Polub nas na Facebooku
Czytasz: Bromelaina – właściwości, działanie, skutki uboczne

Bromelaina – właściwości, działanie, skutki uboczne

Zainteresował Cię ten artykuł?
Ananas, ananas w kostce na stole.

Fot. zeljkosantrac / Getty Images

Bromelaina ma wielokierunkowe działanie. Wpływa korzystnie na zatoki, układ krążenia i kostno-stawowy, a także ułatwia odchudzanie. Wykazuje również wiele korzystnych właściwości na inne tkanki czy układy. Wspomaga np. redukcję obrzęków czy siniaków.

Bromelaina to związek zawarty w ananasach. Historia wykorzystania właściwości bromelainy sięga starożytności. Ananas jest chętnie stosowany w medycynie naturalnej właśnie ze względu na zawartą w nim bromelainę o wielu prozdrowotnych właściwościach.

Bromelaina – co to jest?

Bromelaina to określenie na mieszankę enzymów proteolitycznych (rozkładających wiązania białkowe). Pozyskuje się ją z ananasa. Ma liczne właściwości prozdrowotne. Na enzymy proteolityczne wchodzące w skład bromelainy składają się m.in. bromeliny. Ponadto bromelaina to źródło licznych składników mineralnych. Współdziała z substancjami prozapalnymi, czyli prostaglandynami. Bromelaina działa poprzez blokowanie prostaglandyn, powoduje również rozkład fibryny, czyli białka uczestniczącego w procesie krzepnięcia krwi. Nie ulega rozkładowi w przewodzie pokarmowym i jest wchłaniania w nim w pierwotnej postaci.

Brolainę przyjmuje się jedząc ananasa. Możliwe jest jednak dostarczenie jej do organizmu w postaci tabletek, czyli gotowych suplementów.

Właściwości bromelainy

Bromelaina działa przeciwzapalnie, przeciwdrobnoustrojowo i przeciwnowotworowo. Łagodzi kaszel, jest stosowana w zapaleniu zatok, ponieważ działa antybakteryjnie. Bromelaina wspomaga układ odpornościowy. Jej właściwości powodują, że wykorzystywana jest również w następujących przypadkach:

  • zapalenie stawów,
  • zapalenie tkanek miękkich,
  • redukcja siniaków,
  • przyspieszenie wchłaniania krwiaków,
  • nieswoiste choroby zapalne jelit,
  • zapalenia dróg moczowych,
  • profilaktyka zawału serca i zakrzepicy,
  • łagodzenie bólu miesiączkowego,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych.

Bromelaina wykorzystana jest w kuracjach odchudzających. Okazuje się, że potrafi zahamować procesy różnicowania komórek tłuszczowych i inicjować procesy ich niszczenia. Po bromelainę sięgają często sportowcy. Zdecydowanie zmniejsza ona bowiem ból i opuchnięcia wywołane uszkodzeniami mięśni i urazami. Bromelaina może wykazywać działać przeciwnowotworowe, choć nie ma rzetelnych badań prowadzonych w tym kierunku. Wspomaga regenerację tkanek po oparzeniach.

Jak powinna wyglądać zdrowa dieta? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak powinna wyglądać zdrowa dieta? Źródło: Co nas truje?

Skutki uboczne bromelainy

Rzadko kiedy obserwuje się, by ktokolwiek przejawiał skutki uboczne stosowania bromelainy. Dlatego też została ona uznana za bardzo bezpieczną substancję. Nie można jednak wykluczyć wystąpienia reakcji alergicznej czy reakcji nadwrażliwości. Niektóre źródła podają, że bromelaina może nieznacznie przyspieszać akcję serca. Nie powinny stosować jej kobiety w ciąży, karmiące piersią czy dzieci. Można w tych grupach jednak jeść ananasy – naturalne źródło bromelainy.

Preparaty bromelainy

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów bromelainy. Najczęściej w jednej kapsułce zawarte jest 500 mg bromelainy. Zaleca się stosowanie wyłącznie jednej tabletki w ciągu dnia przed posiłkiem i nieprzekraczania zalecanej dawki. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać?
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać? Materiał sponsorowany
Najgroźniejsze dla naszego zdrowia sztuczne barwniki. Gdzie je znajdziemy?
Najgroźniejsze dla naszego zdrowia sztuczne barwniki. Gdzie je znajdziemy?
Aparaty ortodontyczne – rodzaje, zakładanie, higiena i koszty
Aparaty ortodontyczne – rodzaje, zakładanie, higiena i koszty
Elektroniczna recepta. Wszystko, co musisz wiedzieć o e-receptach
Elektroniczna recepta. Wszystko, co musisz wiedzieć o e-receptach
E-zwolnienia lekarskie. Co trzeba wiedzieć o nowym systemie wystawiania L4?
E-zwolnienia lekarskie. Co trzeba wiedzieć o nowym systemie wystawiania L4?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?