Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból brzucha w okolicy pępka: u dziecka, dorosłego i kobiet w ciąży

Ból brzucha w okolicy pępka: u dziecka, dorosłego i kobiet w ciąży

Zainteresował Cię ten artykuł?
Zmartwiona kobieta w łóżku trzyma się za brzuch

Fot: F8studio / fotolia.com

Ból brzucha w okolicy pępka może być ostry bądź przewlekły. U osób dorosłych nagły, ostry ból w okolicy pępka może być związany z ostrym zapaleniem trzustki. U dzieci zdarza się np. ból czynnościowy.

Ból brzucha w okolicy pępka może wskazywać na wiele stanów, tym bardziej jeśli towarzyszą mu inne objawy, jak biegunka, zatrzymanie stolca, wymioty lub gorączka. Do możliwych przyczyn zalicza się wczesną fazę zapalenia wyrostka robaczkowego, nieżyt żołądkowo-jelitowy, nieswoiste choroby zapalne jelit, niedokrwienie jelit, tętniaka aorty brzusznej, przepuklinę.

Ból brzucha w okolicy pępka

W zależności od lokalizacji bólu, objawów dodatkowych i wywiadu, lekarz może postawić wstępne rozpoznanie dotyczące przyczyny bólu brzucha. Ze względu na przyczynę wywołującą ból, będzie to ból np. kłujący, gniotący, ostry lub przewlekły. Brzuch umownie dzieli się na następujące regiony: nadbrzusze, śródbrzusze prawe i lewe, podbrzusze, a także prawy i lewy górny kwadrant, prawy i lewy dolny kwadrant oraz okolica pępka. Ból brzucha dzieli się przede wszystkim na ostry i przewlekły.

Ostry ból brzucha pojawia się nagle, jest silny, wynika z pobudzenia receptorów bólowych otrzewnej ściennej i ściany brzucha. Natężenie bólu narasta bardzo szybko, czasem jest to kilka godzin, a czasem kilka dni. Ostry ból o charakterze somatycznym jest dobrze ograniczony, nasila się przy ruchu, kaszlu, głębokim oddechu. Może mu towarzyszyć zapalenie mięśni jamy brzusznej objawiające się obroną mięśniową, a także inny objaw otrzewnowy. Najczęściej ostry ból brzucha, zlokalizowany np. w okolicy pępka, jest niebezpieczny dla zdrowia i życia i wymaga pilnej konsultacji lekarskiej, a często także interwencji chirurgicznej.

Ból w okolicy pępka lub w nadbrzuszu może wynikać z perforacji wrzodów żołądka. Inne schorzenie, dla którego charakterystyczny jest ból w okolicy pępka, to zapalenie wyrostka robaczkowego. Jest to początkowa lokalizacja tego bólu, ponieważ później ból jest zogniskowany w prawym dole biodrowym. Inne przyczyny ostrego bólu brzucha to niedrożności jelit, stany zapalne jelit, zapalenia uchyłków.

Ból w okolicy pępka związany jest często z ostrym zapaleniem trzustki. Niekiedy zdarza się, że w przebiegu chorób metabolicznych dochodzi do zapalenia otrzewnej. Ból jest często rozlany, choć pacjent najczęściej wskazuje wtedy okolice pępka. Może być to np. mocznica czy kwasica cukrzycowa. Ból w okolicy pępka wiąże się niekiedy z pęknięciem tętniaka aorty brzusznej. Jest to wtedy ostry, silny, nagły ból.

Przewlekły ból brzucha ma najczęściej trzewny charakter, czyli dochodzi do podrażnienia receptorów narządów wewnętrznych i otrzewnej trzewnej. Trwa długo, najczęściej z okresami zaostrzeń lub remisji. Jest to bardzo często ból tępy, stopniowo ustępujący, z reguły towarzyszą mu objawy typu nudności, wymioty czy wzrost potliwości.

Przewlekły ból może mieć przyczyny czynnościowe, jak zespół jelita drażliwego czy po prostu przewlekły, czynnościowy ból brzucha. Niektóre choroby przewodu pokarmowego przebiegają z bólem przewlekłym, rozlanym, często obejmującym też okolice pępka. Są to stany zapalne jelit i żołądka. Inne przykłady chorób przewlekłych to choroby pasożytnicze, jak tasiemczyce, glistnice, włośnice, a także zapalenie uchyłków.

Nie należy również zapomnieć o chorobach nowotworowych, mogących objawiać się bólem brzucha w okolicy pępka.

Choroby jelit - kiedy trzeba iść do lekarza? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kiedy trzeba iść do lekarza? Źródło: 36,6.

Ból brzucha w okolicy pępka u dzieci

Chirurgiczną przyczyną bólu w okolicy pępka u dzieci może być zapalenie wyrostka robaczkowego. Rzadziej zdarzają się zapalenia jelit typu choroba Leśniowskiego-Crohna. Do częstych przyczyn bólu brzucha w okolicy pępka u dzieci należą choroby pasożytnicze, np. glistnica, wynikające z niedostatecznej higieny.

Dzieci często skarżą się na ból brzucha w okolicy pępka, co może być objawem czynnościowych bólów brzucha. Należy zawsze wykluczyć celiakię jako nietolerancję glutenu lub inne schorzenia przewodu pokarmowego.

U dzieci ból brzucha jest często związany ze stresem. Bóle w okolicy pępka, bez objawów towarzyszących, jednak związane z różnymi sytuacjami i stresem, mogą nawet wymagać współpracy z psychologiem.

Ból brzucha w okolicy pępka u kobiet w ciąży

Najczęstszą przyczyną tzw. ostrego brzucha u kobiet w ciąży jest zapalenie wyrostka robaczkowego. Niestety ciąża jest stanem, w którym ze względu na zmiany anatomiczne przy powiększającej się macicy lokalizacja bólu nie jest tak swoista, jak w przypadku innych osób.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
14
25
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać?
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać? Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Przepisy na potrawy przygotowywane w programie 36,6 °C. Jak ograniczyć sól w diecie?
Przepisy na potrawy przygotowywane w programie 36,6 °C. Jak ograniczyć sól w diecie?
Błędy przy antybiotykoterapii – jakie popełniamy najczęściej?
Błędy przy antybiotykoterapii – jakie popełniamy najczęściej? Materiał sponsorowany
Ciśnieniomierz B2 Basic – co to jest walidacja kliniczna? 
Ciśnieniomierz B2 Basic – co to jest walidacja kliniczna?  Materiał sponsorowany
Czym są probiotyki i dlaczego warto je stosować?
Czym są probiotyki i dlaczego warto je stosować? Materiał sponsorowany