Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból zęba – domowe sposoby na kontrolowanie obrzęku i bólu
menu
Polub nas na Facebooku

Ból zęba – domowe sposoby na kontrolowanie obrzęku i bólu

NAN

Fot: Alliance / stock.adobe.com

Ból zęba może być spowodowany przez próchnicę, złamanie zęba, uszkodzenie wypełnienia zęba czy zapalenie dziąseł. Może być ostry, pulsujący lub stały. Należy udać się do dentysty, jeśli trwa dłużej niż 2 dni, towarzyszy mu gorączka, ból w uszach czy przy otwarciu ust.

Właściwa identyfikacja i leczenie bólu zęba są bardzo ważne w celu zapobiegania zakażeniu i jego rozprzestrzeniania się na inne części twarzy i czaszki, a nawet w krwiobiegu. Objawy bólu zęba mogą dotyczyć również obrzęku wokół zęba lub bólu głowy.

Ból zęba – co oznacza i jakie są jego czynniki ryzyka?

Ból zęba najczęściej powstaje, gdy jego nerw jest podrażniony, ale istnieje wiele innych czynników ryzyka np.: choroby dziąseł, zakażenie, zepsucie, zranienie, złamanie lub utrata zęba, słabo rozmieszczone wypełnienia lub korony, uszkodzenie albo wyciek wypełnień lub koron czy zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych (TMJ). Ból zębów może się też pojawić u osób z problemami sercowo-naczyniowymi lub kobiet w ciąży i karmiących. Wahające się poziomy hormonów podczas ciąży i zwiększone zapotrzebowanie na mikroelementy podczas ciąży mogą wywołać zapalenie dziąseł i próchnicę zębów. Ból zęba może się nasilać w nocy, szczególnie w pozycji leżącej.

Jak leczyć ból zęba?

Leczenie bólu zęba zależy od jego przyczyny. Jeśli powoduje go uszkodzenie wypełnienia, dentysta naprawi ubytek. Może być również potrzebne wykonanie leczenia kanałowego korzenia zęba, jeśli przyczyną bólu jest zakażenie jego nerwu spowodowane przez bakterie. Antybiotyk może zostać przepisany przez specjalistę, jeśli wystąpi gorączka lub obrzęk szczęki. Wskazany lek na ból zęba to ibuprofen. Nie należy podawać aspiryny osobom w wieku poniżej 16 lat. Ponadto nie wolno nakładać jej na dziąsła w pobliżu bolącego zęba, ponieważ można uszkodzić delikatną śluzówkę jamy ustnej.

Ból zęba – jak można mu zapobiec?

Ponieważ ból zębów jest przeważnie wynikiem próchnicy, właściwa pielęgnacja i higiena jamy ustnej może mu zapobiec. Polega ona na regularnym szczotkowaniu zębów pastą zawierającą fluor i płukaniu jamy ustnej raz lub dwa razy dziennie antyseptycznym płynem, a także na regularnych kontrolach dentystycznych dwa razy w roku w celu profesjonalnego oczyszczenia zębów.

Zobacz film i sprawdź jak prawidłowo dbać o zęby:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Domowe sposoby na ból zęba

Sprawdzone domowe sposoby na ból zęba i towarzyszącą mu opuchliznę to:

  • Płukanie jamy ustnej słoną wodą

Jednym z najlepszych sposobów na ból zęba jest płukanie jamy ustnej ciepłą, słoną wodą. Odpowiednie proporcje mikstury to 1/2 łyżeczki soli stołowej na 250 ml wody (1 filiżanka). Po wypłukaniu ust należy ją wypluć, nie połykać. Można delikatnie usunąć resztki jedzenia z bolącego zęba nitką dentystyczną. Słona woda oczyszcza obszar wokół zęba i zmniejsza obrzęk. Czynność można powtarzać tak często, jak jest to konieczne.

  • Zimne okłady

Jeśli twarz jest obrzęknięta, warto przyłożyć zimny kompres do policzka. Może on pomóc złagodzić ból i obrzęk. Można również przyłożyć kostkę lodu do zewnętrznej strony policzka w miejscu bólu zęba na 7 minut lub do momentu, gdy obszar ten delikatnie zdrętwieje. Obrzęk może również oznaczać obecność ropnia lub torbieli głęboko w korzeniach nerwowych zęba. Może się to przyczynić do powstania poważnego zakażenie w szczęce. Jego objawy to gorączka i zaczerwienienie dziąsła.

  • Okład z czosnku

Kiedy miażdży się jeden z ząbków czosnku, uwalnia się z niego allicynę (naturalny antybiotyk) – substancję o działaniu bakteriobójczym i zwalczającym infekcję zębów. W celu złagodzenia bólu należy pokroić 1 ząbek czosnku lub rozgnieść go na miazgę i nałożyć go na bolący ząb. Nie wyleczy to infekcji, ale może pomóc w złagodzeniu bólu zębów i zapobiec rozwojowi lub rozprzestrzenianiu się infekcji.

  • Płukanie jamy ustnej wodą utlenioną

Woda utleniona jest znanym lekarstwem na problemy stomatologiczne. Należy wymieszać ją z wodą w stosunku 1:50 w celu płukania jamy ustnej w stanach zapalnych. Nigdy nie należy stosować jej w formie nierozcieńczonej z uwagi na możliwość wystąpienia działania szkodliwego na zęby i dziąsła. Roztwór wody utlenionej stosuje się tylko jako płukankę. Po jego użyciu należy go wypluć, a jamę ustną wypłukać kilkakrotnie czystą wodą. Gotowe roztwory dostępne są w aptekach.

  • Okłady z olejku goździkowego

W celu zmniejszenia bólu zęba należy nasączyć płatek kosmetyczny olejkiem goździkowym i przyłożyć go do bolącego miejsca na około pół godziny lub do momentu, gdy objawy ustąpią. Taki olejek jest dostępny w aptekach.

Należy unikać twardych i bardzo zimnych lub gorących produktów spożywczych, ponieważ mogą one powodować nasilenie objawów bólowych. Z tej samej przyczyny należy warto zaprzestać palenia tytoniu. Zachowując higienę jamy ustnej poprzez szczotkowanie zębów i języka pastą z fluorem, nitkowanie przestrzeni między zębami i rutynowe kontrole dentystyczne, można zapobiec bólom zębów.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
109
28
Polecamy
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Domowe sposoby na ból ucha - co na ból ucha u dziecka i dorosłego
Domowe sposoby na ból ucha - co na ból ucha u dziecka i dorosłego Dzień Dobry TVN
Jak poradzić sobie z bólem zęba?
Domowe sposoby na ból zęba u dziecka i dorosłego
Jak poradzić sobie z bólem zęba? Domowe sposoby na ból zęba u dziecka i dorosłego TVN zdrowie
Pulsujący ból zęba – co go może powodować?
Jak leczyć?
Pulsujący ból zęba – co go może powodować? Jak leczyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia