Polub nas na Facebooku
Czytasz: Choroby układu krążenia – przyczyny, rodzaje, objawy i profilaktyka
menu
Polub nas na Facebooku

Choroby układu krążenia – przyczyny, rodzaje, objawy i profilaktyka

NAN

Fot: adimas / stock.adobe.com

Najczęstsze choroby układu krążenia, czyli choroba niedokrwienna serca i niewydolność krążenia, wiążą się głównie z czynnikami środowiskowymi i postępującym zwężeniem naczyń krwionośnych. Osobną grupę problemów kardiologicznych stanowią wady serca oraz różnego typu zaburzenia rytmu. 

Choroby układu krążenia to grupa zmian o różnorodnych objawach i przyczynach. Duże znaczenie dla rozwoju ciężkich powikłań, takich jak zawał mięśnia sercowego, niewydolność krążenia czy nadciśnienie tętnicze, mają ogólnoustrojowe schorzenia, m.in. miażdżyca i cukrzyca. Ich skuteczne leczenie wpływa znacząco na stan zdrowia i przewidywaną długość życia pacjentów kardiologicznych.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródła: 36,6

Rodzaje chorób układu krążenia

Choroby układu krążenia to grupa bardzo różnych schorzeń serca i naczyń krwionośnych. Zalicza się do nich m.in.:

Często spotykanym, wtórnym zespołem objawów jest niewydolność krążeniowa, która może pojawiać się w formie ostrej (jako powikłanie np. zawału mięśnia sercowego) albo przewlekłej (m.in. w przebiegu nadciśnienia tętniczego albo kardiomiopatii).

Choroby układu krążenia – objawy

Objawy chorób układu krążenia mają różnorodny charakter. Największą uwagę powinny zwracać te, które mogą stanowić zagrożenie dla życia chorego.

Zobacz film: Jak przekonać ludzi, aby zaczęli dbać o swoje zdrowie? Źródło: Agencja TVN.

W chorobie niedokrwiennej serca zdarza się, że pierwszym zdarzeniem widocznym klinicznie może być zawał mięśnia sercowego. Często towarzyszą mu ciężkie zaburzenia rytmu (najczęściej o typie nagłych bloków z rozkojarzeniem przedsionkowo-komorowym, skurczów dodatkowych lub częstoskurczów pochodzenia komorowego albo migotania komór) oraz spadek efektywności hemodynamicznej (zmniejszenie przepływu krwi przez krążenie płucne lub obwodowe). W efekcie pojawiają się groźne zespoły objawów, takie jak:

  • nagłe zatrzymanie krążenia – stan utraty świadomości z poważnymi zaburzeniami lub zatrzymaniem oddechu i pracy serca,
  • ostra niewydolność krążenia – przejawiająca się bladością, dusznością (która nasila się w pozycji leżącej), kaszlem z odpluwaniem pienistej, krwistej wydzieliny, a w przypadku niewydolności prawokomorowej – pojawiającymi się w szybkim tempie obrzękami i dusznością.

Zawał przebiega zwykle z silnymi dolegliwościami bólowymi, utrzymującymi się nawet w spoczynku, przeważnie zlokalizowanymi za mostkiem, mogącymi promieniować do żuchwy, lewego ramienia i ręki. W niektórych przypadkach ból odczuwany jest z boku, w okolicy podłopatkowej albo nawet w nadbrzuszu, co może mylnie sugerować, że chodzi o ostry proces chorobowy dotyczący układu pokarmowego. Bólowi często towarzyszy uczucie niepokoju, pocenie się, osłabienie, duszność.

Choroba niedokrwienna rozwija się jednak najczęściej stopniowo, a jej charakterystyczne objawy pozwalają na podjęcie diagnostyki i leczenia. Chory zgłasza bóle zamostkowe, pojawiające się w trakcie wysiłku i ustępujące w spoczynku.

Zaburzenia rytmu serca mogą powstawać samoistnie albo w przebiegu innych chorób. Ich symptomy widoczne są najczęściej napadowo, prowokowane wysiłkiem, zmęczeniem albo emocjami. Chory może odczuwać kołatanie serca, gwałtowne przyspieszenie, zwolnienie lub nieregularność jego pracy i tętna, narastającą duszność, osłabienie.

Kardiomiopatie (wynikające z przerostu ścian mięśnia sercowego) manifestują się w postaci choroby niedokrwiennej, miernej niewydolności krążenia, złej tolerancji wysiłku albo zaburzeń rytmu.

Zapalenia wsierdzia w większości przypadków są spowodowane przez toczący się układowy proces chorobowy (np. choroba reumatyczna, toczeń rumieniowy). W jego przebiegu stwierdza się narastające zaburzenia rytmu, zmniejszenie wydolności fizycznej, objawy podobne do zapalenia płuc (przy procesie toczącym się w prawej części serca) albo pojawiające się nieoczekiwanie symptomy niewydolności zastawek serca (przy zajęciu lewej komory i lewego przedsionka). Niebezpieczeństwo dla pacjenta stanowią również zatory, które mogą dotyczyć płuc lub narządów obwodowych.

Zobacz film: Czy nadciśnienie dotyczy tylko osób dorosłych? Czy choroba może pojawić się u dziecka? Źródło: Agencja TVN.

Nadciśnienie tętnicze ma inny obraz kliniczny, choć często towarzyszą mu objawy przeciążenia i niedokrwienia lewej komory. Nawracające bóle i zawroty głowy, szum w uszach, uczucie kołatania serca powinny skłaniać do pomiaru ciśnienia tętniczego, dalszej diagnostyki i rozpoczęcia regularnego leczenia.

Choroby układu krążenia u dzieci

Głównymi chorobami układu krążenia u dzieci są wady serca. Często ujawniają się tuż po urodzeniu. Ciężkie wady przebiegają z sinicą albo rozpoznaje się je, szukając przyczyn opóźnionego rozwoju fizycznego i ruchowego dziecka. W badaniu klinicznym najczęściej towarzyszą im szmery lub nieprawidłowości tonów serca, słyszalne przy jego osłuchiwaniu. Dzięki temu szybko można postawić wstępne rozpoznanie i skierować dziecko do rozszerzonej diagnostyki.

Profilaktyka chorób układu krążenia

Zapobieganie chorobom układu sercowo-naczyniowego to przede wszystkim zwracanie uwagi na zdrowy tryb życia. Niezbędne jest:

  • utrzymywanie właściwego poziomu aktywności ruchowej,
  • prawidłowa dieta (zmniejszająca ryzyko rozwoju miażdżycy),
  • unikanie palenia tytoniu i spożywania alkoholu,
  • zmniejszenie poziomu stresu,
  • prawidłowa relacja pomiędzy pracą a wypoczynkiem i snem,
  • u chorych z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą lub schorzeniami układowymi – prawidłowe, ciągłe leczenie, zmniejszające prawdopodobieństwo wystąpienia znacznej dekompensacji (skoków ciśnienia, poziomów cukru, kolejnych rzutów choroby). 

Zobacz film: Interpretacja wyników morfologii. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
71
20
Polecamy
Choroby serca – rodzaje i przyczyny schorzeń u dorosłych i u dzieci
Choroby serca – rodzaje i przyczyny schorzeń u dorosłych i u dzieci TVN zdrowie
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej Dzień Dobry TVN
Tachykardia, czyli przyspieszona czynność serca – objawy, przyczyny i leczenie
Tachykardia, czyli przyspieszona czynność serca – objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Kardiomiopatia - rodzaje, przyczyny, objawy, przebieg, powikłania i sposoby leczenia chorób mięśnia sercowego
Kardiomiopatia - rodzaje, przyczyny, objawy, przebieg, powikłania i sposoby leczenia chorób mięśnia sercowego TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie