Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból po wyrwaniu zęba – ile trwa? Jak go złagodzić?

Ból po wyrwaniu zęba – ile trwa? Jak go złagodzić?

Zainteresował Cię ten artykuł?
Kobieta, którą bolą zęby

Fot: seb_ra / gettyimages.com

Ból po wyrwaniu zęba trwa od 3 dni do nawet 2 tygodni. Wówczas uważany jest za normalną konsekwencję zabiegu. Jego zbyt długie utrzymywanie się lub nasilenie może być spowodowane rozwojem stanu zapalnego czy tzw. suchym zębodołem.

Ból po wyrwaniu zęba jest stanem bardzo indywidualnym. Determinowany jest wieloma czynnikami. W przebiegu procesu gojenia się rany duże znaczenie przypisuje się występowaniu stanu zapalnego, stosowaniu się pacjenta do zaleceń pozabiegowych, problemom podczas usuwania zęba i konieczności użycia specjalnych narzędzi. Łagodzenie bólu po wyrwaniu zęba opiera się zarówno na specjalistycznych, jak i domowych rozwiązaniach.

Ile trwa ból po wyrwaniu zęba?

Ból po wyrwaniu zęba najczęściej zaczyna się w momencie, gdy przestaje działać znieczulenie. Jego utrzymywanie się jest kwestią bardzo indywidualną. Może trwać 2–3 dni, a nawet 2 tygodnie.

Objawy towarzyszące bólom po usunięciu zęba

Według definicji Międzynarodowego Stowarzyszenia Badania Bólu ból jest to nieprzyjemne czuciowo-emocjonalne odczucie spowodowane uszkodzeniem tkanek lub potencjalnie do niego prowadzące. Ból poekstrakcyjny, czyli ból po wyrwanym zębie to najczęstsze, ale nie jedyne powikłanie. Chorzy skarżą się na ból głowy, szczęki lub dziąsła. Nierzadko towarzyszą im obrzęk i krwawienie, tkliwość uciskowa dna jamy ustnej czy podwyższenie temperatury ciała. W konsekwencji może nastąpić zaburzenie procesu transportu tlenu do tkanek i zaopatrywania je w substancje odżywcze, w wyniku czego może się rozwinąć miejscowy stan zapalny. Powikłania zapalne mogą wywoływać zjadliwe patogeny, niewłaściwa aseptyka w czasie zabiegu stomatologicznego, nieprzestrzeganie zasad higieny i niestosowanie się do zaleceń lekarza.

Zobacz film i przekonaj się czy właściwie dbasz o swoje zęby

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Silny ból po wyrwaniu zęba – suchy zębodół

Proces gojenia rany po wyrwaniu zęba przebiega zwykle bez powikłań i dolegliwości, jednak w 2–4% przypadków mogą wystąpić objawy w postaci suchego zębodołu. Zębodół nie zawiera skrzepu i jest wypełniony strzępami rozpadających się tkanek. Powikłanie to jest niegroźne dla zdrowia, lecz męczące i przykre dla chorego. Przy suchym zębodole typowe objawy stanowią bardzo silny i ostry ból, który promieniuje do ucha i skroni, oraz duża wrażliwość rany na dotyk. Proces chorobowy rozwija się w ciągu 1–3 dni po zabiegu. Najczęściej występuje u osób między 20 a 40 rokiem życia. Rozwija się przeważnie w żuchwie (58–90%) oraz po ekstrakcji przedtrzonowców i trzonowców. Leczenie suchego zębodołu polega na mechanicznym usunięciu resztek rozpadłego skrzepu poprzez jego przepłukanie. Następnie są aplikowane wkładki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Metody te pozwalają na zlikwidowanie bólu w ciągu 7 dni.

Co stosować na ból po wyrwaniu zęba?

Jak złagodzić ból po wyrwaniu zęba? Dolegliwości z reguły ustępują samoczynnie. Jeśli są uciążliwe i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, pomocne będą zarówno domowe, jak i specjalistyczne sposoby. Niekiedy konieczne jest ponowne odwiedzenie gabinetu stomatologicznego.

W aptece można nabyć specjalny żel antyseptyczny, który nakłada się na bolące miejsce. Dolegliwości można zlikwidować ogólnodostępnymi środkami przeciwbólowymi, przeciwobrzękowymi i przeciwzapalnymi. Nie powinno się jednak zażywać farmaceutyków zawierających aspirynę, ponieważ wykazują one działanie rozrzedzające krew. Jeśli został zlecony antybiotyk, należy bezwzględnie trzymać się wyznaczonych godzin jego przyjmowania.

Co niszczy zęby? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Napoje z kofeiną niszczą zęby - fakt czy mit? Źródło: Wiem co jem.

Jak złagodzić ból po wyrwaniu zęba? Domowe sposoby

Należy dbać przede wszystkim o higienę jamy ustnej – dokładnie szczotkować zęby i przepłukiwać jamę ustną płynem antyseptycznym. W łagodzeniu dolegliwości sprawdzi się na pewno chłodzenie rany. Niezależnie od rodzaju zimnego kompresu bardzo ważne jest, aby nie przykładać go bezpośrednio do skóry. Należy wykonywać zimne okłady zewnętrzne przez ligninę, aby nie odmrozić policzka. Okłady hamują krwawienie i działają przeciwzapalnie. Następuje obkurczenie uszkodzonych naczyń oraz zmniejszenie obrzęku i bólu.

Jamę ustną można płukać letnim naparem rumianku i szałwii. Pozytywne efekty przyniesie płukanka wody z solą wykonywana co 2–4 godziny, przez co najmniej 2 minuty. Jej przygotowanie jest bardzo proste. W szklance letniej przegotowanej wody rozpuszcza się do 3 łyżeczek soli kuchennej. Sól kuchenna wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwobrzękowe. Innym popularnym sposobem na ból po usunięciu zęba jest płukanie jamy ustnej roztworem wody utlenionej. Łagodzi ona ból, hamuje rozwijającą się infekcję i likwiduje drobnoustroje z jamy ustnej. Nadtlenek wodoru posiada właściwości bakteriobójcze i odkażające. Płukankę przygotowuje się, rozcieńczając łyżeczkę wody utlenionej (około 5 ml) w szklance wody. Płukanki należy przeprowadzać ostrożnie, aby nie doszło do wypłukania skrzepu z zębodołu.

Jak uśmierzyć ból po wyrwaniu zęba? Warto ograniczyć spożywanie drażniących, twardych czy gorących pokarmów. Zaleca się wprowadzenie na kilka dni delikatnej diety półpłynnej. Przez co najmniej 24 godziny od usunięcia zęba nie należy palić tytoniu, spożywać alkoholu i podejmować intensywnego wysiłku fizycznego.

Bibliografia:

1. Dudek D., Segiet O., Reichman-Warmusz E. i wsp., Powikłania jatrogenne w chirurgii stomatologicznej – przegląd piśmiennictwa i opis przypadków, „Implants”, 2015, 1, s. 12–16.

2. Dobrogowski J., Kuś M., Siedlak K., Wordliczek J., Ból i jego leczenie, Warszawa, PWN, 1996.

3. Torlińska-Walkowiak N., Torlińska T., Woźniak W., Podstawy anatomiczne i fizjologiczne zespołów bólowych układu stomatognatycznego, „Nowiny Lekarskie”, 2006, 75(1), s. 80–89.

4. Skoracka J., Torlińska-Walkowiak N., Torlińska T., Woźniak W., Podstawy anatomiczne i fizjologiczne zespołów bólowych układu stomatognatycznego, „Nowiny Lekarskie”, 2006, 75(1), s. 80–89.

5. Janas A., Grzesiak−Janas G., Sikorska I., Własne obserwacje w leczeniu suchego zębodołu lekiem izopatycznym Notakehl D5®*, „Dental and Medical Problems”, 2005, 42(3), s. 437–441.

6. Sulka A., Mierzwa−Dudek D., Leczenie pustego zębodołu z wykorzystaniem promieniowania laserowego średniej mocy, „Dental and Medical Problems”, 2002, 39(2), s. 205–209.

Zobacz nasz film o tym, jak prawidłowo myć zęby

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
31
3
Komentarze (2)
Redakcja serwisu
Jeżeli po ekstrakcji zęba miejsce jest przygotowywane pod implantację i wprowadzany jest materiał kościotwórczy, to oczywiście nie można płukać jamy ustnej. Natomiast w innym przypadku zabieg jest jak najbardziej wskazany. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka wniknięcia bakterii.

To o czym pisze komentujący, czyli suchy zębodół, to poekstrakcyjne zapalenie kości zębodołu. Powstaje ono przede wszystkim na skutek mechanicznego uszkodzenia powstającego skrzepu, zalegania w miejscu ekstrakcji mas tkankowych czy ciał obcych, złej higieny jamy ustnej czy palenia papierosów. Płukanie jamy ustnej jest więc formą profilaktyki zakażenia, ponieważ pozwala w delikatny sposób oczyścić okolicę poekstrakcyjną. Oczywiście zbyt intensywne płukanie może się również przyczynić do takiego uszkodzenia, jednak chodzi tu o nieprawidłowe wykonywanie tej procedury.
Czytaj całość
Kasica
Jak można pisać takie bzdury, żeby po estrakcji pluskać jamę ustną, przecież to pierwszy krok do wypadnięcia skrzepa i suchego zębodołu
Czytaj całość
Nie przegap
W jakich produktach jest najwięcej cukru?
W jakich produktach jest najwięcej cukru?
Najgroźniejsze dla naszego zdrowia sztuczne barwniki. Gdzie je znajdziemy?
Najgroźniejsze dla naszego zdrowia sztuczne barwniki. Gdzie je znajdziemy?
Aparaty ortodontyczne – rodzaje, zakładanie, higiena i koszty
Aparaty ortodontyczne – rodzaje, zakładanie, higiena i koszty
Elektroniczna recepta. Wszystko, co musisz wiedzieć o e-receptach
Elektroniczna recepta. Wszystko, co musisz wiedzieć o e-receptach
E-zwolnienia lekarskie. Co trzeba wiedzieć o nowym systemie wystawiania L4?
E-zwolnienia lekarskie. Co trzeba wiedzieć o nowym systemie wystawiania L4?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?