Polub nas na Facebooku
Czytasz: Bóle wzrostowe u dzieci – przyczyny dolegliwości, objawy, czas trwania
menu
Polub nas na Facebooku

Bóle wzrostowe u dzieci – przyczyny dolegliwości, objawy, czas trwania

Dziewczynka, która się bawi

Fot: Catherine Falls Commercial / gettyimages.com

Bóle wzrostowe to częsta przypadłość dzieci i młodzieży. Dolegliwości pojawiają się rzutami co pewien czas, świadczą o okresie intensywnego wzrostu układu kostnego i dotyczą głównie kończyn. Bóle wzrostowe u dzieci to fizjologiczne zjawisko o niejednoznacznej etiologii.

Ból wzrostowy to nieprzyjemne i uciążliwe, choć niegroźne, doznanie z tendencją do nasilania się w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego i samoistnego ustępowania. Na dolegliwości tego typu narzekają już przedszkolaki. W dalszym etapie rozwoju ból zwykle atakuje dzieci w wieku szkolnym i nastolatków. Poza nim dorastaniu fizycznemu towarzyszą inne dolegliwości.

Czym są bóle wzrostowe?

Ból wzrostowy to fizjologiczne zjawisko o nieznanej etiologii, wywołujące nieprzyjemny dyskomfort, głównie w kończynach dolnych i górnych, u dorastającego człowieka. Dolegliwość może pojawić się w wieku przedszkolnym, zwykle między 3. a 6. rokiem życia. W dalszym etapie życia następuje skokami, w okresach intensywnego przyrostu kości i nasilonych zmian w układzie szkieletowym, aż do czasu osiągnięcia dojrzałości. Bóle wzrostowe u 2-latka i młodszych dzieci występują rzadko. Jeśli takie maluchy odczuwają dolegliwości ze strony kości czy mięśni, należy zbadać je pod kątem przewlekłych chorób czy urazów. Jednak już u 5-latków bóle wzrostowe bywają bardzo silne, często intensywniejsze niż u nastolatków. Młodzieży dolegliwości dokuczają z mniejszą częstotliwością i nasileniem ze względu na stopniowe wygasanie procesów wzrostowych.

Bóle wzrostowe dotyczą zwykle mięśni łydek, ud, okolicy podkolanowej, przedniej powierzchni piszczeli, a także przedramion. Najczęściej pojawiają się w godzinach popołudniowych lub w nocy i trwają kilkadziesiąt minut. Nierzadko mogą przedłużać się do kilku godzin. Niegroźne dla zdrowia doznania nasilają się w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego, np. podczas zabawy czy zajęć sportowych, oraz wskutek uciskania zajętego obszaru ciała. Do cech charakterystycznych bólu wzrostowego zalicza się jego samoistne ustępowanie.

Bóle wzrostowe – objawy

Ból wzrostowy jest obustronny, nie zaburza chodu dziecka i motoryki kończyn górnych. Nigdy bóle wzrostowe nie występują w jednej nodze. Dolegliwości ze strony jednej kończyny świadczą o innej przyczynie i wymagają diagnostyki lekarskiej. Również w przypadku odczuwania dyskomfortu w stawach – kolanach, łokciach czy biodrach – wyklucza się bóle wzrostowe. Dolegliwościom nie towarzyszą dodatkowe zmiany, takie jak obrzęki, zaczerwienienia, deformacje, stany zapalne, uczucie sztywności i parestezje (tzw. mrowienia). Bolące okolice szkieletu nie są w żaden sposób zmienione. Obecność dodatkowych symptomów, np. siniaków, wykwitów skórnych czy drętwienia, wskazuje na innego rodzaju przypadłość i – w przeciwieństwie do bólów wzrostowych – wymaga leczenia. Bóle wzrostowe u dzieci i młodzieży mają charakter napadowy i okresowy, co oznacza, że pojawiają się co jakiś czas, najczęściej w wieku przedszkolnym, dalej u dzieci szkolnych, a następnie u nastolatków w okresie dojrzewania. Na każdym etapie rozwoju mogą atakować wielokrotnie, ale mogą też nie wystąpić w ogóle. Szacuje się, że bóle wzrostowe dotyczą blisko 37% dzieci i młodych osób.

Co pomaga na bóle wzrostowe u dzieci?

Uciążliwe bóle wzrostowe nóg i rąk można doraźnie łagodzić lekami i za pomocą domowych metod. Zwykle zaleca się bierny odpoczynek. Znaczną ulgę przynosi lekki masaż wykonywany przez rodziców bądź samodzielnie w przypadku starszych dzieci. Jego techniki ogranicza się jednak do głaskania, płytkiego rozcierania i ugniatania z zastosowaniem manewrów całą dłonią, aby uniknąć wchodzenia w głąb mięśnia i prowokowania bólu. W silnych dolegliwościach masaż można wzbogacić o środki lecznicze. Dzieciom i nastolatkom na bóle wzrostowe powinna pomóc przeciwbólowa, rozgrzewająca maść. Również często stosowane są leki przeciwbólowe, np. paracetamol.

Dyskomfort w kościach i mięśniach łagodzi ciepła kąpiel. Odpowiednia temperatura wody rozszerza naczynia krwionośne i limfatyczne, dzięki czemu przyspiesza metabolizm tkankowy, przynosi odprężenie nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Tego typu zabiegi polecane są dzieciom w każdym wieku. Dla urozmaicenia kąpieli i stworzenia relaksujących warunków do wody można dodać olejki zapachowe, kosmetyki pieniące i... ulubione zabawki dziecka. Ciekawe otoczenie sprzyja skupieniu uwagi na zabawie zamiast na uciążliwych dolegliwościach.

Aby pomóc dziecku w przejściu przez okres wzrastania, warto zadbać o zbilansowaną dietę, bogatą w wapń, witaminę D3 i cynk. Przede wszystkim należy jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż bóle wzrostowe ustępują samoistnie po kilkudziesięciu minutach, a na stałe mijają po osiągnięciu fizycznej dojrzałości.

Co wpływa na tempo rozwoju niemowląt?

Zdrowie

Bibliografia:

  • Sparrow J., „Rozwój dziecka”, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2013.
  • Uziel Y., „Growing pains In children”, Pediatric Rheumatology, 2007,5:5.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
73
7
Polecamy
Domowe sposoby na ból głowy.
Co jest dobre na ból głowy w ciąży, u dziecka, napięciowy?
Domowe sposoby na ból głowy. Co jest dobre na ból głowy w ciąży, u dziecka, napięciowy? Dzień Dobry TVN
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić?
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Ból nóg w nocy – najczęstsze przyczyny u dzieci i dorosłych
Ból nóg w nocy – najczęstsze przyczyny u dzieci i dorosłych TVN zdrowie
Choroba Osgooda-Schlattera – jak ją leczyć?
Ćwiczenia i rehabilitacja
Choroba Osgooda-Schlattera – jak ją leczyć? Ćwiczenia i rehabilitacja TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok