Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból w klatce piersiowej przy kaszlu u dziecka i dorosłych – jakie są jego przyczyny?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból w klatce piersiowej przy kaszlu u dziecka i dorosłych – jakie są jego przyczyny?

NAN

Fot. pathdoc / stock.adobe.com

Ból w klatce piersiowej przy kaszlu może mieć rozmaite podłoże. Mogą za niego odpowiadać niegroźne podrażnienia dróg oddechowych podczas łagodnych infekcji, ale i choroba nowotworowa płuc, gruźlica, zapalenie płuc i mukowiscydoza.

Nie można lekceważyć bólu w klatce piersiowej przy kaszlu, gdyż dolegliwość ta może mieć wiele przyczyn. Mogą go powodować z jednej strony problemy związane bezpośrednio z sercem, ale i dolegliwości ze strony kręgosłupa, żołądka, płuc czy nawet przewlekle działający silny stresor.

Jakie funkcje pełni układ oddechowy? Zobaczcie:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6

Ból w klatce piersiowej przy kaszlu i oddychaniu – choroby płuc

Ból w klatce piersiowej przy kaszlu i oddychaniu wskazuje najczęściej na choroby płuc, a szczególnie na ich zapalenie. Jest to ostra choroba infekcyjna. Wywołują ją wirusy, bakterie, rzadko grzyby i pasożyty. W przypadku dzieci zapalenie płuc często jest następstwem grypy.

W jego przebiegu dochodzi do gromadzenia się płynu zapalnego i włóknika w jamie opłucnowej, a w konsekwencji do jej pogrubienia. Następnie ma miejsce podrażnienie silnie unerwionej opłucnej i to wówczas rozwijają się objawy nasilające się zwłaszcza podczas wdechu czy kaszlu. Ból w klatce piersiowej przy zapaleniu płuc może wynikać także z wciągania międzyżebrzy, co utrudnia oddychanie. Nadwyrężenie mięśni międzyżebrowych i przepony skutkuje przeważnie kaszlem o dużym nasileniu.

Chorobom płuc nierzadko towarzyszą: uczucie wyczerpania i osłabienia, duszności, suchy kaszel, apatia, brak apetytu, zaburzenia świadomości po silnym napadzie kaszlu, wysoka gorączka, przyspieszone oddychanie, ból pleców przy głębokim wdechu i podczas kaszlu.

Ból w klatce piersiowej przy kaszlu i kichaniu – choroby kręgosłupa

Ból w klatce piersiowej przy kaszlu i kichaniu może wskazywać na choroby kręgosłupa, a zwłaszcza zmiany zwyrodnieniowe jego piersiowego odcinka. Objaw określany jest jako wędrujący, ostry, przeszywający i czasowo utrudniający oddychanie. Podczas kichania przybiera postać bólu kłującego. Objęte chorobą miejsce jest obrzęknięte, bolesne przy dotyku, nadwrażliwe.

Ból w klatce piersiowej może wynikać z problemów z kręgosłupem. Jak o niego dbać? Zobaczcie:

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Inną przyczyną takich dolegliwości może być zespół Tietzego. Jest to choroba przebiegająca z zapaleniem jednego lub więcej stawów żebrowo-mostkowych. Ból nasila się przy kichaniu, kaszlu i skrętnych ruchach tułowia. Promieniuje do barku i ramion. Zespół Tietzego leczy się z wykorzystaniem niesterydowych leków przeciwzapalnych i rehabilitacji. Podobne objawy daje neuralgia międzyżebrowa. Napady nasilane są przez głębokie oddychanie, ruch i kaszel, który charakteryzuje się przeszywającym i rwącym bólem klatki piersiowej.

Inne przyczyny bólu w klatce piersiowej przy kaszlu

Ból w klatce piersiowej przy kaszlu to dolegliwość mająca wiele potencjalnych przyczyn. Wśród czynników sprawczych znajdują się m.in.:

  • choroba niedokrwienna serca i inne problemy kardiologiczne, którym towarzyszy ból w klatce piersiowej współwystępujący z kołataniem serca podczas kaszlu czy wysiłku fizycznego; wymaga pilnej konsultacji z kardiologiem;
  • choroby nowotworowe, np. nowotwór opłucnej – tzw. międzybłoniak opłucnej, rak płuc naciekający ścianę klatki piersiowej (krwioplucie, duszność, wykrztuszanie krwistej wydzieliny, spadek masy ciała);
  • choroby reumatyczne, zapalenie stawów i zapalenie kaletki maziowej;
  • choroby układu oddechowego, np. nieleczona astma oskrzelowa, gruźlica, POCHP, krztusiec (wywołuje silne ataki kaszlu, które prowadzą do bólów w obrębie tułowia);
  • choroby psychosomatyczne, np. kaszel psychogenny, nerwica serca – zespół Da Costy;
  • uraz mechaniczny, złamanie żebra – typowa jest tkliwość ściany klatki piersiowej, często ból nasila się w czasie ruchu lub głębokiego oddychania i może być następstwem napadu gwałtownego kaszlu;
  • choroby układu pokarmowego, np. zgaga, wrzód żołądka i dwunastnicy, zwężenie i skurcz przełyku, podrażnienie otrzewnej podczas zapalenia wyrostka robaczkowego czy zapalenia pęcherzyka żółciowego.

Ból w klatce piersiowej przy kaszlu u dziecka

Przyczyną bólu w klatce piersiowej przy kaszlu u dziecka może być:

  • infekcja górnych dróg oddechowych – często towarzyszy jej gorączka i ogólne osłabienie, ubytek masy ciała i brak apetytu, dziecko jest apatyczne, markotne, płaczliwe i drażliwe; kaszel spowodowany jest przeważnie spływaniem wydzieliny z nosa i zatok przynosowych do oskrzeli;
  • refluks żołądkowo-przełykowy – wywołuje ból za mostkiem, który nasila się podczas pokasływania; pojawiają się: chrypka, przewlekły kaszel, świszczący oddech i nawracające infekcje układu oddechowego, trudności w połykaniu, problemy ze spaniem, zachłystywanie się treścią pokarmową, zaburzenia rytmu serca, kłucie i ból serca, dławicopodobny ból w klatce piersiowej, bradykardia, uczucie kołatania serca, nawracające omdlenia, ból odczuwany przy połykaniu, uczucie pieczenia za mostkiem (zgaga); choroba polega na cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do przełyku i niekiedy towarzyszy mu ulewanie (regurgitacja); schorzenia układu oddechowego występujące na tle choroby refluksowej przełyku, którym towarzyszy ból w klatce piersiowej podczas kaszlu, to: astma, zachłystowe zapalenie płuc, śródmiąższowe włóknienie płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozstrzenie oskrzeli oraz prawdopodobnie mukowiscydoza, dysplazja oskrzelowo-płucna i nagła śmierć łóżeczkowa.

Bibliografia:

1. Richter J.E., Postępowanie z pacjentem z chorobą refluksową żołądkowo – przełykową, W: Yamada T. (red.), Postępy w gastroenterologii. Tom I, Lublin, Czelej, 2010.

2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne. Przyczyny, rozpoznanie i leczenie, tom I, Kraków, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2005.

3. Steciwko A., Diagnostyka różnicowa najczęstszych dolegliwości, Wrocław, Urban & Partner, 2009.

4. Kokot F., Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.

5. Goldman L., Chest discomfort and palpitation. Harrison’s principles of internal medicine, New York, McGraw-Hill, 1998.

6. Wiatr E., Duszność i kaszel w wybranych chorobach płuc. Diagnostyka, leczenie, rehabilitacja, Warszawa, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, 2009.

7. Piasecka A., Iwańczak B., Gastroesophageal Reflux Disease in Children – Symptoms from Respiratory and Circulatory System, “Advances in Clinical and Experimental Medicine”, 2006, 15(5), s. 941–948.

8. Mazurek H., Zapalenia płuc, W: Mazurek H. (red.), Zakażenia układu oddechowego u dzieci, Warszawa, Medical Tribune, 2014.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
4
Polecamy
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania.
Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki?
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania. Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki? Dzień Dobry TVN
Ból w klatce piersiowej - objaw, którego nie można lekceważyć
Ból w klatce piersiowej - objaw, którego nie można lekceważyć TVN zdrowie
Kłucie w klatce piersiowej – czy zawsze jest objawem zawału?
Kłucie w klatce piersiowej – czy zawsze jest objawem zawału? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?