Polub nas na Facebooku
Czytasz: Badanie eeg u dzieci - jak przebiega? I jak się do niego przygotować?
menu
Polub nas na Facebooku

Badanie eeg u dzieci - jak przebiega? I jak się do niego przygotować?

yacobchuk/getty images

Badanie EEG u dzieci pozwala na interpretację czynności bioelektrycznej mózgu za pomocą specjalnych elektrod umieszczonych na głowie. Nieprawidłowy zapis oznaczać może chorobę neurologiczną, taką jak np. padaczka. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, stąd jego wysoka użyteczność oraz popularność.

Przygotowanie dziecka do elektroencefalografii (EEG) polega głównie na deprywacji snu bezpośrednio przed jej rozpoczęciem w celu przeprowadzenia próby podczas fizjologicznego spania. Badanie trwa zwykle około godziny. Bezpośrednio po nim możliwa jest interpretacja wyników przez lekarza neurologa.

Na czym polega badanie EEG u dzieci?

Badanie EEG, czyli badanie elektroencefalograficzne, to metoda wykorzystywana w diagnostyce wielu chorób neurologicznych. Polega na nieinwazyjnym, bezpiecznym dla badanego pomiarze czynności elektrycznej mózgu, przeprowadzanym za pomocą specjalnego urządzenia, nazywanego encefalografem. Podczas badania za pomocą elektrod umieszczonych na skórze głowy mierzone są zmiany potencjału elektrycznego, które pochodzą z aktywnych neuronów, czyli z komórek występujących w korze mózgowej. Wynik badania, ukazujący zapis różnych fal elektrycznych (np. alfa, beta, delta, theta, gamma) w poszczególnych rejonach mózgu badanego, nazywany jest elektroencefalogramem.

Najważniejszym wskazaniem do wykonania badania EEG u dziecka jest podejrzenie padaczki. Choroba polega na występowaniu napadów drgawek, spowodowanych przez przejściowe zaburzenia (nagłe wyładowania elektryczne) w prawidłowej czynności komórek nerwowych kory mózgu. Także stany po urazach czaszkowo-mózgowych mogą stanowić wskazanie do przeprowadzenia badania EEG u dziecka. Ponadto może być ono wykorzystywane do diagnostyki zaburzeń snu i zachowania, bólu głowy, w chorobach organicznych oraz w przypadku wystąpienia utraty przytomności czy śpiączki.

Jak wygląda badanie EEG u dzieci i jak się do niego przygotować?

Badanie EEG jest bezpieczne i bezbolesne. Z tego względu nawet dzieciom nie podaje się przed nim leków przeciwbólowych ani znieczulających. Nie istnieją żadne przeciwwskazania do EEG. Badanie trwa zwykle około godziny. W przypadku dzieci (szczególnie tych poniżej 5. roku życia) możliwe jest przeprowadzenie EEG we śnie, gdyż niezwykle ważne jest, aby dziecko podczas monitorowania było spokojne oraz w miarę możliwości pozostało nieruchome. Niedopuszczalne są niekontrolowane zabawy różnymi przedmiotami oraz jedzenie, z tego względu dziecko nie powinno iść na badanie na czczo. Nie zaleca się podawania mu wcześniej napojów pobudzających, takich jak cola czy mocna herbata. Noworodki powinny być nakarmione bezpośrednio przed badaniem, co ułatwi im zasypianie. Podczas badania dziecko często proszone jest o wykonanie pewnych czynności, jak np. otworzenie lub zamknięcie oczu, nabranie kilku głębszych oddechów czy spojrzenie na migające światło.

Badanie EEG u dzieci wykonywane może być w pozycji leżącej lub siedzącej. Nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed rozpoczęciem testu na głowę dziecka nakładany jest żel poprawiający przewodnictwo elektryczne (włosy powinny być świeżo umyte) oraz zakładany jest czepek, który zbudowany jest z około 20 elektrod mających za zadanie monitorować aktywność elektryczną poszczególnym fragmentów kory mózgowej dziecka oraz przesyłać informacje o niej. Po włączeniu elektroencefalografu, z którym połączone są końcówki elektrod znajdujących się na powierzchni czaszki, następuje wzmocnienie przekazu elektrycznego. Następnie uzyskiwany jest na papierowej rolce zapis badania w postaci przebiegu fal elektrycznych.

Gdy diagnostyka dotyczy zaburzeń snu, badanie przeprowadza się we śnie. W takim przypadku EEG wykonuje się o porze dnia, w której dziecko zwykle zasypia. Konieczne jest, aby maluch był senny przed badaniem oraz sam zasnął, gdyż podanie leków nasennych mogłoby wpłynąć negatywnie na wynik próby. Starsze dzieci często dobrze jest pozbawić możliwości snu w dniu poprzedzającym badanie. W celu uspokojenia dziecka matka może być cały czas obecna w pokoju badań, a nawet położyć się przy nim na łóżku.

Badanie może być wykonywane bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) po otrzymaniu skierowania od lekarza. Cena prywatnego EEG dziecka wynosi około 150 zł.

Co oznacza wynik badania EEG u dziecka?

Wyniki uzyskiwane są bezpośrednio po próbie. Prawidłowy wynik EEG u dziecka w stanie czuwania, przy zamkniętych oczach, oznaczają regularne fale alfa. Podczas koncentracji uwagi występują fale beta. W czasie snu notowane są fale delta oraz theta. Obecność nieprawidłowego zapisu EEG u dziecka, czyli np. zniekształcenia fal (wówczas powstają fale ostre), zwolnienia lub przyspieszenia rytmu, nagłego napadowego wyładowania, oznacza konieczność pogłębienia diagnostyki przez lekarza neurologa.

Zobacz film: Czym zajmuje się neurolog?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Badanie EEG w neuropediatrii. Neurologia dziecięca. https://neurologia-dziecieca.pl/neurologia_41-89-95.pdf.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
55
7
Polecamy
Badanie EEG głowy wykonuje się u dzieci i dorosłych – służy do określenia czynności mózgu
Badanie EEG głowy wykonuje się u dzieci i dorosłych – służy do określenia czynności mózgu TVN zdrowie
USG - proste badanie, które może uratować życie.
Jakie choroby pomaga wykryć?
USG - proste badanie, które może uratować życie. Jakie choroby pomaga wykryć? Dzień Dobry TVN
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu 
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu  Dzień Dobry TVN
Polisomnografia, czyli badanie snu w diagnostyce bezdechu sennego
Polisomnografia, czyli badanie snu w diagnostyce bezdechu sennego TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia