Polub nas na Facebooku
Czytasz: Bulgotanie w brzuchu i przelewanie – jaka jest ich przyczyna?
menu
Polub nas na Facebooku

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie – jaka jest ich przyczyna?

NAN

Fot: somu1846 / fotolia.com

Bulgotanie w brzuchu może być oznaką różnych chorób jelit i dlatego trudno rozpoznać normalne lub nieprawidłowe objawy. Podobnie dzieje się w przypadku braku odgłosów z jelit, co może świadczyć o zaburzeniu ich pracy i wskazywać na różne schorzenia żołądkowo-jelitowe, które należy zbadać.

Odgłosy bulgotania w brzuchu są kłopotliwe, ale są również naturalne i rzadko oznaczają problemy zdrowotne. Mają one kilka różnych przyczyn, ale przeważnie świadczą tylko o tym, że system trawienny pracuje normalnie. Głośne odgłosy z brzucha, których nie można powstrzymać, mogą być oznaką czegoś poważniejszego, więc jeśli trwają długo i powodują dyskomfort, należy skonsultować je z lekarzem w celu rozpoznania ich przyczyny.

Bulgotanie w brzuchu – przyczyny

Odgłosy bulgotania w brzuchu i jelitach spowodowane są trawieniem zawartości przewodu pokarmowego, która jest popychana przez silne skurcze mięśni ściany jelita. Bulgotanie jest spowodowane głównie zawartością płynu w jamie brzusznej, który tworzy się ze spożytych pokarmów stałych, soków w żołądku oraz obfitych ilości wody wydzielanej do jelit w celu ułatwienia procesu trawienia. Dodatkowo przyczyniają się do tego: produkcja gazu w jelitach i niestrawione substancje pokarmowe. Odgłosy nasilają się szczególnie po jedzeniu lub przy odczuciu głodu oraz w sytuacji pojawienia się biegunki lub bólu brzucha. Innym określeniem tych dźwięków jest termin burczenie w brzuchu (ang. borborgmus).

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Pozostałe przyczyny bulgotania w brzuchu to:

  • Sytuacje po spożyciu jedzenia i picia

Ruch żywności i płynów, który odbywa się za sprawą jelit, jest skoordynowanym i silnym procesem. Skurcze mięśni ciągle mieszają jedzenie i przesuwają je przez jelita. Chociaż normalne dźwięki (burczenie) są naturalne i oczekiwane po spożyciu posiłku, czasami niektóre potrawy i napoje mogą przyczyniać się do głośniejszego i częstszego bulgotania, ale nie oznacza to choroby jelit lub zaburzenia trawienia. Jednym z głównych przyczyn tego stanu są napoje gazowane, które zwiększają ilość gazu w jamie brzusznej. Bulgotanie pojawia się także we wczesnych objawach biegunki lub bólu brzucha.

Spożywanie pokarmów zbyt szybko prowadzi do połykania powietrza podczas jedzenia i picia, co może również zwiększyć ilość gazu w jamie brzusznej. Niektóre potrawy np.: fasola, kapusta i melon uwalniają ich więcej podczas trawienia w jelitach. Powodują one wzdęcie, które powoduje nadmierne bulgotanie. Niektóre pokarmy mogą nie być dobrze tolerowane przez niektóre osoby, dlatego mogą zmieniać normalną aktywność jelit.


Zobacz film: Jak przygotować fasolę, aby uniknąć wzdęć? Źródło: Wiem co jem  • Nadaktywność w obrębie jelit

Istnieją różne powody, dla których jelita mogą stać się nadaktywne lub nadpobudliwe. Prowadzi to do głośniejszego bulgotania w żołądku i jelitach. Często jest to spowodowane zapaleniem żołądka i jelit lub zatruciem pokarmowym z objawami bólu brzucha lub biegunki – dwoma ostrymi stanami, gdy jelita są podrażnione przez drobnoustroje lub toksyny. Różne substancje chemiczne związane z zatruciem pokarmowym, nadmiar alkoholu lub nawet leki mogą drażnić ścianę jelit i stymulować ich nadaktywność.

Czasami nadmierna aktywność jelit nie jest spowodowana żadną chorobą. Lęki i stres psychiczny mogą zmienić ich aktywność (tzw. motyle w brzuchu). Zaburzenia czynności jelita grubego, takie jak zespół nadwrażliwości jelita grubego przebiegające z biegunką, wzdęciem i skurczami czy bólem brzucha również wykazują nadmierną aktywność jelit. W wyniku tego może występować bulgotanie i głośniejsze od normalnych dźwięki w brzuchu.

Inne przyczyny nadwrażliwości jelit to między innymi: krwawienie z wrzodów, alergie pokarmowe, infekcje, które powodują zapalenie lub biegunkę, a także stosowanie leków przeczyszczających.

  • Niedrożność jelit

Ruch żywności, płynów i niestrawionych resztek pokarmowych przez jelita nie powinien być zakłócony. Jednak w przypadku wystąpienia niedrożności jelita, może odczuwać bulgotanie w brzuchu.

  • Nadmierny gaz i płyn w jamie brzusznej

Jakikolwiek nadmiar gazu lub płynu w jamie brzusznej jest przyczyną zmian w prawidłowym odgłosie pracy żołądka i jelit. Człowiek przyczynia się do nadmiernego nagromadzenia się gazów wewnątrz jelita, połykając powietrze podczas jedzenia i spożywając napoje gazowane, ale za ten stan mogą być odpowiedzialne też niektóre bakterie. Bakteryjne zapalenie lub infekcje jelita grubego powodują tworzenia się w nim gazu.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Jak leczyć bulgotanie w brzuchu?

Leczenie bulgotania w brzuchu zależy od przyczyny występowania zmian w pracy jelit lub żołądka. Normalne dźwięki trawienia nie wymagają leczenia. Żeby pozbyć się uciążliwego burczenia, można ograniczyć spożycie produktów spożywczych, które produkują gaz, takich jak: owoce, fasolki, sztuczne słodziki, napoje gazowane, niektóre warzywa (kapusta, kapusta brukselka i brokuły). Należy unikać produktów mlecznych w przypadku nietolerancji laktozy.

Jeśli wystąpią objawy, takie jak krwawienie lub ciężka niedrożność, konieczna może być hospitalizacja.  


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
587
101
Polecamy
Nadmierne gazy – jak się pozbyć tego kłopotliwego problemu?
Przyczyny i sposoby na wzdęcia
Nadmierne gazy – jak się pozbyć tego kłopotliwego problemu? Przyczyny i sposoby na wzdęcia Dzień Dobry TVN
Przyczyny wzdęcia brzucha to zwykle błędy żywieniowe i choroby układu pokarmowego
Przyczyny wzdęcia brzucha to zwykle błędy żywieniowe i choroby układu pokarmowego TVN zdrowie
Przyczyny i zapobieganie przelewania w brzuchu
Przyczyny i zapobieganie przelewania w brzuchu TVN zdrowie
Wzdęty brzuch po jedzeniu – przyczyny i sposoby na pozbycie się wzdęć
Wzdęty brzuch po jedzeniu – przyczyny i sposoby na pozbycie się wzdęć Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?