Czytasz: Ból w lewym boku – na jakie choroby może wskazywać? Dolegliwości bólowe umiejscowione w okolicy brzucha, pleców, pasa oraz pod żebrami, czyli objawy różnych schorzeń

Ból w lewym boku – na jakie choroby może wskazywać? Dolegliwości bólowe umiejscowione w okolicy brzucha, pleców, pasa oraz pod żebrami, czyli objawy różnych schorzeń

Mężczyzna w białej koszulce trzymający się za lewy bok

Fot: svetamart / stock.adobe.com

Ból w lewym boku pod żebrami może wskazywać na uszkodzenie śledziony. W przypadku, gdy towarzyszy mu uczucie pełności w jamie brzusznej podejrzewa się wrzody żołądka. Ból po lewej stronie brzucha promieniujący do krocza i pleców wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej, gdyż może być objawem tętniaka aorty.

Ból zlokalizowany w boku może być objawem różnych schorzeń ze strony przewodu pokarmowego, ale również układu rozrodczego, serca czy kręgosłupa. Nawracających oraz silnych dolegliwości bólowych nie należy lekceważyć. Znalezienie ich przyczyny może stać się podstawą do zdiagnozowania choroby wymagającej leczenia.

Ból w lewym boku – czy świadczy o chorobie?

Ból w lewym boku może lokalizować się pod żebrami, w okolicy pleców, brzucha bądź w pasie. Wyróżnia się ból ostry o gwałtownym przebiegu i szybkim tempie nasilania się oraz przewlekły, czyli trwający dłuższy czas, niekiedy nawet lata. Dokładne określenie jego umiejscowienia oraz innych towarzyszących mu dolegliwości jest cenną wskazówką dla lekarza, który może zlecić dalsze badania pozwalające na zdiagnozowanie potencjalnej choroby czy nieprawidłowości. 

Dolegliwości bólowe po lewej stronie ciała pojawiają się m.in. przy chorobach układu pokarmowego, np. stanach zapalnych trzustki bądź jelit. Ich przyczyną są również schorzenia dotyczące układu rozrodczego, nerek, kręgosłupa, a nawet serca. Każda osoba cierpiąca na tego rodzaju dolegliwości powinna skonsultować się z lekarzem. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu oraz podstawowych badań fizykalnych lekarz może zlecić badania dodatkowe umożliwiające zdiagnozowanie przyczyny bólu. Najczęściej wykonuje się badania laboratoryjne, takie jak morfologia, oznaczenie parametrów funkcjonowania nerek i/lub wątroby oraz wskaźników stanu zapalnego.

Ból w lewym boku pod żebrami

Przyczyną bólu w lewym boku pod żebrami, zwłaszcza pojawiającego się bezpośrednio po urazie mogą być problemy dotyczące śledziony. Jest to narząd limfatyczny umiejscowiony w lewym podżebrzu między IX a XI żebrem, który wspomaga odporność organizmu oraz magazynuje krew. W wyniku urazu jamy brzusznej może dojść do uszkodzenia śledziony. Stanem zagrażającym życiu jest pęknięcie śledziony, któremu towarzyszy krwotok. Ból po lewej stronie pod żebrami może być również spowodowany powiększeniem śledziony, które w terminologii medycznej określane jest jako „splenomegalia”. Zbyt duży narząd uciska na inne sąsiadujące z nim organy, wywołując dolegliwości bólowe. 

Do powiększenia śledziony może dojść na skutek zakażeń o podłożu bakteryjnym, pierwotniakowym lub wirusowym. Przyczynami splenomegalii są również: marskość wątroby, nadciśnienie wrotne, choroby o podłożu autoimmunologicznym oraz nowotwory, np. przewlekła białaczka szpikowa lub limfocytowa. Kłujący ból w lewym boku pod żebrami współwystępujący z uczuciem pełności w jamie brzusznej może być objawem choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy. Czynnikami ryzyka rozwoju schorzenia są: zakażenie bakterią Helicobacter pylori, długotrwałe przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, przewlekły stres oraz nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu.

Ból po lewej stronie podbrzusza – na jaką chorobę może wskazywać?

Ból po lewej stronie podbrzusza u kobiet może wskazywać na problemy natury ginekologicznej. Jedną z chorób, której objawem są tego rodzaju dolegliwości jest zapalenie przydatków – jajnika, jajowodów oraz tkanek otaczających te narządy. U osoby chorej pojawia się rozlany ból zlokalizowany w lewym podbrzuszu, któremu towarzyszą: gorączka, upławy, a niekiedy również nudności oraz wymioty. Częstą przyczyną zapalenia przydatków jest zakażenie bakteryjne wywołane np. przez dwoinkę rzeżączki. Schorzenie może rozwinąć się po przeprowadzonych zabiegach ginekologicznych, np. po łyżeczkowaniu macicy. Ból po lewej stronie podbrzusza może świadczyć również o innych chorobach w obrębie układu rozrodczego. Wśród nich należy wymienić: skręt, pęknięcie lub torbiel jajnika. 

To Cię zainteresuje

Krwawienie po i podczas stosunku. Jakie ma przyczyny i jak reagować? Zakwaszenie organizmu: szeroki wachlarz objawów, przyczyny i leczenie zakwaszenia Guzek na piersi – przyczyny powstawania u niemowląt, dzieci, kobiet i mężczyzn

Ból w lewym boku na dole umiejscowiony w okolicy lędźwiowej, który promieniuje do wewnętrznej powierzchni ud oraz zewnętrznych narządów płciowych może być objawem kamicy nerkowej. Choroba polega na gromadzeniu się w drogach moczowych nierozpuszczalnych złogów. Podstawowym objawem kamicy jest tzw. kolka nerkowa, czyli bardzo silny ból, który najczęściej współwystępuje z gorączką, nudnościami, wymiotami, częstym oddawaniem moczu oraz krwiomoczem. W przypadku, gdy ból w lewym boku brzucha ma charakter pulsujący i promieniuje do krzyża oraz krocza, należy bezzwłocznie udać się do lekarza, gdyż dolegliwości te mogą wskazywać na tętniaka aorty brzusznej. Pęknięcie tętniaka prowadzi do wstrząsu krwotocznego będącego stanem zagrożenia życia, który wymaga natychmiastowej operacji.

Ból w lewym boku po jedzeniu, czyli zapalenie trzustki

Ból zlokalizowany w lewym górnym boku, który pojawia się po jedzeniu jest nierzadko objawem przewlekłego zapalenia trzustki. U osoby chorej występują również: uczucie pełności po jedzeniu, wzdęcia, nudności, wymioty, a w wielu przypadkach również tłuszczowa biegunka. Chory może uskarżać się na ból z lewej strony brzucha promieniujący ku lewej łopatce i barkowi. Konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska, gdyż nieleczone zapalenie trzustki może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia narządu, a nawet do śmierci. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Więcej na temat
Bakteryjne a grzybicze infekcje pochwy – przyczyny, objawy i leczenie
Choroby układu krążenia – przyczyny, rodzaje, objawy i profilaktyka
Objaw Babińskiego – kiedy jest dodatni, jakie są jego przyczyny?
Nietrzymanie moczu w ciąży a utrata wód płodowych – rozróżnienie, przyczyny, jak sobie radzić
Komentarze (0)
Nie przegap
Czy można słodzić gorącą herbatę miodem? - test
Naturalny antybiotyk z tymianku, który przygotujesz w 5 minut. Idealny na jesień.
Co to jest śmierć kliniczna? Świadectwa osób, które jej doświadczyły
Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować stan zdrowia?
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie