Polub nas na Facebooku
Czytasz: Badania wzroku: badanie ostrości wzroku, komputerowe badanie wzroku, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego
menu
Polub nas na Facebooku

Badania wzroku: badanie ostrości wzroku, komputerowe badanie wzroku, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Dziewczyna przy urządzaniu do badania wzroku

Fot: Fotolia / fotolia.com

Badania okulistyczne wykonuje się w celu rozpoznania wad wzroku, oraz chorób tego narządu w tym, m.in.: jaskry, zaćmy i zespołu suchego oka. W celach kontrolnych warto przeprowadzać je przynajmniej raz na 2-3 lata. Podstawowe badanie okulistyczne może wykonać lekarz rodzinny przy użyciu tablicy do badania wzroku. Wśród popularnych metod sprawdzania sprawności tego narządu można wymienić również komputerowe badanie wzroku.

Najczęstszą przyczyną wizyt u okulisty są wady ostrości wzroku, nazywane również wadami refrakcji. Dotykają one zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. W dobie współczesnych przemian technologicznych i rozpropagowanego trybu życia częstym podłożem wad refrakcji jest nadwyrężanie narządu wzroku.

Badanie ostrości wzroku do bliży i do dali

Podstawowym badaniem okulistycznym jest badanie ostrości wzroku do bliży i do dali. Pozwala ono na dokładną ocenę zdolności rozdzielczej siatkówki. Jest to możliwe dzięki pobudzeniu wrażliwych na światło czopków, które znajdują się w siatkówce oka. Tego typu badanie przeprowadza się na tablicy do badania wzroku, tzw. tablicy Snelllena.

Widnieje na niej 11 rzędów, na których znajdują się małe i duże literki o stopniowo malejącej wielkości. Przy badaniu ostrości wzroku pacjent zakrywa jedno oko, po czym czyta poszczególne elementy tablicy w kolejności od góry do dołu. Ostatnia linijka, którą jest w stanie przeczytać, wskazuje na stopień ostrości w danym oku. Do oceny stanu narządu wzroku wykorzystuje się podział ostrości na:

  • wzrok prawidłowy,
  • wzrok prawie normalny,
  • słabowzroczność lekką,
  • słabowzroczność umiarkowaną,
  • słabowzroczność głęboką,
  • ślepotę całkowitą.

Tego typu badanie jest bezpłatne, może przeprowadzić je lekarz rodzinny, a nawet higienistka. Jego mankamentem jest brak precyzyjności, bowiem badanie to pozwala określić tylko przybliżony poziomu ostrości. Do pełnej diagnostyki wady referencyjnej niezbędne jest wykonanie bardziej szczegółowych badań.

Z filmu dowiecie się, jakie funkcje pełni ludzkie oko:

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6

Komputerowe badanie wzroku

Kolejnym, zaliczanym do podstawowych badań okulistycznych, jest komputerowe badanie wzroku. Pozwala ono na dokładne określenie krzywizny wypukłej warstwy oka (rogówki) oraz ocenę wady referencyjnej. Urządzenie wykorzystywane do tego badania w terminologii okulistycznej nazywa się refraktometrem automatycznym, natomiast potoczniemówi się o nim, jako o komputerze. 

Badanie to trwa kilka minut i jest całkowicie bezbolesne. Wykorzystuje się przy nim promienie podczerwieni, a następnie analizuje kąt ich padania w stosunku do układu optycznego oka. 

Co istotne, wynik komputerowego badania wzroku nie może być podstawą doboru okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Dzieje się tak dlatego, że wynik ten podaje jedynie przybliżoną informację na temat wady wzroku. 

W celu jego uszczegółowienia okulista powinien zlecić dodatkowe badania. Ceny komputerowego badania wzroku zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Jednakże do tej kwoty należy również doliczyć koszty wizyty u specjalisty.

Czy masz wadę wzroku?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Badanie przesiewowe oka

Kolejnym badaniem, pozwalającym na określenie wady wzroku jest przesiewowe badanie oka. Jest ono całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Najczęściej wykonuje się je dzieciom w wieku wczesnoszkolnym oraz noworodkom tuż po porodzie. 

Przy przesiewowym badaniu wzroku ocenia się stopień reagowania mięśni okołoruchowych oraz gałek ocznych na promienie świetle. Badanie to stanowi podstawę przy diagnozowaniu wad wzroku oraz schorzeń oczu, w tym również nieprawidłowości w ich anatomii. Przesiewowe badanie oka jest bezpłatne, może przeprowadzić je lekarz rodzinny czy nawet pielęgniarka szkolna.

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, nazywane również tonometrią, zaliczane jest do podstawowych badań wzroku. Wykorzystywane jest ono w rozpoznaniu najczęstszych chorób oczu, w tym przede wszystkim jaskry. 

Badanie to przeprowadza się za pomocą tonometru - specjalistycznego urządzenia, które wprowadza do rogówki dawkę powietrza, w ten sposób, zmieniając jej kształt. Stopień zniekształcenia rogówki pozwala na ustalenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Do przeprowadzenia tego badania wykorzystuje się również tonometr aplanacyjny

Wówczas konieczne jest wykonanie znieczulenia narządu wzroku. Mierzenie ciśnienia przy użyciu tego urządzenia polega na uciskaniu rogówki i odczytaniu wyświetlonego wyniku. Koszt wykonania tego typu badania wynosi maksymalnie 20 zł.

Specjalistyczne badania okulistyczne

Jeśli, po podstawowych badaniach okulistycznych, lekarz nie jest w stanie określić wady referencyjnej lub schorzenia oka, często zleca dodatkowe badania. Wśród najważniejszych warto wymienić:

  • badanie pola widzenia, polegające na ocenie stopnia reagowania na bodźce nerwu wzrokowego, 
  • badanie obrazowe oka, służące do badania przekroju siatkówki i rogówki narządu wzroku,
  • USG oka, wykorzystywane w celu uzyskania obrazu oczodołu, 
  • badanie dna oka, polegające na wykonaniu serii fotografii, na podstawie których można ocenić wadę referencyjną oraz schorzenia narządu wzroku.

Jak wygląda laserowa korekcja wzroku? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
86
41
Polecamy
Tablice Snellena – tablice do badania ostrości wzroku u dorosłych i dzieci
Tablice Snellena – tablice do badania ostrości wzroku u dorosłych i dzieci TVN zdrowie
Badanie refrakcji oka – skiaskopia i refraktometria automatyczna
Badanie refrakcji oka – skiaskopia i refraktometria automatyczna TVN zdrowie
Badanie pochwy:
palpacyjne, czystości, wziernikiem.
Na czym polegają?
Badanie pochwy: palpacyjne, czystości, wziernikiem. Na czym polegają? Dzień Dobry TVN
USG dopochwowe w ciąży.
Co wykrywa?
Na czym polega?
USG dopochwowe w ciąży. Co wykrywa? Na czym polega? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Pozycja misjonarska. Jak wygląda pozycja na misjonarza (na misjonarkę)?
Pozycja misjonarska. Jak wygląda pozycja na misjonarza (na misjonarkę)?
Strup – jak się go pozbyć? Jak przyspieszyć gojenie?
Strup – jak się go pozbyć? Jak przyspieszyć gojenie?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Jak szybko urosnąć? Czy są na to sposoby?
Jak szybko urosnąć? Czy są na to sposoby?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Widoczne żyły na piersiach – co oznaczają i jak rozpoznać przyczynę?
Widoczne żyły na piersiach – co oznaczają i jak rozpoznać przyczynę?