Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból podbrzusza w ciąży – co oznacza kłucie w podbrzuszu w ciąży?

Ból podbrzusza w ciąży – co oznacza kłucie w podbrzuszu w ciąży?

NAN

Fot: Halfpoint / stock.adobe.com

Ból podbrzusza w ciąży wywołuje niepokój u przyszłych mam. Dolegliwość może mieć różne przyczyny, z których najbardziej poważnymi są poronienie i ryzyko przedwczesnego porodu. Znacznie częściej spowodowany jest jednak przez niegroźne skurcze macicy lub dolegliwości nieginekologiczne.

Ból podbrzusza w ciąży towarzyszy przyszłym mamom od samego jej początku i nie należy go bagatelizować. Zawsze wymaga obserwacji i zwrócenia uwagi, czy towarzyszą mu inne niepokojące objawy. Najczęściej jednak jest spowodowany zmianami w organizmie kobiety, który po zapłodnieniu przygotowuje się do zapewnienia jak najlepszych warunków rozwijającemu się dziecku.

Ból podbrzusza w ciąży a rozciąganie się macicy

Często ból podbrzusza kobiety odczuwają na samym początku ciąży. Nie zawsze jest on przypadłością alarmującą i oznaczającą poważne komplikacje. Pojawiający się we wczesnej ciąży dyskomfort i charakterystyczny ból w podbrzuszu podobny do dolegliwości menstruacyjnych związany jest z rozciąganiem się macicy. Rozciągają się wtedy bowiem więzadła, które podtrzymują macicę i rozluźniają się stawy krzyżowo-biodrowe. Wszystkie zmiany w organizmie kobiety w ciąży mają na celu umożliwienie rozwoju płodu i przygotowanie mu niezbędnego miejsca w łonie matki.

Bóle podbrzusza w ciąży częściej zdarzają się u kobiet, które spodziewają się dziecka po raz pierwszy.

Co może oznaczać ból podbrzusza u kobiet w ciąży? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie 

Zobacz film: Co może oznaczać ból podbrzusza w ciąży? Źródło: 36,6.

Ból podbrzusza na początku ciąży – zapalenie przydatków

Ból po jednej stronie lub po obu stronach podbrzusza, który jest podobny do silnych dolegliwości menstruacyjnych, może być spowodowany przez stany zapalne przydatków, czyli jajowodów i jajników. Przyczyną infekcji najczęściej są bakterie, które po zapłodnieniu mają łatwiejszy dostęp do kobiecych narządów przez zmieniające się środowisko pochwy. Często dolegliwościami towarzyszącymi są stany gorączkowe i bóle odczuwane w trakcie stosunku. Przy tego typu objawach wymagana jest konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę, który wdroży odpowiednie leczenie bezpieczne dla matki i dziecka.

Ból podbrzusza w ciąży a kopnięcia dziecka

Od około 20 tygodnia ciąży (chociaż jest to granica umowna, ponieważ każda ciąża ma indywidualny charakter) odczuwane mogą być delikatne kopnięcia dziecka, których częstotliwość i moc będą się nasilać wraz z jego wzrostem i zwiększaniem się masy. Kopnięcia dziecka mogą powodować ból w podbrzuszu, który nie stanowi powodów do niepokoju, jeżeli nie towarzyszą mu żadne inne niepokojące objawy.

Ból krzyża i podbrzusza w ciąży

Jeżeli ból podbrzusza występuje w drugim trymestrze ciąży i towarzyszy mu uczucie nadmiernego rozciągnięcia brzucha i jego drętwienie w dolnej części oraz bóle kręgosłupa w okolicy krzyża, wymagana jest pilna konsultacja z lekarzem. Objawy mogą bowiem świadczyć o zbliżającym się porodzie przedwczesnym (jest to najczęstsza przyczyna bólów podbrzusza po 24. tygodniu ciąży) lub niebezpiecznym przedwczesnym oddzieleniu się łożyska (nazywany potocznie odklejeniem się łożyska).

Wywołuje ono krwawienie wewnętrzne do macicy, więc przyszła mama nie jest w stanie go zaobserwować. Oczywiście nie każdy ból krzyża jest zwiastunem tego typu powikłania, ponieważ jest dolegliwością odczuwaną przez okres całej ciąży, ale czujność ciężarnej powinien wzbudzić powyższy zespół objawów.

Ból podbrzusza w ciąży – skurcze Braxtona-Hicksa

Skurcze Braxtona-Hicksa (nazwane nazwiskiem ginekologa, który je opisał), które powodują ból, mogą wystąpić już po 20 tygodniu ciąży, ale generalnie są charakterystyczną dolegliwością odczuwaną na około dwa tygodnie przed porodem. Są to tak zwane skurcze przepowiadające powodujące uczucie twardnienia brzucha. Nie jest regułą, że zawsze wywołują ból podbrzusza. Ich charakterystyczną cechą jest to, że są to już skurcze cykliczne – powtarzają się co około dwie minuty, a cały ich cykl trwa około godziny (maksymalnie dwóch godzin).

Ważne jest, aby pamiętać, że są prawidłową reakcją organizmu, który powoli przygotowuje się do porodu, chociaż nie powodują jeszcze rozwarcia szyjki macicy. Jak je odróżnić od właściwych skurczów porodowych? W przeciwieństwie do nich nie nasilają się, nie muszą powodować bólu i często ustępują przy zmianie pozycji lub w trakcie spaceru.

Kłucie w podbrzuszu w ciąży a ryzyko poronienia

Poronienie oznacza utratę ciąży przed jej 22 tygodniem. Dochodzi do niego najczęściej w pierwszych tygodniach od zapłodnienia. Towarzyszyć mu mogą bóle podbrzusza o różnym nasileniu. Należy pamiętać, że niekiedy poronieniom nie towarzyszą dolegliwości bólowe, a silne skurcze macicy nie zawsze oznaczają utratę ciąży. Obecnie przyjmuje się, że każdy ból brzucha (podbrzusza) w trakcie trwania ciąży, a zwłaszcza w pierwszym trymestrze traktowany jest jako objaw patologiczny i alarmowy i powinien być konsultowany z ginekologiem. Objawami towarzyszącymi są bóle w okolicy krzyża, ale przede wszystkim niepokojące są plamienia i widoczne krwawienie, które powinny skłonić przyszłą mamę do natychmiastowego udania się do szpitala.

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki