Polub nas na Facebooku
Czytasz: Borelioza - objawy skórne, neurologiczne, naczyniowe, stawowe, neurologiczne i inne

Borelioza - objawy skórne, neurologiczne, naczyniowe, stawowe, neurologiczne i inne

Zainteresował Cię ten artykuł?
Kleszcz na ręce

Fot: photosampler / stock.adobe.com

Objawy boreliozy dzielone są na objawy skórne, objawy stawowe, objawy narządowe oraz neurologiczne (neuroborelioza). Mają one charakter napadowy i zmienny w czasie. Najczęściej dochodzi do krzyżowania się różnego typu symptomów.

Symptomy boreliozy są bardzo niecharakterystyczne, dlatego na ich podstawie trudno jednoznacznie stwierdzić, że dana osoba cierpi na to schorzenie. Objawy boreliozy u dzieci są takie same jak u dorosłych. Różnica polega jedynie na stopniu ich nasilenia - u dzieci mają nieco łagodniejszy przebieg. 

Po jakim czasie zauważa się objawy boreliozy?

Pierwszym objawem boreliozy jest najczęściej rumień wędrujący, pojawiający się w miejscu, w którym kleszcz wczepił się w ciało. Do wystąpienia na skórze czerwonych, rozchodzących się promieniście plam dochodzi po około 1-3 tygodniach od momentu ukąszenia. Po około 4 tygodniach zmiana ta samoistnie znika. 

Zobacz film: Leczenie boreliozy metodą ILADS. Źródło: 36,6

Charakter objawów boreliozy

Objawy zakażenia bakteriami Borrelia burgdorferi mogą pojawiać się gwałtownie (napadowo) i być bardzo zróżnicowane.

Bóle stawowe mogą pojawić się na przykład na 3 tygodnie, po czym samoistnie ustąpić na rzecz dolegliwości ze strony innego układu, np.: sercowo-naczyniowego. Charakterystyczne są również napadowe drętwienia i mrowienia kończyn.

Objawy skórne boreliozy

Pierwszym sygnałem mogącym świadczyć o boreliozie jest rumień. Jest to okrągła lub owalna czerwona pierścieniowata zmiana o średnicy około 1,5 cm pojawiająca się w miejscu ugryzienia przez kleszcza. Rumień wykazuje tendencję do rozszerzania się. Na jego powierzchni mogą pojawiać się pęcherze, a nawet zmiany martwicze, które powodują zbrązowienie zmian. Innymi skórnymi symptomami boreliozy są:

 • limfocytowy chłoniak (niebolesny guz o czerwono-błękitnej barwie zlokalizowany w małżowinie usznej, na sutku lub w mosznie),
 • przewlekłe zanikowe zapalenie skóry (czerwono-szare plamy na nogach), występujące rzadko, a jeżeli już dochodzi do jego rozwoju to częściej pojawia się jako objaw boreliozy u dzieci.

Objawy stawowe - borelioza a zapalenie stawów

Zapalenie stawów to jeden z najpowszechniejszych objawów boreliozy, który pojawia się niekiedy od razu po pojawieniu się rumienia. Dochodzi do zajęcia stawu kolanowego lub skokowego. Staw boli i sztywnieje. W konsekwencji tych dolegliwości może dojść do zniszczenia powierzchni stawów.

Objawy narządowe boreliozy

Zmiany w obrębie narządów w przebiegu boreliozy są trudne do rozpoznania. Zazwyczaj jednocześnie dochodzi do zajęcia kilku organów. Stan taki powoduje wystąpienie objawów imitujących przeziębienie lub grypę. Pojawiają się gorączka, dreszcze i intensywne poty. Oprócz tego zauważa się również takie dolegliwości, jak:

 • gwałtowny spadek masy ciała bez wyraźnej przyczyny,
 • ograniczenie sprawności fizycznej i wydolności organizmu,
 • drętwienie kończyn,
 • porażenie zmysłu smaku,
 • tiki mięśniowe, np. na twarzy.

Neurologiczne objawy boreliozy - neuroborelioza

Dolegliwości ze strony ośrodkowego układu nerwowego w boreliozie mają bardzo gwałtowny przebieg. Do symptomów neurobiologicznych zalicza się:

 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
 • zapalenie nerwów czaszkowych (w rezultacie może dojść do zmiany rysów twarzy),
 • zapalenie spojówek,
 • tymczasowe zaburzenia widzenia,
 • drętwienie i mrowienie w dłoniach,
 • nadwrażliwość na dotyk,
 • przewlekłe zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego,
 • depresję,
 • drżenie kończyn i całego ciała,
 • nietypowe napady padaczkowe,
 • zaburzenia koncentracji,
 • psychozę,
 • otępienie.

Zmiany w mózgu, do których doszło w konsekwencji boreliozy, są trwałe i nieodwracalne.

Inne objawy boreliozy

Borelioza charakteryzuje się nieswoistym przebiegiem oraz ogromną zmiennością obrazu klinicznego. Jest to schorzenie, które maskuje się poprzez naśladowanie innych chorób. Borelioza może powodować: przewlekłe zmęczenie, nadwrażliwość na alkohol, bóle karku, obniżenie temperatury ciała, zaburzenia słuchu i wzroku, napady otępienia, zaburzenia miesiączkowania, impotencję, refluks żołądkowo-przełykowy oraz wypadanie włosów.

Z objawami neurologicznymi i stawowymi często współwystępują zaburzenia psychiczne. 

Diagnostyka boreliozy - niejednorodne objawy

Krętki Borrelia burgdorferi w pierwszej kolejności atakują nabłonek (m. in.: skóry, przewodu pokarmowego, dróg oddechowych), następnie komórki nerwowe, tkanki śródbłonka oraz tkanki łącznej, dlatego szybko rozprzestrzeniają się po całym organizmie, atakując niemal każdy narząd, przez co objawy boreliozy są tak złożone.

W przypadku zauważenia u siebie lub dziecka symptomów skórnych w towarzystwie (współwystępujące lub pojawiające się w różnym czasie) dolegliwości stawowych, neurologicznych oraz arytmii serca, istnieje prawdopodobieństwo, że doszło do rozwoju boreliozy. Dolegliwości te mogą samoistnie znikać, a potem nasilać się średnio co 4 tygodnie.

Borelioza u dzieci może też mieć charakter wrodzony, gdy do zakażenia doszło w łonie matki. Są to jednak bardzo rzadkie przypadki.

Zobacz film: Jak usunąć kleszcza?. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
1
Więcej na temat
Szczepionka przeciw kleszczom dla dzieci i dorosłych. Jakie mogą być jej skutki uboczne?
Test ELISA - odmiany, normy, wskazania, cena
Neuroborelioza – jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?
Czystek – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania i efekty stosowania czystka
Komentarze (0)
Nie przegap
Badanie słuchu: na czym polega, kiedy je wykonać i gdzie? Reklama
Nowoczesne metody leczenia cukrzycy Reklama
Kawa kuloodporna, czyli innowacyjny, silnie pobudzający napój. Jakie ma właściwości i jak ją przygotować?
Czym są monocyty? Monocyty u dziecka, we krwi, norma
Czym jest aplazja? Aplazja szpiku kostnego – przyczyny i objawy
Czy martwy ząb może boleć? Jak rozpoznać objawy martwicy zęba?