Polub nas na Facebooku
Czytasz: Choroby układu nerwowego
menu
Polub nas na Facebooku

Choroby układu nerwowego

NAN

Fot: vege / fotolia.com

Choroby układu nerwowego to innymi słowy choroby neurologiczne. Najczęściej wśród nich wymienia się padaczkę, stwardnienie rozsiane, chorobę Alzheimera, zespół Parkinsona oraz udar mózgu. Niektóre, jak np. cukrzyca pojawiają się w konsekwencji zachorowań innych narządów.

Choroby układu nerwowego dotykają ludzi w każdym wieku. W pewnych przypadkach doprowadzają nawet do śmierci. Choroby neurologiczne mogą objąć centralny układ nerwowy, nerwy i naczynia krwionośne dostarczające krew do mózgu.

Wykaz chorób neurologicznych

Choroby ze względu na sposób powstania dzieli się na pierwotne i wtórne.

Pierwotne – niebędące powikłaniami innych schorzeń, to:

Wtórne – będące powikłaniami innych schorzeń bądź efektem ich rozwoju i zajmowania kolejnych układów organizmu, to:

  • zespół Guillaina-Barrego – częsta konsekwencja zapalenia wątroby typu B,
  • miażdżyca,
  • cukrzyca,
  • mocznica.

Choroby ośrodkowego układu nerwowego

Ośrodkowy układ nerwowy odpowiada za koordynację czynności życiowych. W jego skład wchodzi mózgowie, rdzeń kręgowy oraz płyn mózgowo-rdzeniowy.

Wśród chorób ośrodkowego układu nerwowego (OUN) najczęściej spotykaną jest jego zakażenie. Nieleczone wywołuje poważne schorzenia, dlatego wymaga podjęcia niezwłocznego leczenia. Nie ma reguły, jeśli chodzi o objawy i przebieg zakażenia – u poszczególnych osób mogą się one różnić.

Zakażenie OUN powstaje wtedy, kiedy czynniki zakaźne są przenoszone przez krew z pozostałych obszarów ciała, będących w stanie zapalnym – np. przy zapaleniu zatok lub ucha środkowego. Ośrodkowy układ nerwowy może zostać zakażony bakteriami takimi jak meningokoki lub pneumokoki, a także grzybami, wirusami czy pierwotniakami.

Objawami zakażenia ośrodkowego układu nerwowego mogą być: gorączka, ogólne osłabienie, nadmierna potliwość, przyspieszenie lub spowolnienie akcji serca, ból głowy, nudności, światłowstręt i wymioty, a także jakościowe i ilościowe zaburzenia świadomości – zespoły psychotyczne, takie jak omamy, halucynacje czy urojenia. Wśród objawów neurologicznych mogą wystąpić porażenia, ataki padaczki, zaburzenia mowy i pamięci lub niedowłady.

U dzieci zakażenie OUN powoduje poważne zaburzenia neurologiczne, zwiększając ryzyko trwałego kalectwa. Objawy zakażenia – zwłaszcza u noworodków – nie są jednak charakterystyczne i dużo trudniej je zauważyć. Ogólny stan dziecka może pogorszyć się z niewyjaśnionych przyczyn, pojawiają się zaburzenia oddychania, oczopląs, drgawki, wymioty, gorączka (w przypadku niemowląt temperatura ciała nie obniża się nawet po podaniu leków przeciwgorączkowych). Niemowlęta doznają również sztywności karku, ciemiączko staje się wypukłe i tętniące w szybkim tempie.

Zobacz film i odpowiedz się wszystkiego o układzie nerwowym:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Diagnostyka obejmuje badania laboratoryjne, m.in. morfologię i posiew krwi, OB, elektrolity. Na podstawie wyników można stwierdzić stan zapalny. Wykonuje się ponadto punkcję lędźwiową oraz badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Niezbędne są także badania obrazowe: rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa głowy.

W przypadku zakażenia OUN niezbędna jest hospitalizacja. Podczas pobytu w szpitalu osoba zakażona otrzymuje antybiotyki, leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, a także – w zależności od drobnoustroju, który zaatakował organizm – przeciwwirusowe, przeciwpierwotniakowe lub przeciwgrzybicze. Niezbędne jest zapobieganie obrzękowi mózgu, a w przypadku ropni mózgu wykonuje się także operację.

Często spotykaną chorobą układu nerwowego jest migrena. Od typowego bólu głowy różnią ją nie tylko natężenie bólu i częstość jego występowania, ale także pojawienie się światłowstrętu, wymiotów i nudności. Dotyczy już ok. 12 % społeczeństwa i częściej pojawia się u kobiet.

Migrenę charakteryzują częste nawroty, chociaż ataki mogą zdarzać się również w kilkumiesięcznych odstępach. Wśród czynników, które mogą wywołać migrenę, wymienia się stres i stany depresyjne. Jeżeli ból utrzymuje się powyżej 2 tygodni, a domowe sposoby nie pomagają, niezbędna jest hospitalizacja.

Zapalenie opon mózgowych to również jedna z chorób układu nerwowego. Wywołują je grzyby, wirusy lub bakterie – pneumokoki, paciorkowce i gronkowce, u dzieci – pałeczka Haemophilus influenzae. Choroba oprócz stanu zapalnego powoduje zmiany w płynie mózgowo-rdzeniowym i kliniczny zespół oponowy. Patogen rozsiewany jest przez transport z krwi lub z zapalenia ośrodków położonych w okolicy opon mózgowych – zapalenia ucha czy zatok. Może przeniknąć do mózgu także w wyniku urazów i złamań kości czaszki.

Wśród objawów zapalenia opon mózgowych wymienia się wymioty, gorączkę, ból głowy, przyspieszenie oddechu i tętna. Osoba dotknięta chorobą ma tendencję do kładzenia się na boku i odchylania głowy do tyłu. U dzieci pojawiają się również drgawki. Leczenie przy zapaleniu bakteryjnym wymaga podawania antybiotyków, a gruźliczym – także leków przeciwprątkowych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
180
53
Polecamy
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania. Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki?
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania. Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki? Dzień Dobry TVN
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt Dzień Dobry TVN
Opryszczkowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu
Opryszczkowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu TVN zdrowie
Zapalenie opon mózgowych – objawy, przyczyny, powikłania
Zapalenie opon mózgowych – objawy, przyczyny, powikłania TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką