Polub nas na Facebooku
Czytasz: Bioimpedancja elektryczna – nowoczesna metoda analizy składu ciała
menu
Polub nas na Facebooku

Bioimpedancja elektryczna – nowoczesna metoda analizy składu ciała

Kobieta, która sprawdza ile ma tkanki tłuszczowej

Fot: airet / gettyimages.com

Bioimpedancja elektryczna to badanie analizy składu ciała, podczas którego dokonuje się pomiaru tkanki tłuszczowej, mięśniowej, wisceralnej (brzusznej), zawartości wody czy masy kości w organizmie. W badaniu wykorzystuje się prąd i zjawisko przewodzenia elektryczności.

Bioimpedancja elektryczna to badanie, które oprócz analizy składu masy ciała określa dobowe zapotrzebowanie organizmu na energię oraz wiek metaboliczny. Znalazło szerokie zastosowanie w dietetyce. Wykonuje się je przy użyciu specjalnej wagi wyposażonej w elektrody. Wymaga pewnego przygotowania ze strony pacjenta. Cena badania wynosi około 50 zł.

Bioimpedancja elektryczna – co to znaczy?

Bioimpedancja elektryczna, zwana też analizą bioimpedancyjną lub analizą impedancji bioelektrycznej (z ang. bioelectrical impedance analysis, BIA), to nowoczesna metoda analizy składu ciała. Metoda bioimpedancji wykorzystuje tzw. impedancję, czyli opór elektryczny tkanek organizmu. Doskonałym przewodnikiem impulsów jest woda zawarta w tkance mięśniowej. Z kolei źródłem oporu jest uboga w wodę tkanka tłuszczowa.

Bioimpedancja elektryczna przeprowadzana jest przy użyciu specjalnej wagi wyposażonej w elektrody (waga z bioimpedancją), które uwalniają sygnał elektryczny o niskim natężeniu (zwykle 0,8–1 mA, czyli właściwie nieodczuwalne). Innym sposobem jest badanie w pozycji leżącej przy użyciu specjalnej maty i nałożeniu na skórę kilku jednorazowych elektrod. Dane płynące z urządzeń mierzących przesyłane są do komputera wyposażonego w specjalny program komputerowy, który wykonuje wszystkie obliczenia. Badanie trwa około 5 minut, a wynik dostępny jest od razu po jego zakończeniu. Jak dotąd nie stwierdzono żadnych niepożądanych działań w związku z użyciem metody BIA.

Bioimpedancja elektryczna – cel i wskazania

Badanie obejmuje pomiar masy ciała i pozwala na jej ocenę przy uwzględnieniu podziału na masę tłuszczową, tj. tkanki tłuszczowej oraz masę beztłuszczową, tj. mięśni, kości i wody. Dodatkowo można dzięki niemu zanalizować podstawową przemianę materii, zapotrzebowanie organizmu na energię, wskaźnik tłuszczu trzewnego i masy ciała BMI. Celem analizy składu masy ciała jest określenie indywidualnego planu żywieniowego i ocena efektywności wprowadzonej dietoterapii.

Oprócz zastosowania w dietetyce używa się jej jako elementu profilaktyki lub leczenia wielu chorób, w tym m.in.: cukrzycy, otyłości, nadciśnienia tętniczego krwi. Oceniając masę kości, możliwe staje się wykrycie zmian ich mineralizacji, a tym samym ryzyko wystąpienia osteoporozy. Z kolei u osób poddawanych dializom, zmagającym się z przewlekłą niewydolnością nerek pozwala na dobranie odpowiedniego stopnia eliminacji wody podczas dializy. Zaś po przeszczepie nerki używa się go do oceny parametrów nawodnienia i odżywienia pacjentów.

Badanie pozwala na rzetelne dostosowanie i ocenę skuteczności treningów sportowych (kontrolę wzrostu masy mięśniowej i spadku tkanki tłuszczowej) oraz oszacowanie wieku metabolicznego organizmu.

Przeciwwskazania do bioimpedancji elektrycznej

Najczęstsze przeciwwskazania do bioimpedancji elektrycznej stanowią: okres ciąży, krwawienie miesiączkowe, wiek poniżej 15 lat, padaczka, obecność metalowych implantów w ciele (np. rozrusznik serca, endoprotezy) czy urządzeń nadających sygnał elektryczny.

Bioimpedancja elektryczna – przygotowanie do badania

Bioimpedancja elektryczna wymaga od pacjenta pewnego przygotowania. Na badanie należy się zgłosić w stanie pełnego wypoczęcia organizmu. Nie wolno wykonywać go bezpośrednio po kąpieli, pływaniu, korzystaniu z sauny czy intensywnym wysiłku fizycznym. Zachować trzeba co najmniej trzygodzinny okres przerwy od ostatniego posiłku, a najlepiej wykonać badanie na czczo. Niewskazane jest przyjmowanie wszelkich płynów na około 2 godziny przed pomiarem, a dodatkowo nie należy spożywać alkoholu i napojów zawierających kofeinę w ciągu 24 godzin poprzedzających badanie. Na czas badania nie wolno mieć przy sobie telefonu komórkowego.

Jak zbudowany jest układ mięśniowy człowieka? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6

Bioimpedancja elektryczna – normy

Normy w bioimpedancyjnej analizie składu ciała przedstawiają się następująco:

  • masa kostna stanowić powinna 12–13,5% masy ciała dorosłego człowieka,
  • woda – zawartość w organizmie kobiety wynosić powinna około 55%, a u mężczyzny 60% masy ciała,
  • tkanka tłuszczowa – w organizmie kobiety stanowić powinna 15–25%, a u mężczyzn 10–20% masy ciała (w przypadku, gdy tkanka tłuszczowa u kobiet wynosi powyżej 30%, a u mężczyzn więcej niż 25% masy ciała, stwierdza się otyłość),
  • tkanka mięśniowa stanowić powinna średnio 30% masy ciała dorosłego człowieka.

Bibliografia:

1. Lewitt A., Mądro E., Krupienicz A., Podstawy teoretyczne i zastosowania analizy impedancji bioelektrycznej (BIA), „Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii”, 2007, 3(4), s. 79-84.

2. Dżygadło B., Łepecka-Klusek C., Pilewski B., Wykorzystanie analizy impedancji bioelektrycznej w profilaktyce i leczeniu nadwagi i otyłości, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, 2012, 93(2), s. 274-280.

3. Nałęcz M., Torbicz W., Biocybernetyka i inżynieria biomedyczna 2000. T. 2, Warszawa, Akademicka Oficyna Wydaw. EXIT, 2001.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
96
7
Polecamy
Jak zmierzyć zawartość tłuszczu w organizmie?
Normy zawartości tłuszczu w organizmie
Jak zmierzyć zawartość tłuszczu w organizmie? Normy zawartości tłuszczu w organizmie TVN zdrowie
Obliczanie zawartości tkanki tłuszczowej – najpopularniejsze metody
Obliczanie zawartości tkanki tłuszczowej – najpopularniejsze metody Dzień Dobry TVN
Zobacz, w jaki sposób sami możemy wpływać na wiek metaboliczny
Zobacz, w jaki sposób sami możemy wpływać na wiek metaboliczny Dzień Dobry TVN
Wskaźnik WHR – jak go obliczyć?
Jak wygląda badanie i jak zebrać pomiary?
Wskaźnik WHR – jak go obliczyć? Jak wygląda badanie i jak zebrać pomiary? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia