Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co oznaczają plamy na języku u dziecka i dorosłych?
menu
Polub nas na Facebooku

Co oznaczają plamy na języku u dziecka i dorosłych?

język

Fot.: Andrey Popov / stock.adobe.com

Plamy na języku mogą pojawić się zarówno u dziecka, jak i osób dorosłych. Często są efektem palenia papierosów lub niewłaściwej higieny jamy ustnej, jednak mogą też świadczyć o zakażeniu bakteryjnym lub grzybiczym, a także o wielu poważnych chorobach, włącznie z nowotworem. 

Plamy na języku powinny zawsze stać się sygnałem alarmowym, ponieważ wszelkie anomalia w jego wyglądzie świadczą o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organizmu. Na pewno tego typu objawów nie należy lekceważyć, gdyż mogą one zwiastować poważne choroby, łącznie z nowotworami.

Czerwone plamy na języku

Czerwone plamy na języku mogą świadczyć o rozwoju grzybicy jamy ustnej, poważnego problemu wśród dzieci i osób w podeszłym wieku. Najczęściej tego typu zakażenia wywołują grzyby z rodziny drożdżopodobnych (cryptococcaceae), z rodzaju Candida. Takie objawy towarzyszą zwłaszcza kandydozie rumieniowatej, występującej dość powszechnie u osób stosujących antybiotyki. Oprócz czerwonych plam zlokalizowanych na grzbiecie języka lub podniebieniu twardym, a niekiedy w obu miejscach jednocześnie, schorzenie charakteryzuje się dużą bolesnością zmian w jamie ustnej.

Redakcja poleca:
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok?  Materiał sponsorowany
Dlaczego się topimy? Ratownik: zawodzą nas umiejętności i... psychika
10 zdrowotnych właściwości kardamonu. Na problemy trawienne i na potencję!

Czerwone plamy na języku u dorosłych bywają konsekwencją niedoborów witamin i mikroelementów, spowodowanych chorobą lub niewłaściwą dietą, zwłaszcza witaminy B12, kwasu foliowego, a także żelaza. Czerwone kropki na języku towarzyszą czasami anemii, która objawia się również bladym kolorem skóry, zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia, utratą apetytu oraz nawracającym uczuciem duszności i kołatania serca.

Czasami czerwone lub ciemne plamy na języku bywają symptomem świadczącym o nowotworze jamy ustnej. Inne charakterystyczne dla tej choroby dolegliwości to m.in.: długo trwający ból gardła (zwłaszcza przy przełykaniu) i ucha, chrypka, problemy z mówieniem, ślinotok, cuchnący oddech, szczękościsk, brak apetytu, spadek masy ciała czy guz pojawiający się na szyi.

Plamy na języku u dziecka

Plamy na języku u dziecka często towarzyszą infekcji wirusowej lub grzybiczej, zwłaszcza przy osłabionym systemie odpornościowym. Niekiedy są sygnałem zwiastującym alergię na jakiś produkt spożywczy, powodujący miejscowy odczyn w jamie ustnej. Mogą być również, podobnie jak u dorosłych, konsekwencją niedoboru witamin czy ważnych dla organizmu mikroelementów.

Czerwone plamy na języku u dziecka to także jeden z symptomów płonicy, czyli schorzenia atakującego najczęściej między 3. a 10. rokiem życia. Wywołujące ją drobnoustroje – paciorkowce typu A (Streptococcus pyogenes) przenoszą się drogą kropelkową (kaszel czy kichanie), przez kontakt bezpośredni z rówieśnikiem lub osobą dorosłą, chorującą na anginę paciorkowcową.

Pierwszym objawem płonicy jest zazwyczaj ból gardła. W miarę postępu choroby pojawiają się inne dolegliwości. Oprócz białego nalotu na języku, który później przybiera barwę malinową, mogą być to: szybko rosnąca temperatura, wymioty i biegunka, szkarłatna, plamista wysypka na klatce piersiowej rozszerzająca się na ramiona, podbrzusze i uda oraz zaczerwienie twarzy, oprócz okolic ust i nosa, które pozostają blade (tzw. trójkąt Fiłatowa).

Czerwone plamy na języku u dorosłych

Czerwone plamy na języku u dorosłych mogą mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest tzw. romboidalne zapalenie środkowej części języka, będące zwykle konsekwencją przewlekłego zakażenia spowodowanego przez pasożytniczego grzyba z gatunku Candida albicans. Czerwone plamy z nieregularnymi brzegami pojawiają się najczęściej w środkowej linii grzbietowej powierzchni języka, mogą mieć różne wielkości i kształty. Tego typu zmiany są dość często obserwowane u osób chorujących na cukrzycę, a także leczonych antybiotykami.

Wczesne rozpoznanie stanu zapalnego i terapia środkami przeciwgrzybicznymi zwykle prowadzą do wyleczenia. Zaawansowane postaci choroby bywają bardziej oporne na farmaceutyki, ponieważ zmiana z czasem staje się włóknista i mało unaczyniona.

Czarne plamy na języku

Czarne plamy na języku powinny skłonić do wizyty u lekarza, ponieważ mogą być objawem nowotworu, np. czerniaka, którego cechuje bardzo duża złośliwość spowodowana agresywnym wzrostem oraz trudnymi w leczeniu licznymi przerzutami. Niekiedy czarne plamy na języku świadczą o problemach z wątrobą lub jelitami.

Jak dbać o zęby? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Czerwone plamy z białą obwódką

Czerwone plamy z białą obwódką, które pojawiają się na języku, mogą świadczyć o łagodnym wędrującym zapaleniu języka, zwanym popularnie językiem geograficznym, ponieważ nieregularna forma zmian na jego powierzchni przypomina mapę. Schorzenie częściej występuje u kobiet. Jego przyczyny nie są do końca znane, ale na rozwój stanu zapalnego mogą mieć wpływ m.in.: stres, niedożywienie, zaburzenia hormonalne, a także choroby wrodzone. Czasem powstaje w wyniku podrażnienia wywołanego jedzeniem pikantnych potraw.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
157
49
Polecamy
Krostki na języku czerwone lub białe, o czym mogą świadczyć?
Krostki na języku czerwone lub białe, o czym mogą świadczyć? TVN zdrowie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Żółty nalot na języku – przyczyny i leczenie, żółty nalot na języku u dziecka
Żółty nalot na języku – przyczyny i leczenie, żółty nalot na języku u dziecka TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Choroba Hashimoto - skąd się bierze? Przyczyny, objawy, najlepsza dieta i leczenie
Choroba Hashimoto - skąd się bierze? Przyczyny, objawy, najlepsza dieta i leczenie
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy
Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia - sprawdź, czy ortoreksja zaczyna być twoim problemem
Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia - sprawdź, czy ortoreksja zaczyna być twoim problemem
Domowe przetwory. Jak zatrzymać w nich więcej witamin?
Domowe przetwory. Jak zatrzymać w nich więcej witamin?
Fala upałów w Polsce. Wysoka temperatura jest niebezpieczna dla zdrowia. Jak uniknąć odwodnienia, co robić w razie zasłabnięcia?
Fala upałów w Polsce. Wysoka temperatura jest niebezpieczna dla zdrowia. Jak uniknąć odwodnienia, co robić w razie zasłabnięcia?
Miażdżyca może wywołać objawy psychiczne już po 50. roku życia. Do czego może doprowadzić, kiedy rozwija się w mózgu?
Miażdżyca może wywołać objawy psychiczne już po 50. roku życia. Do czego może doprowadzić, kiedy rozwija się w mózgu?