja jest stosowana w przypadku wystąpienia m.in. tętniaka mózgu czy mięśniaków macicy. Jest to zabieg stwarzający możliwość celowego, skutecznego i małoinwazyjnego leczenia nieprawidłowo zmienionych naczyń krwionośnych. Zabieg wykonywany jest pod kontrolą obrazowania rentgenowskiego.

Embolizacja jest jedną z najskuteczniejszych chirurgicznych metod stosowanych na przykład celem usuwania mięśniaków macicy. Mięśniaki występują one u około 50% kobiet w wieku powyżej 35 lat. Zabieg pozwala uniknąć bardziej inwazyjnych metod usunięcia mięśniaków czy całego narządu rodnego. Zajście w ciąże jest niemożliwe przez rok od zakończenia leczenia.

Na czym polega embolizacja?

Podczas zabiegu embolizacji wykonywane jest małe nacięcie w okolicy pachwiny, przez które do zmienionego chorobowo obszaru wprowadzany jest cewnik poprzez naczynia krwionośne. Następnie, w celu zamknięcia nieprawidłowo poszerzonego naczynia lekarz umieszcza w nim między innymi cienki zwój specjalnego drutu (spirale embolizacyjne), który spowoduje zamknięcie i uszczelnienie naczynia.

Embolizacja – kiedy się ją stosuje?

Zabieg embolizacji może być stosowany w różnych schorzeniach. Wyróżnia się jego kilka rodzajów:

  • Embolizacja tętniaka mózgu i malformacji tętniczo-żylnych (naczyniak mózgu, AVM)

Polega ona na mało inwazyjnym leczeniu tętniaków i innych nieprawidłowości naczyń krwionośnych, które występują w mózgu. Problemy te są zwykle identyfikowane u dorosłych, ale mogą się pojawić także u dzieci.

Zabieg embolizacji polega na zablokowaniu przepływu krwi i zapobiegnięciu pęknięcia tętniaka. Jest również stosowany do wypełniania nieprawidłowych połączeń między tętnicami a żyłami – płynnymi substancjami zatorowymi. Embolizacja zalecana jest przy nieoperacyjnych tętniakach mózgu i jest znacznie mniej inwazyjna niż chirurgia otwarta. Sukces tego leczenia zależy między innymi od wielkości i położenia tętniaka i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Każda procedura polegająca na umieszczeniu cewnika wewnątrz naczynia krwionośnego niesie pewne zagrożenia. Ryzyko to obejmuje uszkodzenie naczynia krwionośnego, zranienie lub krwawienie w miejscu wkłucia oraz zakażenie. Inne możliwe powikłania uzależnione są od uszkodzenia mózgu przed zabiegiem, podczas niego lub po nim.

  • Embolizacja mięśniaków macicy, żył jajnikowych czy żył przymacicza w zespole biernego przekrwienia miednicy małej

Stosowana jest w leczeniu mięśniaków macicy, które mogą powodować obfite krwawienia miesiączkowe, bóle i parcie na pęcherz lub jelita. Jest ona zabiegiem wykonanym przez radiologa, który polega na blokowaniu przepływu krwi do mięśniaków macicy. Najpierw cewnik umieszcza się w naczyniu krwionośnym w górnej części ud (tętnica udowa). Następnie wstrzykuje się do niego substancję zwaną materiałem kontrastowym. Podczas zabiegu wykorzystywany jest aparat rentgenowski o nazwie fluoroskop, poprzez który cewnikiem dostarczane są środki emboliczne do macicy i mięśniaków. Tam blokują one tętnice, doprowadzając do ich zwłóknienia i zablokowania przepływu krwi do mięśniaków. Powikłania mogą dotyczyć zakażenia macicy, przedwczesnej menopauzy u kobiet powyżej 40 roku życia czy utraty miesiączki. Większość mięśniaków może być leczona embolizacją. Niektóre mogą być jednak tak duże, że będą wymagać innej metody usunięcia.

  • Embolizacja nowotworów lub guzów nerki

Jest skuteczna w leczeniu objawów nieoperacyjnego zaawansowanego stadium raka. Jest zabiegiem, który blokuje dopływ krwi do nowotworu nerki i pomaga zmniejszyć jego rozmiar. Polega na umieszczeniu cewnika w naczyniu krwionośnym w pachwinie. Jest on następnie przemieszczany przez naczynia krwionośne, w kierunku brzucha, aż do tętnicy nerkowej, która dostarcza krew do nerki. Lekarz następnie wstrzykuje specjalne gąbki żelatynowe przez cewnik do tętnicy, które blokują przepływ krwi do nowotworu nerki. Bez składników odżywczych i tlenu z krwi guz obumiera. Powikłania mogą rozwinąć się w dowolnym momencie podczas zabiegu, bezpośrednio po nim, a także kilka dni lub tygodni po embolizacji. Czasami efekty uboczne trwają miesiącami lub latami po zabiegu. Większość powikłań dotyczy bólu, gorączki, krwawień, nudności i wymiotów.

  • Embolizacja nowotworów wątroby

Embolizacja jest zabiegiem, który powoduje iniekcję substancji w celu zablokowania lub zmniejszenia przepływu krwi do komórek nowotworowych w wątrobie. Jest metodą stosowaną między innymi u pacjentów z nowotworami, których nie można usunąć z powodu ich zbyt dużych rozmiarów lub u których wątroba została uszkodzona w wyniku choroby, takich jak zapalenie lub marskość wątroby.

Podczas zabiegu cewnik umieszcza się w tętnicy przez małe nacięcie wewnątrz uda i przemieszcza się go do tętnicy wątrobowej. W tym czasie zwykle wstrzykuje się kontrast do krwiobiegu, aby pomóc lekarzowi monitorować drogę cewnika za pomocą angiografii, specjalnego typu promieniowania rentgenowskiego. Gdy cewnik jest na swoim miejscu, dostarczane są środki emboliczne (mikrokulki) do tętnicy. Blokują one przepływ krwi w tętnicy wątrobowej. Możliwe powikłania po embolizacji obejmują ból brzucha, gorączkę, nudności, zakażenie w wątrobie, zapalenie pęcherza żółciowego i zakrzepy krwi w głównych naczyniach krwionośnych wątroby. 

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
67
9
Więcej na temat
Jakie są objawy raka płuc? Kiedy warto udać się do lekarza?
Jakie są objawy raka płuc? Kiedy warto udać się do lekarza?
Blogerka zarabiała na chorobie nowotworowej, której nie miała. Teraz zapłaci karę za oszukiwanie internautów
Blogerka zarabiała na chorobie nowotworowej, której nie miała. Teraz zapłaci karę za oszukiwanie internautów
Biopsja gruboigłowa – cel i wykonanie badania, powikłania
Biopsja gruboigłowa – cel i wykonanie badania, powikłania
Chłoniak mózgu – objawy, rozpoznanie i leczenie. Jakie są rokowania?
Chłoniak mózgu – objawy, rozpoznanie i leczenie. Jakie są rokowania?
Komentarze (0)
Nie przegap
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia Materiał sponsorowany
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym