Polub nas na Facebooku
Czytasz: Chorych na odrę przybywa. Tylko w tym roku zachorowało już 678 osób

Chorych na odrę przybywa. Tylko w tym roku zachorowało już 678 osób

Dziecko, które choruje na odrę

Fot: MilosBataveljic / gettyimages.com

Liczba osób chorych na odrę rośnie. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w okresie od stycznia do kwietnia na odrę zachorowało aż 678 osób. W roku ubiegłym, w tym samym okresie, odnotowano zaledwie 34 przypadki.

W 2017 roku były zaledwie 63 przypadki zachorowań na odrę, rok później ta liczba wzrosła do 339.  W 2019 roku, z danych zebranych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, wynika, że w okresie od 1 stycznia do 15 kwietnia odrę rozpoznano już u 678 osób. Dlaczego chorych przybywa?

Zdaniem specjalistów i Światowej Organizacja Zdrowia stale zwiększająca się liczba osób zarażonych wirusem odry spowodowana jest popularnością tzw. ruchów antyszczepionkowych. Ale nie tylko. Otwarcie granic i większa migracja ludności sprawiają, że np. do Polski zaczynają przybywać ludzie z krajów, w których szczepienia przeciwko odrze nie są obowiązkowe.

Odra – jakie daje objawy?

Odra to choroba zakaźna, a wywołujący ją wirus przenoszony jest tylko przez ludzi. Pierwsze typowe dla choroby dolegliwości zaczynają się pojawiać po dziesięciu dniach od zakażenia. Towarzyszące odrze objawy dzieli się na zwiastujące i właściwe. Do zwiastujących zaliczane są: wysoka gorączka, suchy kaszel, nieżyt nosa oraz planki Kopika, które pojawiają się dzień przed wystąpieniem osutki.

Jednak najbardziej charakterystycznym objawem odry jest wysypka plamisto-grudkowa. Zmiany na skórze pojawiają się stopniowo. W pierwszej kolejności tworzą się na głowie, później widoczne są na tułowiu i kończynach. Wysypka utrzymuje się średnio 3–7 dni i potem zanika.

Plamki Koplika to nieduże (ich średnica nie przekracza 2 mm) białe zmiany z czerwoną obwódką. Tworzą się one na błonie śluzowej policzków, najczęściej na wysokości dolnych zębów przedtrzonowych i trzonowych.

Skąd się bierze odra i jak się przed nią chronić? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dr Paweł Grzesiowski o odrze. Ognisko odry pod Warszawą. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak wygląda leczenie odry?

Odra to choroba, na którą nie ma lekarstwa. Walka z nią ogranicza się jedynie do łagodzenia jej objawów. Choroba jest bardzo niebezpieczna, szczególnie dla niemowląt oraz osób o obniżonej odporności, które nie mogły się zaszczepić. Nieleczona lub leczona niewłaściwie może wywołać groźne powikłania. Do tych najczęściej występujących należą: zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, mózgu i mięśnia sercowego.

Szczepienie to najlepsza ochrona

Mimo że odra leczona jest jedynie objawowo, to jest sposób, aby uniknąć zachorowania. Specjaliści są zgodni, że najlepszą formą ochrony jest szczepienie ochronne. Wykonuje się je w dwóch dawkach, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych dla niemowląt mających 13.-14. miesiąc życia (1. dawka) i dzieci w 10. roku życia (2. dawka). Szczepienie jest bezpłatne, refundowane przez NFZ i ma ochronić dziecko przed odrą, świnką i różyczką. Już pierwsza dawka szczepionki gwarantuje ochronę przed zachorowaniem w 95-98 proc. przypadków. Skuteczność szczepienia po podaniu 2 dawek szczepionki wynosi 98-99 proc. i utrzymuje się do końca życia.

Źródło: Meldunki epidemiologiczne - Państwowy Zakład Higieny - PZH

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Latem alergikom dokuczają nie tylko pyłki. Jak pozbyć się bakterii?
Latem alergikom dokuczają nie tylko pyłki. Jak pozbyć się bakterii? Materiał sponsorowany
Jak układać naczynia w zmywarce? Sprawdź, czy robisz to prawidłowo! 
Jak układać naczynia w zmywarce? Sprawdź, czy robisz to prawidłowo!  Materiał sponsorowany
Dieta 5:2, czyli dieta dr Mosleya – jak ją prawidłowo stosować? Przykładowy jadłospis
Dieta 5:2, czyli dieta dr Mosleya – jak ją prawidłowo stosować? Przykładowy jadłospis
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?