Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból krocza w trakcie ciąży lub pod koniec – co oznacza?

Ból krocza w trakcie ciąży lub pod koniec – co oznacza?

Zainteresował Cię ten artykuł?
Kobieta w ciąży siedzi z misiem

Fot: Olesia Bilkei / stock.adobe.com

Ból krocza w ciąży może towarzyszyć chodzeniu, siadaniu, wstawaniu oraz innej aktywności fizycznej. Jego przyczyną jest naturalne poluzowanie więzadeł, wywołane przez hormony. Niekiedy ból krocza może być oznaką krwiaka pozałonowego.

Ból krocza w ciąży może pojawić się w każdym trymestrze, ale najczęściej występuje około 30. tygodnia. Jest to objaw normalny, wynikający ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Ból krocza pod koniec ciąży towarzyszy chodzeniu, wstawaniu, a nawet siedzeniu – często utrudnia normalne funkcjonowanie. Przy bardzo silnych dolegliwościach stosowane jest leczenie objawowe, obejmujące zażywanie paracetamolu. Zalecany jest oszczędny tryb życia, ponieważ dolegliwości nasilają się w trakcie ruchu.

Skąd w ciąży bierze się kłucie w kroczu?

Uczucie parcia na krocze w ciąży jest efektem działania hormonów ciążowych, które powodują zmiękczenie więzadeł. Zmiany te są najbardziej odczuwalne w rejonie miednicy, której kości są utrzymywane razem właśnie poprzez więzadła. Z powodu ich rozmiękczenia kości miednicy mają większą wzajemną ruchomość.

Więzadła ulegają poluzowaniu przede wszystkim w miejscu spojenia łonowego oraz w okolicach stawów krzyżowo-biodrowych. Jest to niezbędne, aby w czasie porodu w miednicy mogła zmieścić się główka dziecka przechodzącego przez fizjologicznie wąski kanał rodny. Poluzowanie wiązadeł znacznie ułatwia poród, ale sprawia też, że główka dziecka obniża się, co jest główną przyczyną bólu krocza w ciąży przy chodzeniu, siadaniu czy wstawaniu.

Zobacz także: Zrotowana miednica i zaburzenia prawidłowej postawy ciała

Kiedy podczas ciąży pojawia się ból w kroku?

Ból krocza może pojawić się już na początku ciąży, ale najczęściej dokucza kobietom w 3. trymestrze. Jest on ściśle zsynchronizowany z obniżaniem się główki dziecka, które ustawia się do porodu. Ból krocza w 38. tygodniu ciąży oznacza, że organizm przygotowuje się do porodu. Najczęściej dolegliwości obejmują cały dolny odcinek miednicy.

Ból krocza w 9. miesiącu ciąży może się nasilać podczas chodzenia, wstawania i siadania oraz innej aktywności fizycznej. W miarę możliwości należy więc unikać nadmiernego wysiłku i prowadzić oszczędny tryb życia, aby ograniczyć dolegliwości bólowe.

Ból kości krocza w ciąży – rozejście spojenia łonowego

Ból krocza w ciąży może być także spowodowany rozejściem się spojenia łonowego – problem ten pojawia się w 1 na 800 ciąż. Rozejście spojenia łonowego powstaje wtedy, gdy zwiększona ruchomość kości macicy i zmiękczenie więzadeł są nadmierne. Dotyczy to sytuacji, gdy zbyt duża ruchomość obejmuje miejsce złączenia kości miednicy. Jest to efekt działania estrogenów.

Z powodu nadmiernej elastyczności aparatu więzadłowego dochodzi do znacznego rozluźnienia połączeń kości miednicy, co skutkuje bólem. Do rozejścia spojenia łonowego może dojść w trakcie ciąży, podczas porodu oraz po porodzie. Ból odczuwany jest w okolicy łonowej, w pachwinach i w krzyżu. Do nasilenia dolegliwości dochodzi podczas wchodzenia na schody, obracania się w łóżku oraz w czasie chodzenia. Kobieta może podczas chodzenia odczuwać charakterystyczne trzaski.

Rozejście spojenia łonowego w ciąży jest dolegliwością niezwykle bolesną, dlatego konieczne jest zmniejszenie obciążenia miednicy. Kobieta powinna unikać podnoszenia i przenoszenia ciężarów oraz zrezygnować z pływania żabką. Po porodzie konieczne jest stopniowe uruchamianie oraz stosowanie leków przeciwbólowych, a w skrajnych przypadkach – zabieg operacyjny lub unieruchomienie miednicy.

Silny ból krocza w ciąży – krwiak pozałonowy

Bardzo silny ból krocza zwiększający się podczas ruchu oraz podwyższona temperatura ciała mogą wskazywać na krwiak pozałonowy. Jest to stan wymagający natychmiastowej konsultacji lekarskiej, ponieważ brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić do groźnych dla zdrowia komplikacji. Należy pamiętać, że w czasie ciąży każde dolegliwości bólowe powinny być zgłaszane lekarzowi, aby uniknąć sytuacji klinicznych mogących stanowić zagrożenie dla matki i dziecka.

Leczenie bólu krocza w ciąży

Leczenie bólu krocza w ciąży jest bardzo ograniczone, ponieważ ciężarna kobieta nie może przyjmować większości dostępnych środków przeciwbólowych. Postępowanie lecznicze bazuje na oszczędzającym trybie życia, ograniczeniu aktywności fizycznej oraz unikaniu podnoszenia ciężkich przedmiotów.

W diecie kobiety ciężarnej powinny znaleźć się produkty zawierające żelatynę, która wspiera umacnianie chrząstkozrostów. W aptekach można znaleźć dostępne bez recepty suplementy zawierające substancje wzmacniające elementy chrzęstno-kostne organizmu, ale przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem. Ból kości krocza w ciąży można nieco zminimalizować, stosując – pod kontrolą lekarza – specjalne pasy, które zapewniają stabilizację macicy. W przypadku gdy dolegliwości są mocno nasilone, a stopień rozejścia spojenia łonowego jest znaczny, lekarz może zalecić wykonanie cesarskiego cięcia.

Zobacz film: Jak wybrać szpital do porodu? Źródło: O Matko

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
23
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia Materiał sponsorowany
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć Materiał sponsorowany
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?