Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból pod żebrami – jakie są przyczyny i co może oznaczać?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból pod żebrami – jakie są przyczyny i co może oznaczać?

Starszy mężczyzna na ławce trzyma się za żebra

Fot: denisfilm / stock.adobe.com

Ból pod żebrami może być objawem wielu poważnych dolegliwości oraz niewłaściwej diety. Ból pod lewym żebrem może wskazywać m.in. na zapalenie i torbiel trzustki (również ból w nadbrzuszu), kolkę nerkową, odmiedniczkowe zapalenia nerek. Ból pod prawym żebrem może oznaczać choroby wątroby, woreczka żółciowego i jelita grubego.

Ból pod żebrami jest dolegliwością, która może być wywołana wieloma czynnikami. Zdaniem lekarzy może wynikać z błędów w żywieniu, chorób układu pokarmowego, a także ze schorzeń pozostałych narządów jamy brzusznej, np. wrzodów lub zapalenia błony śluzowej żołądka, chorób śledziony i trzustki, a także schorzeń wątroby, pęcherzyka żółciowego oraz jelit.

Ból w lewym nadbrzuszu (pod lewym żebrem) – co może oznaczać?

Ból lewej części brzucha często sprawia trudności diagnostyczne ze względu na sporą liczbę przyczyn wywołujących ową dolegliwość. Osoby skarżące się na silny ból w tej części jamy brzusznej zazwyczaj muszą wykonać, morfologię krwi i badania obrazowe jamy brzusznej: ultrasonografię (USG), RTG jamy brzusznej, nierzadko tomografię komputerową (TK), gastroskopię. Dopiero na tej podstawie, po dokładnym wywiadzie lekarskim, możliwe jest zdiagnozowanie bólu pod lewym żebrem. Najczęściej jedną z przyczyn bólu są wrzody (nadbrzusze), a także zapalenie błony śluzowej żołądka. Charakterystyczny dla tego schorzenia jest tępy lub kłujący ból po kilku godzinach od spożycia posiłków, a także stosunkowo częste wzdęcia. Innym schorzeniem wywołującym ból z lewej strony jamy brzusznej pod żebrami jest zapalenie trzustki. Osoby ze stanem zapalnym tego narządu skarżą się często na uczucie nienaturalnej sytości, pełności po zjedzeniu posiłku, a także częste wzdęcia, nudności, nierzadko wraz z wymiotami. Warto pamiętać, że ból wywołany wspomnianymi schorzeniami może być także odczuwalny w pozostałych częściach nadbrzusza.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Zobacz także: Gdzie leży trzustka?

W przebiegu zapalenia trzustki może występować biegunka tłuszczowa, a także ból promieniujący aż do lewej łopatki i barku. Zapalenie trzustki wymaga szybkiej wizyty u lekarza i rozpoczęcia leczenia. Jeśli bólowi z lewej strony pod żebrami towarzyszy gorączka, wymioty, podwyższona akcja serca, dreszcze i zaparcia, prawdopodobnie doszło do zapalenia uchyłków jelita grubego. W przebiegu schorzenia często pojawiają się także cienkie i długie stolce, w których może pojawiać się krew. Stan zapalny uchyłków jelita grubego może dodatkowo powodować niedrożność jelita, pęknięcie uchyłku, a także przetokę, czyli patologiczne wytworzenie połączenia między dwoma narządami, np. między jelitem grubym a pochwą. Wśród pozostałych przyczyn bólu pod żebrem lekarze wyróżniają m.in. neuralgie (nerwobóle), zapalenie opłucnej, półpasiec, urazy żeber, kamicę dróg żółciowych nerek, a nawet tętniaka aorty i zapalenie płuc. Jeśli dolegliwości związane z bólem pod lewym żebrem stają się coraz bardziej dokuczliwe i nawracają, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. W celu zebrania jak największej ilości informacji klinicznych dla właściwej diagnozy i metody leczenia specjalista może skierować osoby cierpiącej na ból z lewej strony pod żebrami na badania biochemiczne krwi (amylazę, lipazę w surowicy), a także na diagnostykę obrazową (USG i tomografię komputerową z kontrastem).

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6

Ból w prawym nadbrzuszu (pod prawym żebrem) – jakie są przyczyny?

Ból z prawej strony pod żebrami może wskazywać na dolegliwości związane z narządami znajdującymi się w okolicy prawego podżebrza, czyli pęcherzyk żółciowy i wątroby, a także na dolegliwości związane z okrężnicą i trzustką. Jak podają lekarze, ból po prawej stronie pod żebrami związany z wątrobą pojawia się najczęściej, gdy narząd ten ulegnie powiększeniu (hepatomegalii) lub rozciągnięta zostanie torebka łącznotkankowa, która otacza wątrobę i jest unerwiona. Powiększenie wątroby jest wywołane stłuszczeniem narządu, stanami zapalnymi o różnym pochodzeniu, a także zastojem krwi wynikającym z niewydolności serca, zakrzepicy żył wątrobowych, nowotworów wątroby (lub przerzutów na ten organ), a także pozostałych chorób hematologicznych.

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Ból z prawej strony pod żebrami często związany jest ze schorzeniami pęcherzyka żółciowego, wraz z najczęściej trapiącymi ten narząd kamieniami żółciowymi. Zazwyczaj pojawia się po spożyciu tłustych pokarmów. Poza tym ból pod prawym żebrem może być wywołany zapaleniem pęcherzyka żółciowego. Zdaniem lekarzy przyczyną bólu po prawej stronie pod żebrami mogą być również choroby jelit, a zwłaszcza jelita grubego i związanej z nim patologii zagięcia wątrobowego okrężnicy. Stany chorobowe w obrębie jelita mogą powodować ból po prawej stronie żeber niezależnie od spożycia pokarmu. Ból może być wywołany także stanem zapalnym w jelicie grubym, nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit, a także zakażeniami bakteryjnymi lub chorobą uchyłkową. Pozostałymi przyczynami bólu w prawym boku pod żebrami mogą być schorzenia nerek (kamienie nerkowe, infekcje bakteryjne i wirusowe, nowotwory), a także wrzody trawienne, niedrożność jelit, przepuklina rozworu przełykowego, torbiele wątroby, kolka wątrobowa, zapalenie osierdzia oraz nieżyt żołądka.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
537
99
Polecamy
Które narządy znajdują się po prawej stronie, a które po lewej stronie brzucha?
Które narządy znajdują się po prawej stronie, a które po lewej stronie brzucha? TVN zdrowie
Przyczyny bólu z lewej strony brzucha – w podbrzuszu i pod żebrami
Przyczyny bólu z lewej strony brzucha – w podbrzuszu i pod żebrami TVN zdrowie
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok Dzień Dobry TVN
Zadbaj o trzustkę.
Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że działa nieprawidłowo?
Zadbaj o trzustkę. Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że działa nieprawidłowo? Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
ABCD
Ja męczę się z podobnym problemem już prawie 2 msc-e. Ból raz z prawej strony pod żebrami, raz z lewej (częściej z prawej). Do tego ból w dole pleców, czasami tu gdzie łopatki. Czasami przelewanie w brzuchu. Badania: morfologia, TSH, OB, CRP, USG brzucha, celiakia, gastroskopia, badanie kału - wszystko ok, poza tym, że w kale wyszedł odczyn kwaśny. Brałam leki z grupy IPP bo podejrzewano zapalenie błony śluzowej żołądka, cały czas przyjmuje duspatalin retard 2 razy dziennie po posiłku. Brak jakiejkolwiek poprawy. Nie wiem już co mam robić, jakie badania będą jeszcze pomocne... Może ktoś miał podobny przypadek i coś podpowie ?
Czytaj całość
Jan58
Znam to doskonale! Mam problemy z cukrzycą i myślałem to może trzustka. Po badaniach okazało się ze mam wrzody, wszytsko przez ten stres. Dostałem leki i jest dobrze, ale powiedzieli mi ze to może wrócić
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia