Polub nas na Facebooku
Czytasz: Badanie proktologiczne i badanie per rectum. Jak wyglądają?
menu
Polub nas na Facebooku

Badanie proktologiczne i badanie per rectum. Jak wyglądają?

Lekarz, który będzie wykonywał badanie per rectum

Fot: TerryJ / gettyimages.com

Badanie per rectum, czyli badanie palcem przez odbyt, jest nieodłącznym elementem badania proktologicznego. Może je wykonać nie tylko proktolog, ale również chirurg,ginekolog, urolog czy lekarz rodzinny podczas dokonywania wstępnej diagnostyki różnych dolegliwości przewodu pokarmowego.

Proktologia to dziedzina medycyny, a lekarz specjalizujący się w niej określany jest jako proktolog. Dziedzina ta obejmuje choroby odbytu i odbytnicy. Do najczęstszych schorzeń, którymi zajmuje się proktolog, należą hemoroidy, szczeliny i przetoki odbytu, problemy z trzymaniem stolca czy zakażenia. Głównym badaniem wykorzystywanym w proktologii jest badanie per rectum, czyli badanie palcem przez odbyt.

Kiedy wykonuje się badanie proktologiczne?

W skład badania proktologicznego wchodzi przede wszystkim badanie per rectum, które jest bardzo istotne z punktu widzenia większości dziedzin medycyny. Jest ono wykorzystywane w chirurgii, ginekologii, urologii, gastroenterologii, a nawet powinno być wykonane przez lekarza medycyny rodzinnej. Jednak ze względu na duży dyskomfort związany z tym badaniem jest ono często pomijane. Niestety przyczynia się to do znacznego opóźnienia w zakresie rozpoznań chorób zapalnych czy nowotworowych końcowego odcinka przewodu pokarmowego.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Istnieje szereg wskazań do wykonania badania. Przede wszystkim jest ono zalecane, gdy pacjent zgłasza dolegliwości okolicy odbytu, ale również powinno być jednym z elementów badania przedmiotowego, jeśli chory prezentuje objawy niekoniecznie sugerujące chorobę samego odbytu. Należą do nich bóle brzucha (ostre i przewlekłe), objawy dające podstawę podejrzenia choroby nowotworowej przewodu pokarmowego, w tym:

  • spadek masy ciała,
  • stan podgorączkowy,
  • śluz w stolcu,

Badanie proktologiczne jest konieczne do wykonania w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń w obrębie krocza i odbytu. Jest także wykorzystywane w badaniu narządów sąsiadujących z odbytnicą, a mianowicie pozwala ocenić kostne struktury (w tym kość guziczną), prostatę, pęcherz moczowy, sklepienie pochwy, szyjkę macicy i zatokę Douglasa.

Badanie proktologiczne – z czego się składa?

Badanie proktologiczne nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania. Wyjątek stanowi rektoskopia, kiedy lekarz zleca wykonanie wlewki doodbytniczej, by oczyścić końcowy odcinek jelita grubego. Bardzo ważne jest, by chory nie zatajał przed lekarzem żadnych, nawet bardzo dla niego krępujących, informacji. Niestety bardzo duży odsetek osób wstydzi się zgłosić nawet taki objaw, jak nietrzymanie gazów czy stolca. A to może stanowić ogromną wskazówkę diagnostyczną i pozwolić lekarzowi wdrożyć odpowiednie leczenie.

Zobacz film: Leczenie męskich nowotworów. Źródło: 36,6.

Na badanie proktologiczne składa się oglądanie okolic odbytu, w tym badanie okolicznych węzłów chłonnych. Kolejnym elementem jest badanie palpacyjne – per rectum. Ewentualnie proktolog może wykorzystać do diagnostyki rektoskopie bądź anoskopię, czyli oglądanie błon śluzowych końcowego odcinka przewodu pokarmowego za pomocą specjalnego endoskopu.

Badanie proktologiczne, w tym badanie per rectum, najczęściej wykonywane jest w pozycji kolankowo-łokciowej. Jednak może zostać wykonane również w pozycji na lewym boku z podkurczonymi nogami, ginekologicznej lub kucznej.

Badanie per rectum

Badanie per rectum to nieodłączny element badania proktologicznego, jednak wykonywane jest przez lekarzy różnych specjalności. Średnio podczas badania per rectum lekarz jest w stanie sprawdzić odcinek do około 8 cm. Do badania wykorzystuje się rękawiczki jednorazowe i żel (najczęściej lidokainę). Lekarz podczas badania ocenia wszelkie opory w odbytnicy. Pozwala to na wykrycie sporego odsetka nowotworów. Lekarz zwraca uwagę na wydzielinę z odbytnicy na rękawiczce. Może bowiem zauważyć śluz, krew bądź ropę. W przypadku nowotworów wydzielina jest brązowo-czerwona, ma specyficzny, gnilny zapach. Badanie per rectum pozwala również ocenić napięcie mięśni, w tym napięcie mięśnia zwieracza wewnętrznego i wewnętrznego.

Rzadko konieczne jest przeprowadzenie badania w znieczuleniu. Dotyczy to najczęściej dzieci, a także znacznych dolegliwości bólowych, jakie daje określone schorzenie, np. ropień odbytu.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
31
4
Polecamy
Anoskopia – na czym polega badanie i jak się do niego przygotować? 
Anoskopia – na czym polega badanie i jak się do niego przygotować?  TVN zdrowie
Co leczy proktolog?
Jak odbywa się badanie u proktologa?
Co leczy proktolog? Jak odbywa się badanie u proktologa? TVN zdrowie
Szokujące dane!
40 proc.
Polek nie widzi potrzeby chodzenia do ginekologa
Szokujące dane! 40 proc. Polek nie widzi potrzeby chodzenia do ginekologa Dzień Dobry TVN
USG - proste badanie, które może uratować życie.
Jakie choroby pomaga wykryć?
USG - proste badanie, które może uratować życie. Jakie choroby pomaga wykryć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?