Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból w pachwinach u kobiet ciężarnych – kiedy powinien zaniepokoić przyszłą matkę? Przyczyny bólu w pachwinach i sposoby na jego łagodzenie

Ból w pachwinach u kobiet ciężarnych – kiedy powinien zaniepokoić przyszłą matkę? Przyczyny bólu w pachwinach i sposoby na jego łagodzenie

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: sepy / stock.adobe.com

Ból w pachwinach w ciąży najczęściej pojawia się u kobiet w 2.i 3. trymestrze ciąży. Może nasilać się w trakcie chodzenia oraz zmiany pozycji. Nagły i rwący ból, któremu towarzyszą inne objawy wymaga bezzwłocznej wizyty u lekarza, gdyż może świadczyć o pewnych patologiach, np. odklejeniu się łożyska. 

Ból w pachwinie pojawiający się u kobiet ciężarnych w wielu przypadkach nie jest objawem niepokojącym. Jego przyczyną są zmiany, które zachodzą w organizmie przyszłej matki. Konsultacja z lekarzem jest konieczna w przypadku, gdy ból jest nagły i silny oraz towarzyszą mu inne dolegliwości, np. krwawienie.

Przyczyny bólu w pachwinie u kobiet ciężarnych

Ból w pachwinie może pojawić się u kobiet na każdym etapie ciąży, zarówno na początku, jak też w ostatnim trymestrze. Najczęściej dyskomfort występuje u kobiet w 2. trymestrze ciąży i może narastać wraz z jej stopniem zaawansowania. Ból pachwin w ciąży jest najbardziej dokuczliwy podczas chodzenia. Pojawia się również podczas długiego przebywania w pozycji siedzącej, wysiadania z auta czy zmianach pozycji, np. w trakcie snu. W większości przypadków dolegliwości te nie świadczą o żadnych nieprawidłowościach, ale są objawem wielu zmian zachodzących w organizmie kobiety ciężarnej

Ból w pachwinie w ciąży może być spowodowany rosnącym poziomem hormonów, które przyczyniają się do zmiękczania i rozciągania mięśni, więzadeł i ścięgien odpowiedzialnych za podtrzymywanie miednicy. Niekiedy towarzyszy mu uczucie ciągnięcia. W wyniku zmian hormonalnych dochodzi również do zwiększenia przepływu krwi przez okolice narządów rodnych, które stają się bardziej wrażliwe. Przyczyną bólu w pachwinie u ciężarnych jest przyrost masy ciała oraz zmiana środka ciężkości, co skutkuje zwiększonym naciskiem na biodra, miednicę oraz stawy. 

Zobacz także: Pierwszy, drugi i trzeci trymestr ciąży - jak zmienia się ciało przyszłej matki?

Podczas ciąży pojawiają się zmiany w budowie kobiety wywołane m.in. powiększającą się macicą, w której rośnie i rozwija się płód wraz z niezbędnymi dla jego życia łożyskiem i workiem owodniowym. Ból w pachwinach w ciąży w 3. trymestrze może wystąpić na skutek ułożenia się dziecka, które zaczyna mieć coraz mniej miejsca i może uciskać na nerwy powodując dolegliwości bólowe. U wielu kobiet ból w pachwinach pojawiający się pod koniec ciąży świadczy o zbliżającym się porodzie. W takim przypadku może on współwystępować z innymi symptomami, takimi jak: sporadyczne skurcze przepowiadające, ból w okolicy krzyżowej oraz ból w dolnej części brzucha przypominający dolegliwości menstruacyjne.

Kiedy ból w pachwinach w ciąży powinien zaniepokoić?

Ból w pachwinach u kobiet ciężarnych na początku lub na końcu ciąży o umiarkowanym natężeniu, któremu nie towarzyszą żadne inne niepokojące objawy nie wymaga natychmiastowej konsultacji ginekologicznej. Wizyta u lekarza prowadzącego ciążę jest jednak konieczna w sytuacji, gdy ból ma charakter nagły, miejscowy oraz wpływa na aktywność ruchową dziecka, np. powoduje jego gwałtowne ruchy lub ich zanikanie. 

Rwący ból o wysokim natężeniu może być objawem odklejenia się łożyska, poronienia lub skrócenia szyjki macicy. Może również sygnalizować poród przedwczesny oraz rozejście się spojenia łonowego. Ból w pachwinach w ciąży nie powinien być lekceważony, jeżeli współwystępuje z innymi symptomami, np. z plamieniem, krwawieniem, bolesnymi skurczami macicy. Bóle brzucha i w okolicach pachwin mogą wskazywać na różnego rodzaju schorzenia i nieprawidłowości związane np. z jajnikami czy jelitami. Ból w prawej pachwinie w ciąży o przebiegu ostrym bywa symptomem zapalenia wyrostka robaczkowego, dlatego wskazane jest wykonanie dalszych badań, które umożliwią potwierdzenie lub wykluczenie choroby. Ból w lewej pachwinie może wskazywać na stan zapalny jelita grubego. 

Sposoby na radzenie sobie z bóle w pachwinach w ciąży

W celu łagodzenia bólów w pachwinach w ciąży należy przede wszystkim zadbać o regularny wypoczynek w ciągu dnia, najlepiej w pozycji leżącej. Zalecane jest leżenie na plecach ze wspartymi, lekko uniesionymi nogami (nogi powinny znajdować się nieco wyżej niż tułów) lub na boku z nogami podciągniętymi i zgiętymi w stawach kolanowych. W profilaktyce dolegliwości bólowych towarzyszących kobietom ciężarnym ważne jest unikanie chodzenia w butach na wysokich obcasach. 

Przyszłe matki nie powinny nosić ani podnosić ciężkich przedmiotów. Zamiast torby należy wybrać plecak, który symetrycznie obciąża ciało, co chroni przed dolegliwościami bólowymi ze strony kręgosłupa. Wskazane jest wystrzeganie się wszelkich prac i czynności, które mogą prowadzić do przeciążenia i przeforsowania organizmu, ale nie oznacza to wyeliminowania każdego rodzaju wysiłku. Ciężarnym zaleca się regularną aktywność fizyczną w postaci spacerów, pływania, jogi czy pilatesu. W celu dobrania odpowiednich ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie i zapobiegną uczuciu dyskomfortu oraz różnego rodzaju bólom warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Kobieta ciężarna powinna unikać długotrwałego stania oraz siedzenia ze skrzyżowanymi nogami.

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
25
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?