Czytasz: Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie

Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie

NAN

Fot: pathdoc / fotolia.com

Nerwobóle w klatce piersiowej są niepokojącym objawem, który może oznaczać choroby kręgosłupa, żeber, niedobór witamin, a także podrażnienia i uszkodzenia nerwów. Nerwoból w klatce piersiowej charakteryzuje się ostrym bólem, czasami nasilającym się przy dotyku.

Nerwobóle, zwane także neuralgią, są stanem alarmującym o kondycji organizmu. Występowanie nerwobólu prawie zawsze wiąże się z zaburzeniami nerwów, kości lub stawów. Nerwoból w klatce piersiowej budzi szczególny niepokój, ponieważ często jest mylnie wiązany z zawałem mięśnia sercowego. Tymczasem objawy neuralgii w klatce piersiowej i zawału znacznie się od siebie różnią.

Charakterystyka nerwobólu w okolicach klatki piersiowej

Neuralgia związana jest z poważnym podrażnieniem lub uszkodzeniem nerwów obwodowych, które przewodzą impulsy z ciała do centralnego układu nerwowego. To właśnie za sprawą bodźców zmysłowych, które trafiają do mózgu, osoba skarżąca się na neuralgię odczuwa ostre, nierzadko także rwące lub szarpiące, bóle. Nerwobóle promieniują w obszarze unerwienia danego nerwu, rzadziej tylko jego gałęzi. Osoby cierpiące na nerwobóle wskazują na występowanie nagłych ataków bólu o różnym czasie trwania. W niektórych przypadkach nerwoból trwa sekundę, a w skrajnych – nawet godzinę!

Nerwobóle w klatce piersiowej najczęściej pojawiają się ze zmianami wskazującymi na choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, urazy żeber, a także niedobory witamin z grupy B, choć nie są to jedyne przyczyny ich występowania.

Pozostałe przyczyny nerwobólu w klatce piersiowej

Poza wspomnianymi przyczynami występowania neuralgii jednym z najczęstszych źródeł nerwobólu jest ucisk danego nerwu spowodowany zmianami w kręgosłupie. Mowa wówczas o nerwobólu międzyżebrowym, który promieniuje od kręgu piersiowego przez nerw międzyżebrowy aż do przedniej powierzchni klatki piersiowej. Nerwoból międzyżebrowy często występuje u osób z trwającymi procesami rozrostowymi, nadużywających alkoholu, przy zatruciu tlenkiem węgla lub ołowiem. Nerwoból międzyżebrowy może wystąpić w trakcie zaburzeń metabolicznych, w wyniku polekowego uszkodzenia nerwów, podczas chorób tkanki łącznej oraz z powodu boreliozy.

Pozostałymi przyczynami nerwobólu w klatce piersiowej są przebyte urazy (np. złamania żeber), półpasiec, guzkowate zapalenie tętnic, toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów, zmiany nowotworowe, cukrzyca i mocznica. Uwaga! Źródłem neuralgii może być także wykonanie nagłych ruchów, przewianie oraz obrzęk.

Nerwoból w klatce piersiowej a zawał mięśnia sercowego

Pomimo wspólnego obszaru występowania (zazwyczaj), objawy zawału mięśnia sercowego i objawy neuralgii różnią się do siebie. Jednym z podstawowych symptomów zawału jest gniotący i silny ucisk w klatce piersiowej, zaczynający się za mostkiem i promieniującym aż do lewego barku, żuchwy, szyi oraz pleców. Ból związany z zawałem trwa nie krócej niż kilka minut, a osoba doznająca zawału ma problemy z oddychaniem, bladnie, oblewa ją pot i odczuwa silne osłabienie. Z kolei nerwobóle zlokalizowane w klatce piersiowej charakteryzują się kłującym i rozdzierającym bólem, który na ogół nasila się podczas dotyku klatki piersiowej! Ognisko neuralgii może wystąpić tylko po lewej lub tylko po prawej stronie klatki piersiowej i zazwyczaj przebiega wzdłuż linii żeber.

Pozostałe objawy nerwobólu w klatce piersiowej

Osoby cierpiące na neuralgię zlokalizowaną w obrębie klatki piersiowej mogą odczuwać ból określany jako piekący i rozdzierający o różnym stopniu nasilenia. Niekiedy neuralgia sprawia lekki dyskomfort, a w szczególnych sytuacjach uniemożliwia sprawne funkcjonowanie. U osób chorych na półpasiec nerwoból występuje pasmowo wraz z typową pęcherzykową wysypką. Ponadto, nerwobóle mogą nasilić się w trakcie kaszlu, głębokich oddechów, mycia zębów, golenia, podmuchu wiatru, a także podczas nakładania makijażu czy jedzenia.

To Cię zainteresuje

Halucynacje – przyczyny, rodzaje i sposoby leczenia Dlaczego rozdwajają się paznokcie? Sposoby na poradzenie sobie z problemem Pierwsza pomoc przy oparzeniach chemicznych i termicznych

Leczenie nerwobólu w klatce piersiowej – co robić?

Doraźną metodą zwalczania nerwobólu w klatce piersiowej jest m.in. podanie leków przeciwbólowych (z grupy niesteroidowych leków przeciwbólowych – NLPZ). W przypadku silnego bólu konieczna może okazać się nagła pomoc medyczna i dożylne podanie uśmierzającej ból lidokainy bądź opioidowych leków przeciwbólowych. W walce z bólem mogą pomóc także maści przeciwbólowe, plastry rozgrzewające lub lekkie i ciepłe masaże. Wskazana jest także suplementacja witamin grupy B, dzięki której zostanie przyspieszona regeneracja nerwów.

Leczenie nerwobólu w okolicach klatki piersiowej jest zależne od przyczyny powstania neuralgii. U osób chorujących na półpasiec stosuje się glikokortykosteroidy w niewielkich dawkach, lecz tylko po ustąpieniu charakterystycznej wysypki. Zdaniem lekarzy, w neuralgii wysoce skuteczna jest terapia lekami przeciwpadaczkowymi (karbamazepiną, gabapentyną, pregabaliną, fenytoiną), a także lekami przeciwdepresyjnymi (trójpierścieniowymi). Jeśli zdiagnozowano uszkodzenie nerwu (np. guz uciskający korzeń nerwowy, zwyrodnienie stawowe), które wywołuje nerwobóle, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
1
Więcej na temat
Ból macicy w ciąży, po stosunku i przed okresem – przyczyny
Wypadanie włosów – przyczyny, pielęgnacja i sposoby zapobiegania
Włókniak twardy – co to jest? Jak usunąć włókniak twardy na nodze?
Krótkie wędzidełko napletka i języka. Czym się objawia i jakie zabiegi może pomóc?
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to jest śmierć kliniczna? Świadectwa osób, które jej doświadczyły
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja
Co to jest transplantologia? Definicja, statystyki, etyka
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Torbiel pajęczynówki – objawy i leczenie. Czym jest to groźne schorzenie?