Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sprawdź, czy możesz mieć endometriozę. Wypełnij ankietę i przekonaj się, czy jesteś w grupie ryzyka!
menu
Polub nas na Facebooku

Sprawdź, czy możesz mieć endometriozę. Wypełnij ankietę i przekonaj się, czy jesteś w grupie ryzyka!

Lekarz, który trzyma model kobiecych narządów rozrodczych

Fot: Shidlovski / gettyimages.com

Szacuje się, że z powodu endometriozy cierpi już co piąta kobieta. Mimo to wielu lekarzy nie potrafi postawić prawidłowej diagnozy. W niektórych przypadkach od wystąpienia pierwszych objawów do właściwego rozpoznania mija nawet dziesięć lat! Chcesz wiedzieć, czy jesteś w grupie ryzyka? Wypełnij ankietę!

Endometrium to tkanka, która pokrywa wewnętrzną ścianę macicy i złuszcza się w czasie miesiączki. U kobiet z endometriozą struktura ta „wychodzi” poza macice i zaczyna osadzać się oraz rozrastać na okolicznych narządach, tworząc niebezpieczne dla zdrowia guzy. Bez względu na to gdzie się przemieści ulega co miesięcznemu złuszczeniu. Dlaczego tak się dzieje? Medycyna nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jedna z teorii mówi, że endometrioza może współistnieć z chorobą autoimmunologiczną, np. chorobą Hashimoto czy zespołem jelita drażliwego.

Nieleczona lub leczona nieprawidłowo może doprowadzić do poważnych problemów z zajściem w ciąże lub niepłodności. Szacuje się, że blisko połowa bezpłodnych kobiet ma endometriozę.   

Chcesz wiedzieć czy znajdujesz się grupie ryzyka lub od lat lekarze nie potrafią stwierdzić co Ci dolega?

Koniecznie wypełnij ankietę przygotowaną specjalnie na potrzeby programu 36,6°C przez dr n. med. Mikołaja Karmowskiego. Dzięki niej dowiesz się jak powinien wyglądać prawidłowo przeprowadzony wywiad przez lekarza.

Jeśli na więcej niż połowę pytań odpowiedziałaś „tak” koniecznie poszukaj specjalisty zajmującego się leczeniem endometriozy! 


Ankieta jest dostępna tutaj.


Endometrioza – jakie daje objawy?

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest bardzo silny ból, przypominający skurcze. Dodatkowo u kobiet z endometriozą występują obfite miesiączki, ból w trakcie stosunku seksualnego oraz, w zależności od lokalizacji choroby - krwawienia z przewodu pokarmowego, biegunki, zaparcia, bóle w innych miejscach, nawet promieniujące do kończyn dolnych.

 Choroba to nie wyrok

Mimo że choroba dotyczy ogromnej grupy kobiet wielu lekarzy nie potrafi postawić prawidłowej diagnozy. Tym samym latami pacjentki zmagają się bardzo silnym bólem i leczone są na schorzenia, których nie mają. Dlatego jeśli wynik ankiety wykaże, że możesz mieć endometriozę powinnaś jak najszybciej trafić do specjalisty. Ale ankieta to zdecydowanie za mało, aby potwierdzić chorobę. Dla pewność lekarz powinien zlecić badania – ginekologiczne i ultrasonograficzne, a także zbadać poziom markera CA-125. Zalecana jest także laparoskopia, czyli inwazyjne badanie, które pozwala bardzo dokładnie przyjrzeć się organom wewnętrznym oraz umożliwia pobranie wycinka do badania histopatologicznego. 

Zobacz film i dowiedz się jak wygląda leczenie endometriozy:

Zobacz film: Jak skutecznie leczyć endometriozę? Źródło: 36,6.


ankieta endometrioza
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
124
6
Polecamy
Szokujące dane!
40 proc.
Polek nie widzi potrzeby chodzenia do ginekologa
Szokujące dane! 40 proc. Polek nie widzi potrzeby chodzenia do ginekologa Dzień Dobry TVN
Histerektomia - kobieca operacja niezbędna w chorobie onkologicznej
Histerektomia - kobieca operacja niezbędna w chorobie onkologicznej Dzień Dobry TVN
Endometrioza to podstępna choroba.
Nie każdy lekarz może ją rozpoznać
Endometrioza to podstępna choroba. Nie każdy lekarz może ją rozpoznać TVN zdrowie
Endometrioza - wszystko, co musisz wiedzieć o chorobie.
Jak rozpoznać i jak ją leczyć?
Endometrioza - wszystko, co musisz wiedzieć o chorobie. Jak rozpoznać i jak ją leczyć? TVN zdrowie
Komentarze (4)
Ewusia
Szkoda ze w programie nie powiedziono o metodzie leczenia o lekach. O tym ze leki które są skuteczne nie są refundowane i kosztują ponad 300 zł. Nie każda kobietę stać na takie drogie leczenie, które trwa ok pół roku. I jedna dawna leku kosztuje właśnie ponad 300 zł. Mało tego ten sam lek jest refundowany dla mężczyzn na raka prostaty ponieważ to choroba przewlekała. A endometrioza nie jest choroba przewlekła? Cierpię na ta choroba już kilka dobrych lat. Dwukrotnie przeszłam leczenie dzięki czemu
Mam dwoje wspaniałych dzieci. Zróbcie coś by było łatwiej innym kobietom podjąć decyzje o leczeniu. Bardzo dobrze ze w końcu coś w tym temacie się ruszyło. I mam nadzieje ze wielu kobietom otworzy to oczy.
Czytaj całość
blablabla
Nie wiem w czym to ma pomóc. Od prawie 40 lat cierpię na bóle w całym cyklu, podczas miesiączki są silniejsze, stosunki to historia, bo ciężko było wytrzymać, a przyjemności nie było. Kiedy byłam w podstawówce dostawałam dożylnie leki przeciwbólowe na pogotowiu, raz zebrali mnie z ulicy, bo straciłam przytomność. Trafiłam z kartą DILO i podejrzeniem raka na oddział ginekologiczny, stwierdzono podejrzenie endometriozy, kartę zamknięto, idź kobieto do domu. Czekam na menopauzę, chyba będzie lepiej,
Czytaj całość
anna
Endometriozę charakteryzuje się głównie jako silne bóle oraz niepłodność. Natomiast moja ma postać ciągłych plamień przedmiesiączkowych i po miesiączkowych oraz świeżych krwawień podczas stosunku, które w rezultacie powodują, że krwawię/plamię większość miesiąca. Dla młodej, aktywnej kobiety jest to przeogromny problem, aby utrzymać zdrowe relacje z partnerem. Wiele lat chodziłam do lekarzy, którzy nie potrafili postawić diagnozy dlatego eksperymentowali na mnie np. w wieku 26 lat zalecano mi branie tabletek na menopauzę. Dopiero kiedy trafiłam do szpitala z silnym bólem brzucha okazało się, że mam torbiel wypełnioną krwią tzw. czekoladową i dopiero wtedy zaczęto mówić o endometriozie.
Czytaj całość
Joanna
Bardzo cieszę się, że został poruszony tak ważny temat. Wydaje mi się, że wszystkie objawy i oddzielne choroby, na które do tej pory się leczyłam własnie złożyły się w logiczną całość.
Czytaj całość
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?