Polub nas na Facebooku
Czytasz: Brak spermy – jakie ma przyczyny? Co robić, jeśli mężczyzna ma małą ilość spermy?
menu
Polub nas na Facebooku

Brak spermy – jakie ma przyczyny? Co robić, jeśli mężczyzna ma małą ilość spermy?

Mężczyzna trzyma dłonie na kroczu.

Fot. Diy13 / Getty Images

Brak spermy lub mała ilość spermy może mieć wiele przyczyn. Zależne są one od wieku mężczyzny i schorzeń towarzyszących. Ilość spermy podczas wytrysku zależy również od diety, częstotliwości wytrysków czy stresu.

Sperma to płyn o białawym bądź żółtawym kolorze, który wypływa w czasie wytrysku. Wytrysk więc oznacza wypłynięcie płynu będącego mieszaniną plemników, wydzieliny z pęcherzyków nasiennych, z gruczołów opuszkowo-cewkowych i stercza. Plemniki stanowią niespełna 5% całego ejakulatu. Cała reszta to składniki warunkujące odpowiednie środowisko dla plemników. W zależności od tego, jakiej jakości jest sperma i jaka jest proporcja pomiędzy poszczególnymi jej składowymi, taki też ma ona wygląd i objętość. Im dłuższy odstęp pomiędzy kolejnymi wytryskami, tym sperma ma intensywniejszy kolor, jest jej więcej. Częstszy orgazm i wytrysk powodują, że ilość spermy jest niewielka. Brak spermy może więc być pojedynczym incydentem lub poważnym problemem. Przyczyny braku spermy to m.in.: schorzenia układu nerwowego, problemy psychiczne, zaburzenia narządów płciowych. Czasem konieczna jest pomoc specjalisty.

Brak spermy – przyczyny

Brak spermy to przede wszystkim problem o podłożu psychicznym. Nie tylko kobiety mogą nie mieć ochoty na seks. Normalne jest, że w obliczu zmęczenia, obniżonego nastroju, stresu, mężczyzna również może mieć zmniejszone libido i nie tylko mieć problem z erekcją, ale również z wytryskiem. Problemem związanym z brakiem spermy są również używki. Przyczyny braku wytrysku to również schorzenia przewlekłe pod postacią cukrzycy, raka gruczołu krokowego, schorzenia układu moczowego. Brak spermy jest konsekwencją braku wzwodu bądź braku produkcji spermy. Niektóre wady anatomiczne lub nabyte uszkodzenia narządów płciowych mogą upośledzić produkcję, wydalanie i gromadzenie nasienia. Problem braku spermy może wynikać z niedrożności przewodu wytryskowego, schorzeń rdzenia kręgowego, urazów mechanicznych, cukrzycy, przerostu prostaty, infekcji bądź zapalenia dróg nasiennych.

Od czego zależy ilość spermy podczas wytrysku?

Ilość spermy podczas wytrysku jest zmienna. Może różnić się u jednego mężczyzny podczas każdego wytrysku. Ilość i jakość spermy zależy przede wszystkim od odstępu czasu pomiędzy kolejnymi wytryskami. Kolejne czynniki wpływające na jakość i ilość nasienia to: zmęczenie, stres, dieta, wysiłek fizyczny. Mała ilość spermy nie musi być więc wynikiem schorzeń. Ilość niekoniecznie przekłada się na jakość. Jedynie np. w sytuacji, gdy para ma problem z poczęciem dziecka, można sprawdzić poprzez badanie nasienia, czy jego mała ilość nie stanowi przyczyny niepłodności po stronie mężczyzny.

Brak spermy po stosunku

Zdarza się, że brak spermy po stosunku nie oznacza, że nie dochodzi do wytrysku. Sperma może być wyprodukowana, jednak nie może być wydalona na zewnątrz, np. w wyniku niedrożności dróg wyprowadzających nasienie. Zdarza się też, że mężczyzna chce zaimponować kobiecie w sypialni. Może to niestety skutkować brakiem wytrysku z powodu nadmiernego wstrzymywania się od osiągnięcia orgazmu. Na brak spermy mogą nałożyć się również zmęczenie, stres i blokada psychiczna, np. w związku z niechcianym potomstwem.

Jak działa męski układ rozrodczy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Brak spermy – leczenie

Brak spermy wymaga konsultacji ze specjalistą. Przyczyny są poniekąd zależne od wieku mężczyzny. Konieczna jest właściwie ukierunkowana diagnostyka i próba usunięcia przyczyny zaburzenia. Istnieje bowiem możliwość eliminacji wad anatomicznych, zmniejszenia problemu przerostu gruczołu krokowego, zniwelowania przeszkody w wypływie nasienia. Jeśli brak spermy ma podłoże psychiczne, konieczne jest udanie się do seksuologa i psychologa. Ważne są rozmowa z partnerką, redukcja stresu, zmniejszenie zmęczenia. Do naturalnych metod wspomagających produkcję spermy i poprawiających sprawność seksualną zalicza się L-arginina. Wpływa ona na polepszenie ukrwienia narządów płciowych u mężczyzn, co z kolei przekłada się na poprawę funkcji seksualnych. Aby wspomóc produkcję spermy i funkcji seksualnych, konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety, która wpływa na poprawę funkcjonowania układu krwionośnego. Istotna jest suplementacja witamin z grupy B, redukujących stres i poprawiających funkcjonowania układu nerwowego. Ważna jest również właściwa podaż witaminy E.

Mała ilość spermy będąca wynikiem częstego współżycia może stanowić problem np. w przypadku starania się par o dziecko. Warto wtedy zmniejszyć częstotliwość współżycia, jak również unikać masturbacji. Uznaje się, że optymalny czas współżycia dla poczęcia dziecka to raz na 2 dni. Nie jest to za krótki odstęp, wobec czego plemniki mają szansę dojrzeć, jak również nie jest to zbyt długi czas, dzięki czemu plemniki nie zalegają za długo w narządach płciowych i nie ulegają uszkodzeniu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
207
46
Polecamy
Ejakulacja - co to jest?
Problemy z ejakulacją u mężczyzn i ejakulacją u kobiet
Ejakulacja - co to jest? Problemy z ejakulacją u mężczyzn i ejakulacją u kobiet Dzień Dobry TVN
Oligospermia:
leczenie, możliwość zajścia w ciążę
Oligospermia: leczenie, możliwość zajścia w ciążę Dzień Dobry TVN
Badanie nasienia i interpretacja badań.
Co oznacza oligospermia?
Badanie nasienia i interpretacja badań. Co oznacza oligospermia? TVN zdrowie
Hiperspermia – nieprawidłowa objętość nasienia.
Diagnostyka i leczenie schorzenia
Hiperspermia – nieprawidłowa objętość nasienia. Diagnostyka i leczenie schorzenia TVN zdrowie
Komentarze (2)
nierób59
Czy wiek i praca po 12 godzin 5 dni w tygodniu ma znaczenie? mam 63 lata.
Czytaj całość
Karpol
Kurcze do tej pory miałem nasienie i od tygodnia niby orgazm jest a nasienia nie ma.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia