Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból kości ogonowej w ciąży– przyczyny dolegliwości we wczesnej ciąży
menu
Polub nas na Facebooku

Ból kości ogonowej w ciąży– przyczyny dolegliwości we wczesnej ciąży

NAN

Fot: nataliaderiabina / stock.adobe.com

Przyszłe mamy bardzo często uskarżają się ból kości ogonowej we wczesnej ciąży. Dolegliwość może mieć wiele przyczyn, ale najczęściej jest skutkiem zmian hormonalnych, które przechodzi organizm kobiety po zapłodnieniu.

Ból kości ogonowej (guzicznej) w ciąży wynika przede wszystkim ze zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Jego przyczyną jest przede wszystkim rozluźnienie więzadeł miednicy. W niektórych przypadkach może dać o sobie znać również stary uraz, np. stłuczenie kości ogonowej, do którego doszło jeszcze przed ciążą.

Boląca kość ogonowa w ciąży – skąd się biorą dolegliwości?

Kość ogonowa (guziczna) tworzy końcowy odcinek kręgosłupa. Tak naprawdę jest pozostałością szkieletu ogona, który został zredukowany u człowieka w trakcie ewolucji. Obecnie kość guziczna składa się z 3 do 5 zrośniętych kręgów i stanowi element, do którego przyczepione są więzadła i mięśnie miednicy. Kiedy po zapłodnieniu organizm kobiety zaczyna się zmieniać, więzadła miednicy ulegają rozluźnieniu, aby umożliwić dziecku przyjście na świat, co może powodować dyskomfort i ból w okolicy kości ogonowej. Innymi przyczynami takiego stanu mogą być: przebyte przed ciążą urazy i stłuczenia kości guzicznej, wzrost masy ciała ciężarnej, a także wzrost masy ciała i przemieszczanie się dziecka w łonie matki. Ból zazwyczaj pojawia się w pierwszym okresie ciąży i nasila się wraz z kolejnymi trymestrami. Na największy dyskomfort skarżą się zwłaszcza kobiety w trzecim trymestrze, kiedy dochodzi do powiększenia wymiarów miednicy przed porodem.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Ból kości ogonowej w ciąży na skutek urazu

Ból kości ogonowej w ciąży może mieć przyczynę w urazie, do którego doszło po zapłodnieniu, ale też przed nim – nawet jeśli uraz był całkowicie zagojony. Stłuczenie kości ogonowej jest zazwyczaj następstwem upadku na plecy lub pośladki. W niektórych przypadkach może dojść do jej złamania. Stłuczona bądź złamana kość guziczna powoduje ból, jest spuchnięta i daje o sobie znać w trakcie siedzenia i chodzenia. Nawet jeżeli się zagoi, to jej nieprawidłowy zrost może być przyczyną nawracających dolegliwości, które dadzą o sobie znać szczególnie w trakcie ciąży.

Boląca kość ogonowa w ciąży – czy dolegliwość ustąpi po porodzie?

Zazwyczaj bóle, które wynikają ze zmian hormonalnych, mają charakter przejściowy. Chociaż powodują dość duży dyskomfort i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, to najczęściej mijają po porodzie. Ten stan nie wymaga poszerzonej diagnostyki.

Jeśli jednak ból jest bardzo dotkliwy i towarzyszą mu dodatkowe objawy sugerujące rozwijającą się chorobę, konieczne może okazać się wykonanie badań obrazowych. W przypadku nawracającego bólu w okolicy kości ogonowej zazwyczaj wykonuje się RTG kręgosłupa w odcinku guzicznym lub TK (tomografia komputerowa). Jednak w przypadku kobiet w ciąży możliwe jest wykonanie jedynie rezonansu magnetycznego. Ten rodzaj badania obrazowego jest stosunkowo bezpieczny dla matki i dziecka, ale decyzję, w oparciu o określenie poziomu ewentualnego ryzyka, powinien podjąć lekarz. Każda choroba, na którą cierpi kobieta w ciąży, może stanowić zagrożenie dla niej samej, ale też dla nienarodzonego dziecka, dlatego ważne jest, aby nie lekceważyć niepokojących objawów i jak najszybciej poinformować o nich lekarza prowadzącego ciążę.

Ból kości ogonowej na początku ciąży – jak zminimalizować dolegliwości?

Ból kości ogonowej, zwłaszcza w ciąży, nasila się przy siedzeniu i chodzeniu. Stąd też najlepszym rozwiązaniem wydaje się odpoczynek i pozycja leżąca. Można jednak próbować zminimalizować dyskomfort przez korzystanie z masażu pleców, szczególnie okolicy krzyżowej, o działaniu rozluźniającym. Należy jednak pamiętać, że w przypadku zaawansowanej ciąży masaż pleców powinien być wykonywany jedynie przez osobę wykwalifikowaną (najlepiej fizjoterapeutę) i tylko w pozycji na lewym boku. Dobrą praktyką jest unikanie nadmiernego obciążania kręgosłupa, jednak w trakcie ciąży wraz z wzrostem masy ciała dziecka, staje się to często niemożliwe. Dyskomfort minimalizuje odpowiednia pozycja siedzenia, ale także korzystanie ze specjalnych poduszek pod pośladki, które mają za zadanie odciążyć kość ogonową i w ten sposób zmniejszają ból. W miarę możliwości można też stosować ćwiczenia rozciągające dla kobiet w ciąży, a także ćwiczenia dla ciężarnych w wodzie.

Przed zastosowaniem łagodzących środków doraźnych zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Bezpieczne są ciepłe okłady, ponieważ wyższa temperatura ma działania rozluźniające. Jeżeli lekarz wyrazi zgodę, przyszła mama może stosować miejscowe leki przeciwbólowe w formie maści bądź żelu, które dostępne są w aptekach bez recepty. Jeśli dolegliwości się nasilają lub dyskomfort uniemożliwia normalne funkcjonowanie, lekarz może przepisać doustne środki przeciwbólowe, które będą bezpieczne zarówno dla mamy jak i dla nienarodzonego dziecka.

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
0
Polecamy
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny?
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny? Dzień Dobry TVN
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić?
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Ból krocza w trakcie ciąży lub pod koniec – co oznacza?
Ból krocza w trakcie ciąży lub pod koniec – co oznacza? TVN zdrowie
Przyczyny bólu pleców w ciąży
Przyczyny bólu pleców w ciąży TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?