Polub nas na Facebooku
Czytasz: Chore dziecko – kiedy powinno zostać w domu

Chore dziecko – kiedy powinno zostać w domu

Zainteresował Cię ten artykuł?
chore dziecko

Fot. Steve Debenport / Getty Images

Kiedy dziecko powinno zostać w domu, a kiedy może pójść do żłobka lub przedszkola? Zwykły katar nie przekreśla szans dziecka na wspólną zabawę z rówieśnikami, jednak gorączka i brzydki kaszel już tak. Po czym poznać chore dziecko?

Mamy mają siódmy zmysł – zwykle wiedzą, że coś dzieje się z dzieckiem na dzień przed pierwszymi objawami choroby. Skąd? Z maluchami jest w dużej mierze, jak z dorosłymi: czują się źle, towarzyszy im uczucie rozbicia, może pojawić się ból głowy. Takie dzieci są marudne, zachowują się inaczej niż zwykle, często mają spadek energii i nie chcą się bawić. Bywa, że chcą się tulić (na co zwykle nie mają czasu w zabawie), są senne. Tak – po takich objawach można poznać, że rozwija się choroba.

Dziecko z katarem i ewentualnie kaszlem, ale bez gorączki można z powodzeniem wysłać do żłobka lub przedszkola. Oczywiście dobrze jest umówić wizytę u lekarza w celu osłuchania małego pacjenta, ale nie ma potrzeby wizyty na cito. Kiedy jednak pojawia się gorączka, nawet stan podgorączkowy, dziecku przeszkadza katar i kaszel, nie może poprawnie oddychać, jest blade, zmęczone lepiej pozwolić mu dojść do siebie w domu. Czasem ze zwykłego przeziębienia może rozwinąć się coś gorszego. Dlatego najważniejsze, aby dziecko mogło wypocząć i nabrać sił.

W przedszkolach i żłobkach panie bacznie obserwują dzieci i jeśli zauważą niepokojące objawy informują rodziców prosząc, aby ci odebrali dziecko z placówki. Pielęgniarka może zmierzyć gorączkę i w razie potrzeby podać leki przeciwgorączkowe, jednak chore dziecko zostanie jak najszybciej wysłane do domu, by nie zarażało kolejnych dzieci.

Czy lekko przeziębione dziecko może iść do przedszkola?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Kiedy lekarz powinien obejrzeć dziecko?

Z udaniem się do lekarza można chwilę odczekać, jeśli stan dziecka nie niepokoi rodziców. Natomiast jeśli nie widać poprawy, a stan tylko pogarsza się – wtedy należy jak najszybciej skonsultować małego pacjenta. W przypadku infekcji wirusowej rozwija się ona 3 dni, później powinna nastąpić poprawa. Nie zaszkodzi jednak odwiedzić lekarza.

Polecamy: Choroby, które dziecko może przynieść z przedszkola

Kiedy jechać do szpitala?

Do szpitala powinni niezwłocznie zgłosić się rodzice z dzieckiem, które ma bardzo wysoką gorączkę – podchodzącą pod 40 stopni Celsjusza, duszności, przelewa się przez ręce, nie ma siły, a także uskarża się na silne dolegliwości bólowe – np. brzucha. Gorączkę należy spróbować zbić jeszcze w domu. Również dzieci, którym grozi odwodnienie z powodu zatrucia (biegunka, wymioty) powinny zostać zabrane do szpitala. 

Zobacz także, w jakich sytuacjach nie wzywać karetki pogotowia:

Zobacz film: Kiedy nie wzywać karetki pogotowia? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Komentarze (2)
Jan58
Jak chore to chore i zostaje w domu, albo idzie sie z dzieckiem do lekarza. Jak jest zdrowe to idzie do przedszkola czy zlobka. Zadna filozofia!
Czytaj całość
GosiaK
Tyle z teorii a w praktyce wygląda to tak, że do przedszkola i żłobka są przyprowadzane chore dzieci i nikt nie reaguje. W ubiegłym roku szkolnym widziałam jak matka podaje w szatni dziecku lek na zbicie gorączki i odprowadza do sali. Skrajna nieodpowiedzialność!
Czytaj całość
Nie przegap
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?