Polub nas na Facebooku
Czytasz: Brzuch po cesarskim cięciu – ile się wchłania i co robić, aby łatwiej go zgubić?
menu
Polub nas na Facebooku

Brzuch po cesarskim cięciu – ile się wchłania i co robić, aby łatwiej go zgubić?

NAN

Fot: Caito / stock.adobe.com

Brzuch po cesarce często jest elementem, który zakłóca młodym mamom radość z macierzyństwa. Nie tylko długo się goi i boli – może on również stanowić problem estetyczny, szczególnie jeśli jest duży i zwisający.

Karmiące mamy szybko tracą dodatkowe kilogramy po ciąży, mimo to duży brzuch po cesarce może pozostać. Za jego wielkość odpowiada nie tylko tkanka tłuszczowa, ale również fakt, że została naruszona struktura mięśni. Dlatego tak ważne są ćwiczenia pomagające ją odbudować.

Jak wygląda i ile się wchłania brzuch po cesarce?

Brzuch po porodzie nigdy nie jest od razu płaski, a tym bardziej po cesarskim cięciu, podczas którego organizm kobiety nie produkuje aż tylu hormonów sprzyjających obkurczaniu się macicy. Aby przyspieszyć proces jego zmniejszania, warto karmić piersią – produkowane w tym czasie w ciele matki hormony powodują zmniejszanie się macicy.

Wchłanianie się brzucha po cesarce zależy od wielu czynników, dlatego trudno z góry odpowiedzieć na pytanie, ile będzie ono trwać. Jednak mamy dobę po porodzie nie powinny wpadać w panikę – w ciągu najbliższych dni brzuch powinien się znacząco zmniejszyć.

Pakując ubrania do szpitala, warto pamiętać, że z całą pewnością kobieta wychodząca ze szpitala nie da rady ubrać jeansów sprzed ciąży – lepszym pomysłem będzie zabranie wygodnych i luźnych dresów.

Jak długo boli brzuch po cesarce?

Silny ból po cesarskim cięciu zaczyna się już w parę godzin po porodzie, gdy tylko znieczulenie przestanie działać. Im szybciej zagoi się rana, tym prędzej ból się zmniejszy. W trakcie trwania połogu może on być jednak ciągle dokuczliwy. Bywa nawet, że kobiety odczuwają go przez wiele miesięcy po porodzie. Czasami nawroty bólu pojawiają się również w trakcie infekcji przebiegających z gorączką – w takich sytuacjach mama może odczuwać ciągnięcie i swędzeniu w miejscu blizny, nawet parę lat po porodzie.

Zobacz film i dowiedz się jak zmienia się brzuch kobiety po cesarskim cieciu:

Zobacz film: Brzuch kobiety po cesarskim cięciu Źródło: Dzień Dobry TVN

Brzuch po cesarce – pielęgnacja rany

Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu trwa długo, na ogół około 6 tygodni. Przez pierwsze dni w szpitalu zajmują się nią położne, ale potem operowana powinna się tym zająć sama. Należy pamiętać, aby miejsce cięcia myć delikatnymi detergentami (najlepiej wodą z szarym lub naturalnym mydłem) oraz regularnie odkażać odpowiednimi preparatami. Do dezynfekcji należy używać łagodnych środków o sprawdzonym działaniu – po użyciu wody utlenionej czy spirytusu mogą powstać większe blizny. Polecane są nowoczesne preparaty odkażające, takie jak Octenisept, jednak równie dobrze działa używany od dawna Rivanol.

Ranę po cesarskim cięciu powinno się jak najczęściej wietrzyć i nie uciskać jej ubraniami. W sytuacjach obciążających brzuch, takich jak kichanie, kaszel, wstawanie z łóżka, należy go delikatnie wspierać ręką. Kobieta po cesarskim cięciu nie powinna też nosić ciężkich przedmiotów przez kilka tygodni.

Czasami występują komplikacje podczas gojenia się rany po cesarskim cięciu – może wdać się infekcja. Należy się udać niezwłocznie do lekarza, jeżeli rana:

  • bardzo boli,
  • ma żywy odcień czerwieni,
  • jest gorąca,
  • ropieje,
  • nieprzyjemnie pachnie,
  • otworzyła się.

Ćwiczenia na brzuch po cesarce

Wysiłkowe ćwiczenia mięśni brzucha można rozpocząć najwcześniej 6 tygodni po cesarskim cięciu, o ile rana dobrze się zagoiła i lekarz wyrazi na to zgodę podczas badania kontrolnego.

Niecierpliwe mamy powinny pamiętać, że do tego czasu unikanie wysiłku jest bardzo ważne. W przeciwnym wypadku mogłoby dojść do rozejścia się szwów lub otworzenia rany, co z pewnością nie poprawiłoby przyszłego wyglądu brzucha, a dodatkowo stanowiłoby zagrożenie dla zdrowia matki.

Jednak już na kilka dni po porodzie można zacząć dbać o mięśnie brzucha. Pierwszym ćwiczeniem, które można wykonywać po uzyskaniu zgody lekarza jest naprzemienne unoszenie nóg. Można również delikatnie napinać brzuch, przywodząc pępek do kręgosłupa. Kolejną propozycją ćwiczenia, które można wykonać już na kilka dni po porodzie, jest ściskanie rękoma poduszki. Jeżeli jednak kobieta odczuwa ból lub ciągnięcie rany podczas wykonywania ćwiczeń, powinna poczekać jeszcze jakiś czas z podejmowaniem tego wysiłku.

Regularne ćwiczenie po porodzie może okazać się trudne ze względu na wymagania, jakie niesie ze sobą macierzyństwo. Również dobór odpowiednich ćwiczeń często jest wyzwaniem dla młodej matki. Najlepszym sposobem na odzyskanie płaskiego brzucha jest korzystanie ze zorganizowanych zajęć – na wiele z nich można udać się razem z niemowlęciem. Istnieje wiele programów ćwiczeń, które można wykonywać wspólnie z małym dzieckiem – szczególnie z zakresu jogi i pilatesa. Ich zaletą jest nie tylko to, że matce łatwiej znaleźć na nie czas, ale również to, że wspierają one proces nawiązywania więzi z dzieckiem.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Jak pozbyć się brzucha po cesarskim cięciu?

Mało wymagającym i nieangażującym sposobem na pozbycie się poporodowego brzucha jest technika często stosowana przez kobiety w Afryce, polegająca na jego bandażowaniu. Dotychczas nie udowodniono jej skuteczności, jednak dostępne w aptece pooperacyjne pasy uciskowe z pewnością przynoszą ulgę w bólu po cesarskim cięciu. Należy jednak upewnić się, że stosowanie bandaży i pasów uciskowych nie prowadzi do zaognienia się rany – w takim wypadku należy z nich zrezygnować.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
58
234
Polecamy
Skurcze i poród w 7.
miesiącu ciąży
Skurcze i poród w 7. miesiącu ciąży Dzień Dobry TVN
Jak długo trwa połóg po cesarskim cięciu?
Kiedy można współżyć?
Jak długo trwa połóg po cesarskim cięciu? Kiedy można współżyć? TVN zdrowie
Jakie są dolegliwości w 8.
miesiącu ciąży?
Jak w tym okresie wygląda brzuch przyszłej mamy?
Jakie są dolegliwości w 8. miesiącu ciąży? Jak w tym okresie wygląda brzuch przyszłej mamy? Dzień Dobry TVN
Jak zgubić brzuch po ciąży?
Jak o niego dbać?
Ćwiczenia i zabiegi na piękny brzuch
Jak zgubić brzuch po ciąży? Jak o niego dbać? Ćwiczenia i zabiegi na piękny brzuch TVN zdrowie
Komentarze (8)
Wioletta
Jestem 3 miesiące po cc w ciąży nie miałam zachcianek i jadłam zdrowo, piłam dużo wody. Brzuch od początku smarowałam 2 razy dziennie specjalnymi kremami. Bylam szczupła przed ciąża. Przytyłam 16 kg z czego zrzuciłam 10 i wszystko inne wróciło do normy a brzuch nadal mam i z tego co widzę jest to głównie skóra. Nadal jem zdrowo z tym ze karmie piersią wiec mam apetyt. Wszyscy mówią ze trzeba czasu itd ale martwię się czy kiedykolwiek mój brzuch będzie wyglądał lepiej....
Czytaj całość
Ewelina
Ja jestem po 3 CC ważę mniej niż przed ciążą i brzucha wogole nie mam każda z nas jest inna i inaczej przechodzi okres po porodzie duży wpływ maja też geny jakie mamy. Ja jestem zadowolona ze swojej figury wyglądam teraz o wiele lepiej niż po drugim porodzie. Nadal k tak ćwiczę i rezultaty są.
Czytaj całość
Matula
Jestem 3 tygodnie po cc i ważę mniej niż przed ciążą.
Czytaj całość
Big
To nie stek bzdur Droga Ewelino. Każda kobieta jest inna i u każdej bedzie to się inaczej rozciągało w czasie. Jestem pół roku po cc, ważę teraz nawet mniej niż przed ciążą a brzuch w tym momencie wygląda jak w piątym miesiącu. Jest mi bardzo ciężko się z nim uporać.
Czytaj całość
lenka
Nie wiem komu wierzyć. Jestem 7 miesięcy po porodzie i waga spadła mi tylko o 7 kg z 15 kg jakie przybrałam podczas ciąży. Poród drugi cc. Pierwszy też cc, ale brzucha w ogóle nie miałam. Same kilogramy to nie problem, ale ten brzuch jak 5 miesiąc ciąży. Karmię piersią. Zaczęłam ćwiczenia po ok. 8 tygodniach. Po czym od fizjoterapeutki dowiedziałam się, że nie mogę, bo dostanę jakąś przepuklinę. Już nie wiem co robić....
Czytaj całość
Zawiedziona
Niesty nie kazda z nas ma płaski brzuch po cc ja mam 175 wzr a po urodzeniu wygladam jak bym byla w drugiej ciąży ;/ maly ma 3mc czekam tylko na to ze zacznę ćwiczyć karmię piersia ale nie widze żebym schudła wiec jedyne co to mam apetyt bo karmie....
Waga sprzed ciąży 73 przytylam okolo 20 kg i nie jadlam byle czego zachcianek nie miałam teraz waze 85 a końcówka ciąży wazylam 93 więc waga trochę spadla....niety samo się nic nie dzieje wiec cwiczenia mnie tylko ratują...
Czytaj całość
Ewelina
Mialam cc i moj brzuch byl odrazu plaski nie byl napuchniety i zmiescilam sie w ulubione spodnie po porodzie sprzed ciazy. Stek bzdur
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia