Polub nas na Facebooku
Czytasz: Brązowa, biała lub żółta wydzielina z pochwy – co może oznaczać barwa upławów? Czy należy się niepokoić?

Brązowa, biała lub żółta wydzielina z pochwy – co może oznaczać barwa upławów? Czy należy się niepokoić?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Ocskay Mark / stock.adobe.com

Brązowa, biała lub żółta wydzielina z pochwy jest określana jako upławy. U zdrowej kobiety wydzielina powinna być bezbarwna i bezwonna, a wszelkie zmiany jej barwy, konsystencji i zapachu mogą wskazywać na infekcję lub inne rozwijające się choroby.

Bezbarwna wydzielina z pochwy jest objawem fizjologicznym w prawidłowo przebiegającym cyklu miesięcznym. Zabarwiona często oznacza zapalenie miejsc intymnych, na które narażone są kobiety. Wszelkie zmiany w kolorze upławów mogą też sugerować poważniejsze choroby, z których najgroźniejszą jest rak szyjki macicy.

Brązowa wydzielina z pochwy – czy zawsze oznacza raka szyjki macicy?

Jeżeli kobieta obserwuje na bieliźnie brudzącą wydzielinę o brązowym zabarwieniu, oznacza to, że znajduje się w niej krew. Bardzo często tego typu wydzielina z pochwy pojawia się regularnie w okresie owulacji. Jeżeli nie występują niepokojące objawy towarzyszące, jak: dotkliwy ból jajników czy pieczenie oraz świąd pochwy i sromu, nie należy się niepokoić. Wydzielina najprawdopodobniej poprzedza zbliżającą się menstruację. Jeżeli jednak dodatkowo występują wymienione zespoły objawów lub taka wydzielina pojawia się u kobiet po menopauzie, niezbędna jest konsultacja ginekologiczna. Brązowa wydzielina z pochwy może wskazywać na nadżerkę (najczęściej spotykaną zmianę chorobową części pochwowej szyjki macicy, która występuje na skutek infekcji bakteryjnej, wirusowej bądź grzybiczej), polipy, mięśniaki, a także raka szyjki macicy. Leczenie uzależnione jest od przyczyny.

Brązowa wydzielina z pochwy w ciąży może świadczyć o implantacji zarodka, czyli jego zagnieżdżeniu i jest pierwszym z objawów ciąży. Niestety taka, w której znajdują się skrzepy krwi i której towarzyszą skurcze, może być też symptomem poronienia. Każdy niepokojący ciężarną objaw powinien zostać skonsultowany z lekarzem prowadzącym.

Zobacz także: Upławy – jak wyglądają i co mogą zwiastować?

Brązowa wydzielina w opisanych przypadkach zazwyczaj jest bezwonna. Jeżeli jednak ma bardzo nieprzyjemny zapach, może oznaczać przetokę z przewodem pokarmowym, a cuchnąca woń jest skutkiem przedostania się kału do wydzieliny. Zdarza się, że przetoka występuje jako powikłanie po porodzie, przebytych operacji w obrębie miednicy lub chorób jelita grubego.

Biała wydzielina z pochwy – infekcja grzybicza

Jeżeli kobieta obserwuje na bieliźnie białą wydzielinę o gęstej konsystencji, w której niekiedy pojawiają się grudki (wydzielina taka nazywana jest przez ginekologów wydzieliną serowatą) i która ma nieprzyjemną woń, powinna podejrzewać infekcję grzybiczą. Często pojawiają się też zaczerwienienia, obrzęk i świąd miejsc intymnych. Biała wydzielina z pochwy u kobiet w ciąży także oznacza zakażenie drożdżakami, które wymaga konsultacji ginekologicznej.

W przypadku infekcji bakteryjnej upławy są wodniste, również o nieprzyjemnym zapachu (porównywanym z rybim), ale o szarej barwie. Miejsca intymne są wówczas podrażnione i pojawia się świąd.

Zobacz także: Upławy w ciąży - co mogą oznaczać brązowe, żółte lub białe upławy? Przyczyny

Zdarza się, że poza śluzem w upławach pojawia się ropa. Ropne upławy mogą świadczyć o chlamydiozie, chorobie wywołanej przez bakterie, które przenoszone są drogą płciową. Ma ona charakterystyczne objawy towarzyszące. Poza ropnymi upławami występują niezwiązane z menstruacją krwawienia, pieczenie w trakcie oddawania moczu, ból podczas stosunku i ból w okolicy lędźwiowej.

Żółta wydzielina z pochwy – nadżerka i stany zapalne

Żółtawe lub zielonkawe upławy o wodnistej konsystencji mogą być objawem zanikowego zapalenia pochwy, które dotyka głównie kobiet w okresie menopauzy oraz z niskim poziomem estrogenów. Pojawia się wtedy zaczerwienienie warg sromowych i świąd.

Żółta lub zielona wydzielina z pochwy, która jest pienista i ma nieprzyjemny zapach, świadczy o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. Infekcja, poza zaczerwienieniem, może powodować ból, który nasila się w trakcie stosunku i oddawania moczu. Objawami towarzyszącymi są zaczerwienienie i obrzęk sromu. Zakażenie zawsze wymaga konsultacji ginekologicznej.

Nadżerka również może powodować zabarwienie wydzieliny z pochwy na zielono bądź żółtawo. Zapach śluzu określany jest jako nieprzyjemny, a dodatkowo kobieta z nadżerką może odczuwać pieczenie lub swędzenie sromu. Choroba w początkowym stadium nie daje innych objawów, lecz o jej zaawansowanej postaci (na skutek braku leczenia) będą świadczyły: krwawienie niezwiązane z menstruacją, plamienia czy bóle, odczuwane zwłaszcza w trakcie stosunku.

Różowa wydzielina z pochwy – obecność krwi w wydzielinie z pochwy

Jeżeli w wydzielinie z pochwy znajduje się niewielka ilość krwi, zmienia ona barwę na różową. Zazwyczaj dzieje się tak w momencie owulacji, kiedy pęka tzw. pęcherzyk Graafa i może dojść do pęknięcia okolicznych naczynek krwionośnych, z których krew dostanie się do wydzieliny.

Różowa wydzielina z pochwy może występować w trakcie pierwszego etapu ciąży i procesu zagnieżdżania się zarodka, a przy braku dodatkowych objawów nie powinna wzbudzać nadmiernego niepokoju przyszłych mam.

Znacznie poważniejsze jest stan, w którym wydzielina jest silnie zabarwiona krwią i cuchnie. Tego typu upławy są też objawem raka sromu bądź szyjki macicy i wymagają szybkiej konsultacji z ginekologiem.

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Więcej na temat
Drożdżyca pochwy - przyczyny, objawy oraz leczenie
Grzybica jamy ustnej – objawy, rodzaje, przyczyny i leczenie
Grzybica pochwy – leczenie: domowe sposoby, tabletki, maści, globulki, probiotyki. Jak rozpoznać infekcję, szybko złagodzić stan zapalny i zapobiec nawrotom?
Grzybica pochwy (infekcja grzybicza) w ciąży – objawy, zagrożenia, leczenie
Komentarze (0)
Nie przegap
Badanie słuchu: na czym polega, kiedy je wykonać i gdzie? Reklama
Zimowa apteczka na ferie 
Kontuzje na stoku narciarskim – pierwsza pomoc
Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Czy martwy ząb może boleć? Jak rozpoznać objawy martwicy zęba?
Obrzęk mózgu – objawy, leczenie, rokowania