Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co nam daje pływanie i jaki jest zalecany trening? Lista zalet chodzenia na basen
menu
Polub nas na Facebooku

Co nam daje pływanie i jaki jest zalecany trening? Lista zalet chodzenia na basen

NAN

Fot: eyeQ / fotolia.com

Pływanie jest formą aktywności fizycznej, która bardzo dobrze wpływa na rozwój mięśni całego ciała. Pływać mogą praktycznie wszyscy, niezależnie od wieku – również osoby po niektórych urazach, dla których może to stanowić formę rehabilitacji. Lista zalet chodzenia na basen jest długa, a efekty można zobaczyć po krótkim czasie.

Pływanie nie należy do najprostszych dyscyplin sportowych, ale posiada wiele zalet, które skłaniają wiele osób do spróbowania swoich sił w tej formie aktywności. Główną jest poprawa ogólnego stanu zdrowia i usprawnienie przemiany materii, co ma istotne znaczenie dla osób odchudzających się. Pływać mogą wszyscy, ale na najszybciej prawidłowej techniki uczą się dzieci, które dobrze przyswajają nowe nawyki.

Co daje pływanie: zalety regularnych treningów

Niektórzy porównują pływanie do biegania czy jazdy na rowerze. Wszystko dlatego, że wszystkie trzy dyscypliny można zaliczyć do jednej kategorii aktywności fizycznej. Pływanie, tak jak dwie pozostałe dyscypliny, wiąże się z treningiem aerobowym, czyli takim, w którym mięśnie muszą być mocno dotlenione, by pobierać i spalać energię. Nic więc dziwnego, że pływanie często stanowi podstawę odchudzania u wielu osób.

Dlaczego warto pływać? Odpowiedź znajdziesz w filmie!

Zobacz film: Pływanie - dlaczego warto pływać? Źródło: Getty Images / iStock

Jeśli chodzi o korzyści z regularnego pływania, to jest ich naprawdę dużo. Należy zacząć od tego, że ten rodzaj aktywności angażuje do pracy praktycznie wszystkie mięśnie. Najintensywniej pracują mięśnie:

  • rąk,
  • nóg,
  • brzucha,
  • kręgosłupa.

Jeżeli ktoś postanawia rozpocząć pływanie po to, aby rozwinąć konkretne partie mięśni, to najpierw powinien zaznajomić się z różnymi stylami. One mają bowiem wpływ na pracę poszczególnych grup mięśniowych. Aby uzyskać najlepsze efekty, wskazane są przynajmniej trzy wizyty na basenie w tygodniu. O tym, że warto postawić na pływanie przekonują inne korzyści zdrowotne wynikające z regularnego trenowania. Ten sport:

  • poprawia krążenie krwi,
  • wzmacnia szkielet kręgosłupa,
  • poprawia koordynację ciała,
  • reguluje oddech,
  • reguluje poziom cholesterolu,
  • zmniejsza ból stawów i mięśni kręgosłupa,
  • poprawia sen.

Tak jak w większości dyscyplin, tak i w przypadku pływania, osoby regularnie ćwiczące dostarczają organizmowi porcję endorfin, czyli hormonu szczęścia. Dzięki temu poprawia się samopoczucie i ogólna forma psychiczna.

Pływanie może również stanowić formę rehabilitacji w przypadku problemów z kręgosłupem i po przebytych urazach. Lekarze często zalecają swoim pacjentom, cierpiącym na różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa, by ci regularnie odwiedzali basen. Dzięki temu, że pływanie w naturalny sposób wzmacnia mięśnie pleców, powinno być praktykowane szczególnie przez młodzież w okresie dojrzewania. Pozwoli ono uniknąć problemów z kręgosłupem np. w przypadku intensywnego wzrostu w krótkim okresie.

Pływanie trening: jak zacząć?

Wiele osób boi się przed rozpoczęciem przygody z pływaniem. Powody bywają różne – od swego rodzaju fobii polegającej na strachu przed reakcją innych osób na basenie, aż po przeświadczenie, że pływanie jest trudną dyscypliną. W obu przypadkach jest to bariera psychiczna, ponieważ pływać uczą się osoby w różnym wieku, a z kolei ci, którzy potrafią to robić, nie chodzą na basen w celu podpatrywania i wyśmiewania innych, ale po to, by odbyć trening.

Należy zaznaczyć, że jeżeli ktoś chce nauczyć się pływać kilkoma stylami w krótkim czasie, to czeka go sporo pracy. Akurat w przypadku tej dyscypliny najlepszym wyborem jest skorzystanie z pomocy trenera lub instruktora. Inną opcją może być ćwiczenie pod okiem doświadczonego w pływaniu znajomego. Tylko osoba widząca ruchy pływającego jest bowiem w stanie skorygować błędy i podpowiedzieć, co należy poprawić, a co funkcjonuje tak jak powinno.

Początkowo najlepiej uczyć się pływać na plecach, ponieważ prawdopodobnie jest to najprostsza forma pływania. Dzięki sile wyporu oddziałującej równomiernie na całe ciało, możliwe jest utrzymywanie się na wodzie bez większych problemów. Istotne jest to, by całe ciało leżało na wodzie, w tym również głowa. Jej uniesienie spowoduje bowiem, że reszta ciała zacznie opadać na dno.

Trening pływania: przykładowy plan treningowy

Po opanowaniu podstaw pływania i umiejętności przepłynięcia kilkudziesięciu metrów przynajmniej jednym stylem można myśleć o regularnych treningach. Każdy powinien rozpoczynać się od dokładnej rozgrzewki. Szczególnie ważne jest rozgrzanie ramion, gdyż to one pracują najmocniej. Nie wolno jednak zapominać o innych partiach ciała. Dobrą rozgrzewkę będą stanowiły:

  • skłony,
  • krążenia ramion,
  • krążenia kolan,
  • rozciąganie pleców,
  • krążenia stóp.

Po około 5-minutowej rozgrzewce można przejść do treningu właściwego, czyli pływania. Jeśli osoba ćwicząca potrafi pływać tylko jednym stylem, to podczas jednej jednostki treningowej powinna pokonać od 800 do 1000 metrów. Przykładowy plan treningowy:

  • dystans 50 metrów na ok. 50% możliwości, pół minuty przerwy,
  • dystans 100 metrów na ok. 60% możliwości, minuta przerwy,
  • dystans 50 metrów na ok. 30% możliwości, pół minuty przerwy,
  • dystans 200 metrów na ok. 50% możliwości, dwie minuty przerwy,
  • dystans 150 metrów na ok. 30% możliwości, minuta przerwy,
  • dystans 50 metrów na ok. 20% możliwości, minuta przerwy,
  • dystans 200 metrów na 40% możliwości, trzy minuty przerwy
  • dystans 100 metrów z przerwą co 25 metrów na pół minuty.

Zobacz film: Triathlon co to jest i jak się do niego przygotować? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
106
20
Polecamy
Chcesz poprawić swoją kondycję i dobrze się bawić?
Wybierz ćwiczenia Animal Flow!
Chcesz poprawić swoją kondycję i dobrze się bawić? Wybierz ćwiczenia Animal Flow! Dzień Dobry TVN
Dlaczego warto pływać?
Zobacz, co daje pływanie!
Dlaczego warto pływać? Zobacz, co daje pływanie! Dzień Dobry TVN
Slow jogging – japońska technika wolnego biegania.
Jak zacząć i jakie przynosi efekty?
Slow jogging – japońska technika wolnego biegania. Jak zacząć i jakie przynosi efekty? TVN zdrowie
Czym jest trening cardio (kardio).
Jakie wykonywać ćwiczenia?
Czym jest trening cardio (kardio). Jakie wykonywać ćwiczenia? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia