Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ciągłe uczucie głodu – co może je powodować?
menu
Polub nas na Facebooku

Ciągłe uczucie głodu – co może je powodować?

Kobieta, która je hamburgera

Fot: Tara Moore / gettyimages.com

Ciągłe uczucie głodu to stan, za który odpowiadać może wiele rozmaitych czynników. Jednymi z częściej stwierdzanych są nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Tzw. wilczy głód powodować mogą zaburzenia hormonalne, psychiczne, cukrzyca typu 2, a nawet niedostateczna ilość snu.

Ciągłe uczucie głodu to dość powszechnie występująca dolegliwość, która wywołana może być zarówno przez proces chorobotwórczy, jak i czynniki środowiskowe związane ze stylem życia. W nomenklaturze medycznej określa się je jako hiperfagię lub polifagię. Chorobą w największym stopniu kojarzoną z tzw. wilczym głodem jest zespół Pradera-Williego.

Zobacz także:

Nalewka bursztynowa – właściwości i zastosowanie. Jak samodzielnie przygotować bursztynówkę?

Nadczynność tarczycy. Co jeść przy problemach z tarczycą?

Lubisz pić herbatę? Sprawdź, co z tego masz!

Ciągłe uczucie głodu – zespół Pradera-Williego

Ciągłe uczucie głodu to objaw typowy dla zespołu Pradera-Williego. To zespół wad wrodzonych wywołany aberracją chromosomalną (mutacja chromosomowa polegająca na zmianie liczby lub struktury chromosomów) mającą najczęściej postać częściowej delecji (utraty) pochodzącego od ojca długiego ramienia chromosomu 15. U chorych stwierdza się dodatkowo upośledzenie umysłowe, niski wzrost, hipogonadyzm – niedorozwój narządów płciowych i otyłość.

Ta ostatnia przypadłość wiąże się z wieloma groźnymi powikłaniami, w tym m.in.: cukrzycą, niewydolnością krążeniowo-oddechową, zakrzepowym zapaleniem naczyń, zespołem bezdechu sennego, ostrym rozdęciem żołądka, które może doprowadzić do martwicy.

Częste uczucie głodu – nieprawidłowe nawyki żywieniowe

Za częste uczucie głodu odpowiadać mogą nieprawidłowe nawyki żywieniowe, które negatywnie wpływają na pracę układu pokarmowego. Szczególną rolę odgrywa niedostateczna podaż białka należącego do grupy substancji odżywczych o wysokim stopniu sytości. Niedobór błonnika w diecie również okazać się może przyczyną ciągłego uczucia głodu. Składnik ten, pęczniejąc w żołądku, zapewnia na długo uczucie sytości. Opóźnia ponadto wchłanianie węglowodanów, przez co zapobiega skokom poziomu cukru we krwi. Te zaś spożywane w nadmiernej ilości podnoszą znacznie poziom glukozy. Niestety szybko dochodzi do jego spadku i odczuwa się ponownie głód. Należy też zwrócić uwagę na niskie spożycie płynów. Niegazowana woda mineralna i inne niesłodzone napoje zwiększają objętość treści w żołądku, przez co zaspokajają apetyt. Ciągłe odczuwanie głodu towarzyszy osobom stosującym niskokaloryczne, restrykcyjne diety oraz nieposilającym się regularnie. W zmniejszeniu apetytu pomocne okaże się prowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety.

Napady wilczego głodu a stan psychiczny

Napady wilczego głodu wywołane mogą być czynnikami natury psychicznej. Ważną rolę odgrywa tu długotrwale oddziałujący na organizm stresor. Może on zaburzyć mechanizmy odpowiedzialne za odczuwanie sytości i głodu. Konsekwencją tego jest niedostateczne wydzielanie regulującej sytość leptyny, a nadmierne substancji warunkujących głód. Do zaburzenia syntezy hormonów głodu i sytości doprowadzić może również brak lub zbyt mała dawka snu. Nadmierny apetyt pojawić się może także w przebiegu zaburzeń nastroju, jak depresja.

Uczucie ciągłego głodu wpisuje się w obraz kliniczny jedzenia kompulsywnego. W tzw. głodzie psychicznym czy obżarstwie posilanie się nie następuje z potrzeby zaspokojenia rzeczywistego fizycznego głodu, a jest wynikiem czynników emocjonalnych. Napady niekontrolowanego jedzenia mogą być sposobem wynagrodzenia sobie czegoś, pocieszenia się czy zwiększenia poczucia bezpieczeństwa. Leczenie ciągłego uczucia głodu w tym przypadku ma postać terapii psychologicznej, w ramach której często stosowany jest „Program 12 kroków”. W wielu krajach powstały wspólnoty zrzeszające osoby zmagające się z kompulsywnym obżarstwem. W Polsce są to Anonimowi Jedzenioholicy.

Inną jednostką chorobową związaną z uczuciem wilczego głodu jest bulimia. Tzw. żarłoczność psychiczna to zaburzenie odżywiania, w którym dochodzi do napadów objadania się i występujących po nich zachowaniach kompensacyjnych typu wywoływanie wymiotów, wykonywanie lewatyw, głodówki, nadmierne ćwiczenia fizyczne, użycie środków przeczyszczających. Przyczynami bulimii mogą być: czynniki genetyczne, brak samoakceptacji lub akceptacji przez grupę rówieśniczą, konflikty rodzinne, emocjonalne zaniedbanie w dzieciństwie, uszkodzenie ośrodka sytości w mózgu.

Ciągłe uczucie głodu – choroby

Ciągłe uczucie głodu spowodowane może być przez takie choroby, jak:

  • cukrzyca typu 2 – zwana insulinoniezależną lub wieku dorosłego; charakteryzuje się opornością na insulinę i względnym jej niedoborem oraz wysokim poziomem glukozy we krwi; w dużym stopniu determinowana jest nieprawidłowym stylem życia;
  • zespół Klüvera-Bucy’ego – zaburzenie neurologiczne wywołane uszkodzeniem płatów skroniowych, co wiąże się z dysfunkcją ciała migdałowatego; oprócz żarłoczności objawia się upośledzeniem pamięci, prawidłowego reagowania na bodźce emocjonalne, rozpoznawania przedmiotów, hiperseksualnością, hiperoralizmem (ocenianiem otaczających rzeczy przez wkładanie ich sobie do ust);
  • zespół Kleinego-Levina – spowodowany prawdopodobnie przez upośledzenie czynności podwzgórza zespół objawów, gdzie obok hiperfagii znajdują się pobudzenie seksualne, okresy nadmiernej senności, zaburzenia nastroju i świadomości.

Chorobliwe objadanie się - skąd się bierze i jak można je leczyć? Dowiesz się tego z filmu:

Bibliografia:

1. R. T. Couper, J. J. Couper, Prader-Willi syndrome, [w:] „Lancet”, 2000, 356(9230), s. 673–675.

2. A. Bilikiewicz, W. Strzyżewski, Psychiatria: podręcznik dla studentów medycyny, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1992.

3. D. J. Wattendorf, M. Muenke, Prader-Willi syndrome, [w:] „American Family Physician”, 2005, 72(5), s. 827–830.

4. J. L. Cummings, M.S. Mega, Neuropsychiatria, Urban & Partner, Wrocław 2005.

5. P. Kłósek, Rola stresu psychologicznego w neuroendokrynnej regulacji pobierania pokarmu i powstawaniu otyłości, [w:] „Forum Zaburzeń Metabolicznych”, 2016, 7(3), s. 111–118.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
72
9
Polecamy
Chroniczne zmęczenie.
Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie
Chroniczne zmęczenie. Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie Dzień Dobry TVN
Anoreksja – objawy i leczenie
Anoreksja – objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Kompulsywne objadanie się – jak sobie z nim radzić i jak je leczyć?
Kompulsywne objadanie się – jak sobie z nim radzić i jak je leczyć? TVN zdrowie
Anoreksja to choroba, która dotyka także chłopców.
Co może ją wywołać?
Anoreksja to choroba, która dotyka także chłopców. Co może ją wywołać? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia