Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co oznacza ból gardła przy przełykaniu? Przyczyny i sposoby leczenia dolegliwości
menu
Polub nas na Facebooku

Co oznacza ból gardła przy przełykaniu? Przyczyny i sposoby leczenia dolegliwości

Mężczyzna, którego boli gardło

Fot: Diy13 / gettyimages.com

Ból gardła przy przełykaniu może być spowodowany przez wiele czynników. Za dolegliwość tę mogą odpowiadać zwłaszcza angina ropna, ropień języka i okołomigdałkowy, rak gardła, ciało obce w gardle, choroba refluksowa przełyku lub choroba Leśniowskiego-Crohna.

Ból gardła przy przełykaniu jest jedną z najczęstszych dolegliwości, na jaką skarżą się pacjenci. Częstą przyczyną tego stanu jest choroba refluksowa przełyku, która stanowi nierzadki problem w praktyce lekarza rodzinnego. Ponadto powszechnym podłożem bólu gardła przy przełykaniu jest stan zapalny rozwijający się na podłożu infekcyjnym.

Ostry ból gardła przy przełykaniu – dysfagia

Przyczyną ostrego bólu gardła przy przełykaniu może być dysfagia, czyli zaburzenia połykania. Choroba ta charakteryzuje się utrudnionym przechodzeniem pokarmu z jamy ustnej przez przełyk do żołądka. Jej przyczyny są bardzo liczne. Do jej powstania predysponują stan zapalny, zwężenie mechaniczne i uszkodzenie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.

Redakcja poleca:
Sok z rokitnika – właściwości, sposób przygotowania, przeciwwskazania
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia
Bezoary – przyczyny powstawania, objawy i leczenie

Objawy typowe dla dysfagii, oprócz bólu gardła podczas przełykania, stanowią: uczucie pieczenia i palenia za mostkiem, odruchy wymiotne, dławienie, kaszel, utknięcie kęsa pokarmowego w gardle, przedostanie się pokarmu do nosa i aspiracja jedzenia do dróg oddechowych. Zaburzenia połykania dzieli się na:

  • dysfagię ustno-gardłową – ruch kęsa pokarmowego jest zaburzony brakiem koordynacji fazy ustnej i gardłowej,
  • dysfagię mechaniczną – występuje przeszkoda organiczna w obrębie jamy ustnej, gardła czy przełyku,
  • dysfagię czynnościową – występuje w przebiegu nerwic czy schorzeń somatycznych bez podłoża organicznego,
  • odynofagię – bolesne połykanie zaburzające fazę ustną, gardłową i przełykową.

Leczenie zaburzeń połykania zależy od miejsca i przyczyny je wywołującej oraz od stopnia ich zaawansowania.

Zobacz film i poznaj sprawdzone sposoby leczenia bólu gardła

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję.

Choroba refluksowa przełyku przyczyną bolącego gardła przy przełykaniu

Choroba refluksowa przełyku jest częstą przyczyną bolącego gardła przy przełykaniu. Refluks żołądkowo-przełykowy polega na zarzucaniu kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do górnego odcinka przewodu pokarmowego. Spowodowany jest niesprawnością zwieracza dolnego przełyku. Często rozwija się po ciąży i operacji achalazji przełyku, zakażeniu wirusem opryszczki, urazach mechanicznych, a także u osób palących i otyłych.

Objawy towarzyszące refluksowi stanowią: zgaga (uczucie pieczenia za mostkiem promieniujące do gardła), ból gardła przy przełykaniu, odbijanie, mdłości, ból w klatce piersiowej, zaburzenia połykania i oddychania, wymioty, czkawka, brak apetytu, ślinotok i uczucie pełności w brzuchu.

W złagodzeniu objawów pomocne jest zwłaszcza leczenie niefarmakologiczne. Polega ono na zmianie nawyków żywieniowych. Konieczna jest dieta lekkostrawna oraz spożywanie częstych i małych porcji posiłków. Po jedzeniu należy unikać przyjmowania pozycji leżącej. Nierzadko stosuje się farmakoterapię opartą na inhibitorach pompy protonowej.

Silny ból gardła przy przełykaniu – zapalenie migdałków

Silny ból gardła przy przełykaniu może pojawić się podczas zapalenia migdałków. Zapalenia gardła i migdałków w 70–85% u dzieci i w 90–95% u dorosłych spowodowane są zakażeniami wirusowymi. Niekiedy czynnikiem sprawczym są bakterie, głównie paciorkowce beta hemolizujące grupy A. Jest to typowa dolegliwość okresu zimowego i wczesnowiosennego. Do rozwoju choroby predysponuje osłabienie i przemęczenie organizmu.

W przypadku bakteryjnego podłoża choroby obserwuje się: ból brzucha, nudności, wymioty, wysoką gorączkę z dreszczami, silny ból gardła utrudniający połykanie, wybroczyny na błonie śluzowej podniebienia, naloty włóknikowe w kryptach migdałków, tkliwe, powiększone węzły chłonne podżuchwowe i szyjne przednie. Etiologię wirusową powinny sugerować: katar, kaszel, biegunka, chrypka, bóle mięśniowe, zapalenie spojówek oraz afty na błonie śluzowej gardła i jamy ust. Zapalenie gardła wywołuje ból przy przełykaniu śliny.

Co zrobić, gdy boli gardło przy przełykaniu podczas anginy?

Terapia anginy determinowana jest rodzajem infekcji, która ją wywołała. W przypadku bakteryjnego podłoża choroba jest leczona antybiotykami. Szczególnie polecana jest penicylina, ponieważ nie ma paciorkowców na nią odpornych. Podczas anginy wskazane jest leżenie w łóżku, zwłaszcza gdy nagłemu początkowi choroby towarzyszy wysoka temperatura, sięgająca 40°C. Niezbędne jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Chorzy na anginę powinni dbać o nawodnienie organizmu. Powinno się wypijać duże ilości mineralnej lub przegotowanej wody, która nie spowoduje dodatkowego podrażnienia gardła. Charakterystyczny dla anginy silny ból gardła utrudnia przełykanie, dlatego powinno się unikać pikantnych i bardzo gorących potraw. Zaleca się wprowadzenie na czas choroby diety półpłynnej lub rozdrobnionej. Nie powinno się spożywać zimnych napojów i lodów. Warto płukać gardło ziołowymi mieszankami na bazie rumianku, tymianku i wody utlenionej. Trzeba zastosować także środki uśmierzające ból, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Choroba nowotworowa gardła – jednostronny ból gardła przy przełykaniu

Jednostronny ból gardła przy przełykaniu początkowo o stałym nasileniu, z czasem narastający może być oznaką choroby nowotworowej. Objawy raka gardła przypominają symptomy infekcji górnych dróg oddechowych i z tego powodu często są lekceważone. Rak gardła może być zlokalizowany w górnej, środkowej i dolnej części gardła. Ból gardła przy przełykaniu nierzadko promieniujący do ucha stanowi objaw typowy dla raka krtaniowej części gardła, czyli gardła dolnego.

Jak działa układ oddechowy? Zobacz film i przekonaj się co wiesz o tym układzie  

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Dziekiewicz M., Radzikowski A., Angina paciorkowcowa – zasady diagnostyki i leczenia, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2016, 12(2), s. 141–149.

2. Wiskirska-Woźnica B., Wprowadzenie do dysfagii jako problemu wielospecjalistycznego, „Otorynolaryngologia”, 2016, 15(2), s. 59–62.

3. Terlikiewicz J., Makarewicz R., Zaburzenia połykania, „Polska Medycyna Paliatywna”, 2003, 2(1), s. 31–38.

4. Czerwionka-Szaflarska M., Romańczuk B., Choroba refluksowa przełyku u dzieci i młodzieży, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2010, 4(1), s. 26–31.

5. Dudkowiak R., Poniewierka E., Rola diety i stylu życia w leczeniu choroby refluksowej przełyku, „Family Medicine & Primary Care Review”, 2012, 14(4), s. 586–591.

6. Kalicki B., Milart J., Wachnicka‑Bąk A. i wsp., Ból gardła – kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2012, 8(2), s. 107–110.

7. Rygalski M., Zawisza E., Sprawdzone metody leczenia bólu gardła, „Lek w Polsce”, 2015, 25(8), s. 12–17.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
21
5
Polecamy
Co to jest odynofagia?
Przyczyny bólu przy przełykaniu
Co to jest odynofagia? Przyczyny bólu przy przełykaniu TVN zdrowie
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Pieczenie w gardle:
przyczyny.
Jak sobie z nim poradzić?
Pieczenie w gardle: przyczyny. Jak sobie z nim poradzić? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty