Polub nas na Facebooku
Czytasz: Blue Monday - najbardziej depresyjny dzień w roku
menu
Polub nas na Facebooku

Blue Monday - najbardziej depresyjny dzień w roku

Załamana kobieta siedzi na łóżku, kobieta w depresji.

Fot. Carlo107 / Getty Images

Blue Monday to termin wymyślony przez brytyjskiego psychologa, Cliffa Arnalla, odnoszący się do najbardziej przygnębiającego dnia w roku. Blue Monday to dzień wyliczony na podstawie wzoru matematycznego. Co wpływa na najbardziej depresyjny dzień w roku?

Blue Monday to dzień, który przypada na trzeci poniedziałek stycznia. Został on wymyślony przez Cliffa Arnalla w 2005 roku - brytyjski psycholog opracował wzór matematyczny, który uwzględnia czynniki meteorologiczne, psychologiczne i ekonomiczne mające największy wpływ na samopoczucie. 

Wzór na podstawie którego obliczono najbardziej depresyjny dzień w roku to: [W+(D-d)]xTQ/MxNA. Gdzie:

 • W - pogoda;
 • D - zadłużenie; 
 • d - kwota do zapłaty w najbliższym dniu wypłaty; 
 • T - czas, który minął od Bożego Narodzenia; 
 • Q - czas, jaki upłynął od niepowodzenia w noworocznych postanowieniach;
 • M - niski poziom motywacji; 
 • NA - poziom motywacji do podjęcia działania.

Na najbardziej przygnębiający dzień w roku wpływ mają pogoda, czyli m. in. brak słońca i zimno, czynniki psychologiczne, np. niedotrzymanie postanowień noworocznych oraz brak funduszy po świętach Bożego Narodzenia. Pierwszy Blue Monday przypadał na poniedziałek 24 stycznia 2005 roku. W roku 20019 Blue Monday wypada 21 stycznia.

Depresja sezonowa

Faktem jest, że w okresie jesienno-zimowym może dopaść nas obniżenie nastroju, gorsze samopoczucie, niechęć do aktywności, a nawet do wykonywania obowiązków. Mowa tutaj o sezonowym zaburzeniu afektywnym, w skrócie – SAD (ang. seasonal affective disorder), które dotyka około 10 proc. społeczeństwa. Jeśli objawy depresji sezonowej nie znikną po około 2 tygodniach, to należy skonsultować się z lekarzem i szukać pomocy u terapeuty. 

Objawy depresji sezonowej to m. in. przewlekłe zmęczenie, spadek energii, wzmożona senność i pogorszenie jakości snu, obniżenie nastroju – uczucie smutku, pustki, niepokój, rozdrażnienie, brak motywacji do działania, spadek poczucia własnej wartości, problemy z koncentracją, pamięcią, wycofanie z życia społecznego, spadek odporności, dolegliwości bólowe, osłabienie libido, zwiększony apetyt i wzrost masy ciała lub zmniejszony apetyt i spadek wagi. 

Więcej o depresji sezonowej, w tym także o tym, jak ją leczyć, znajdziecie tutaj: Depresja sezonowa – przyczyny i objawy. Jak sobie z nią poradzić? oraz na filmie:

Zobacz film: Jesienny smutek – czym jest depresja sezonowa. Źródło Dzień Dobry TVN

Depresja - rodzaje

Depresja to bardzo poważna i zróżnicowana choroba, którą należy leczyć nie tylko poprzez terapię, ale i przyjmowanie leków. Jakie są rodzaje depresji? Oto one:

 • depresja dwubiegunowa to choroba, która trwa całe życie pacjenta. Polega na naprzemiennym występowaniu zaburzeń depresyjnych i maniakalnych. Chorzy mają epizod manii, podczas którego są przekonani o własnej sile, wartości i genialności pomysłów, by potem wpaść w epizod depresyjny, w którym są bardzo zrezygnowani, smutni;
 • depresja reaktywna jest najprostsza do zdiagnozowania. Zwykle pacjent zapada na chorobę pod wpływem traumatycznych przeżyć, np. śmierci kogoś bliskiego, choroby, czy rozwodu lub utraty pracy;
 • depresja lękowa wywołuje u pacjenta lęk, ciągły niepokój, drażliwość, napady paniki, a nawet agresji;
 • depresja poporodowa występuje nawet u 75 proc. kobiet po porodzie! Trwa znacznie dłużej niż baby blues i objawia się wahaniami nastroju u kobiet. Bardzo często pacjentki prosto z radości przechodzą w rozpacz lub odwrotnie;
 • depresja endogenna objawia się przede wszystkim zaburzeniami nastroju wywołanymi przez niedobór noradrenaliny i serotoniny. To rodzaj choroby, który nie ma związku z wydarzeniami w życiu;
 • maskowana - ten typ choroby nie objawia się typowymi dla depresji zaburzeniami nastroju. Najczęściej pojawiają się objawy somatyczne, czyli bóle głowy, bóle kręgosłupa, problemy ze snem, zaburzenia menstruacji, bóle brzucha itp. Pacjenci, mimo szczegółowych badań, nie mogą zdiagnozować przyczyny objawów bólowych. Jednak tym, co może wskazywać na depresję są częste napady paniki.

Według wyliczeń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2020 r. depresja zajmie drugie miejsce wśród chorób będących najczęstszymi przyczynami przedwczesnej śmierci lub uszczerbku na zdrowiu. Choroba jest uleczalna, jednak pacjenci muszą się kontrolować, gdyż może nastąpić jej nawrót. Jak wynika z badań Światowej Organizacji Zdrowia z 2000 roku, w co drugim przypadku po wyleczeniu depresji pojawia się jej powrót. Według NFZ w Polsce na depresję leczy się ponad pół miliona osób, jednak jak wiemy, choruje znacznie więcej. 

Depresja u dzieci

Osobnym zagadnieniem jest depresja występująca u dzieci i nastolatków. Z badań wynika, że już 2-3 letnie dzieci mogą chorować. Jednak chorobę u maluchów ciężko zdiagnozować i często dzieci są leczone z powodu postawienia złej diagnozy (np. ADHD czy zespołem Aspergera). 

Polecamy: Depresja u dzieci i młodzieży – przyczyny, objawy, leczenie

Depresja u dzieci i nastolatków ma podobne objawy, jak u dorosłych, czyli sprawia, że dziecko jest apatyczne, nie ma ochoty na zabawę, chodzenie do szkoły czy przedszkola, spotkania z rówieśnikami, wyjścia z rodzicami. 

Zobaczcie na filmie, jak rozpoznać objawy depresji u dziecka:

Zobacz film: Jak rozpoznać objawy depresji u dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Wiele osób, choć ma objawy depresji, unika kontaktu z lekarzem, nie podejmuje leczenia lub nie mówi o tym najbliższym. Powodem jest strach przed odrzuceniem lub innym traktowaniem. Jak pomóc osobie w depresji? Jak rozmawiać z taką osobą? Dowiecie się tego z materiału: Jak pomóc osobie w depresji? Jak rozmawiać i czego nie mówić?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Depresja to choroba śmiertelna. Jak odróżnić smutek od depresji?
Depresja to choroba śmiertelna. Jak odróżnić smutek od depresji? Dzień Dobry TVN
Nerwica depresyjna – czym jest dystymia i jakie są jej objawy?
Nerwica depresyjna – czym jest dystymia i jakie są jej objawy? Dzień Dobry TVN
Depresja sezonowa – przyczyny i objawy. Jak sobie z nią poradzić?
Depresja sezonowa – przyczyny i objawy. Jak sobie z nią poradzić? TVN zdrowie
Depresja u dzieci i młodzieży – przyczyny, objawy, leczenie
Depresja u dzieci i młodzieży – przyczyny, objawy, leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Pierwsza pomoc przy problemach ze skórą. Jak dbać o skórę, która wymaga szczególnej pielęgnacji? 
Pierwsza pomoc przy problemach ze skórą. Jak dbać o skórę, która wymaga szczególnej pielęgnacji?  Materiał sponsorowany
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu