Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co robić, gdy użądli pszczoła? Objawy użądlenia - opuchlizna

Co robić, gdy użądli pszczoła? Objawy użądlenia - opuchlizna

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: mirkograul / fotolia.com

Użądlenie przez pszczołę może być niebezpieczne dla zdrowia – wszystkie związki zawarte w jadzie owada mogą się rozprzestrzenić po organizmie, jeżeli dojdzie do niewłaściwego usunięcia żądła. Dlatego należy zachować spokój i ostrożność.

Żądli pszczoła robotnica (samce nie posiadają żądła, a pszczoły matki używają żądła w celu walki z innymi matkami, a nie żądlą) – jej żądło ma długość ok. 2,5 mm i znajduje się na końcu odwłoka. U nasady żądła znajduje się woreczek jadowy. Włosowate wypustki na końcu żądła powodują, że pozostaje ono w ludzkiej skórze, podczas gdy pszczoła odlatuje z miejsca użądlenia. Żądła nie należy energicznie chwytać dwoma palcami, gdyż spowoduje to wyciśnięcie wewnątrz organizmu całej zawartości woreczka jadowego. Aby usunąć żądło, należy delikatnie podważyć je końcem szpilki, a następnie wyskrobać paznokciem lub pilniczkiem do paznokci. Pomocna może okazać się także jakakolwiek sztywna rzecz znajdująca się w zasięgu ręki (np. karton). Po usunięciu żądła należy podjąć dalsze działanie mające na celu uśmierzenie bólu i zwalczenie opuchlizny.

Objawy użądlenia przez pszczołę

Objawy użądlenia przez pszczołę nie odbiegają zbyt daleko od tych następujących po ukąszeniach innych owadów – skóra reaguje niewielkim miejscowym opuchnięciem i zaczerwienieniem. Poza tym ukąszeniu towarzyszy piekący ból i świąd. Objawy powinny same ustąpić w ciągu kilku godzin, jednak można przyspieszyć leczenie, stosując wymienione niżej sposoby.

Domowe sposoby na użądlenie pszczoły

Po usunięciu żądła należy dokładnie przemyć miejsce użądlenia wodą z mydłem lub innym środkiem dezynfekującym, tym bardziej jeśli do usunięcia żądła stosowało się niestetylne środki. Następnie można załagodzić ból zimnym okładem, np. kostką lodu zawiniętą w ściereczkę. Istnieje także przekonanie do zastosowania odwrotnej metody – na użądlenie należy wtedy skierować strumień ciepłego powietrza z suszarki, gdyż jest ono w stanie załagodzić działanie zapalne jednej z substancji chemicznych zawartych w jadzie pszczelim. Innym sposobem na neutralizację stanu zapalnego jest zwilżenie miejsca użądlenia wodą, a następnie wtarcie pokruszonej aspiryny.

Innymi skutecznymi sposobami na użądlenie pszczoły są:

  • papka wykonana z sody oczyszczonej i wody - neutralizuje kwas mrówkowy znajdujący się w żądle,
  • czosnek – należy przepuścić go przez praskę i nałożyć na miejsce użądlenia, zaczerwienienie i świąd powinny ustąpić,
  • cebula – wystarczy przyłożyć do miejsca użądlenia świeży plasterek, powinno przynieść to ulgę,
  • ocet – należy nasączyć gazę lub płatek kosmetyczny octem i przyłożyć do miejsca użądlenia, co jakiś czas należy polewać ponownie, by okład cały czas był wilgotny,
  • amoniak – po zmieszaniu tej cieczy z wodą i nałożeniu na miejsce użądlenia powinna zmniejszyć się jego kwasowość, co doprowadzi do ustąpienia wszystkich objawów.

Postępowanie przy poważnych objawach

Jeżeli użądlenie zostało zbyt mocno rozdrapane, należy szybko odkazić ranę i założyć na nią jałowy opatrunek. Może bowiem dojść do kolejnych infekcji.

Użądlenie w okolice głowy i szyi może być bezpośrednim zagrożeniem życia, gdyż na krtani osoby może powstać obrzęk alergiczny, który doprowadzi do uduszenia. W takich przypadkach należy natychmiast wezwać pomoc medyczną lub zgłosić się do najbliższego punktu medycznego, gdyż pozwoli to rozpocząć odpowiednie leczenie.

Zdarzają się także ukąszenia gromadne – osoba może zostać zaatakowana przez rój pszczół (nawet do kilkuset osobników). Aby ratować się przed takim użądleniem, należy zasłonić twarz i ukryć się w ciemnym pomieszczeniu - pszczoły nie lubią ciemności i będą szukały światła.

Jeżeli osoba jest uczulona na pszczeli jad, zawsze w jej zasięgu powinny znajdować się zestaw zawierający adrenalinę i hydrokortyzon oraz leki antyhistaminowe. Osoba uczulona może zareagować na użądlenie opisanym niżej wstrząsem anafilaktycznym.

Wstrząs anafilaktyczny

Niektóre osoby mogą być uczulone na jad pszczoły, co przejawia się w sposób niebezpieczny dla zdrowia i życia. Może bowiem nastąpić wstrząs anafilaktyczny, którego objawy są liczne, najczęstsze to: osłabienie, mdłości, wymioty, nasilone kichanie, świąd nosa i oczu, miejscowe obrzęki (np. języka, twarzy), szum w uszach, chrypka, duszności, sinica, dreszcze, niepokój, swędząca wysypka i bóle brzucha. Wstrząs może doprowadzić do utraty przytomności i drgawek, a w dalszej perspektywie do zatrzymania akcji serca. Jeżeli więc zostanie zaobserwowana reakcja anafilaktyczna, należy niezwłocznie wezwać pogotowie, rozpoczynając połączenie od hasła „anafilaksja” – odzewem jest natychmiastowa mobilizacja służb medycznych. Osoba uczulona na jad pszczeli powinna zawsze posiadać przy sobie ampułkostrzykawkę z epinefryną (adrenaliną), którą należy zaaplikować bezpośrednio po ukąszeniu. Jeżeli nie będzie w stanie tego zrobić, osoba z otoczenia może w tym pomóc, jednak nie ma uprawnień, by przeprowadzić zastrzyk – należy czekać na przyjazd służb medycznych lub lekarza.

Zobacz film: Bezpieczeństwo w czasie udzielania pierwszej pomocy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

  1. http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/ukaszenia--uzadlenia-i-zadrapania,uzadlenia,artykul,1577900.html
  2. http://polki.pl/zdrowie/pierwsza-pomoc,co-zrobic-gdy-uzadli-nas-pszczola,10313279,artykul.html
  3. https://tipy.interia.pl/artykul_9616,co-robic-gdy-uzadli-pszczola.html
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Najlepsze zioła na wątrobę – oczyszczające, regenerujące, wspomagające
Najlepsze zioła na wątrobę – oczyszczające, regenerujące, wspomagające
WBC, czyli white blood cells – rodzaje, badanie, normy
WBC, czyli white blood cells – rodzaje, badanie, normy
Zespół Gerstmanna – przyczyny i objawy zespołu tętnicy kątowej
Zespół Gerstmanna – przyczyny i objawy zespołu tętnicy kątowej
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?
Zapalenie gardła w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia
Zapalenie gardła w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia
Zobacz zapis czatu z ekspertem, fizjoterapeutką Katarzyną Krzysztoszek, specjalizującą się w terapii uroginekologicznej
Zobacz zapis czatu z ekspertem, fizjoterapeutką Katarzyną Krzysztoszek, specjalizującą się w terapii uroginekologicznej