Czytasz: Badania wzroku: badanie ostrości wzroku, komputerowe badanie wzroku, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Badania wzroku: badanie ostrości wzroku, komputerowe badanie wzroku, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Dziewczyna przy urządzaniu do badania wzroku

Fot: Fotolia / fotolia.com

Badania okulistyczne wykonuje się w celu rozpoznania wad wzroku, oraz chorób tego narządu w tym, m.in.: jaskry, zaćmy i zespołu suchego oka. W celach kontrolnych warto przeprowadzać je przynajmniej raz na 2-3 lata. Podstawowe badanie okulistyczne może wykonać lekarz rodzinny przy użyciu tablicy do badania wzroku. Wśród popularnych metod sprawdzania sprawności tego narządu można wymienić również komputerowe badanie wzroku.

Najczęstszą przyczyną wizyt u okulisty są wady ostrości wzroku, nazywane również wadami refrakcji. Dotykają one zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. W dobie współczesnych przemian technologicznych i rozpropagowanego trybu życia częstym podłożem wad refrakcji jest nadwyrężanie narządu wzroku.

Badanie ostrości wzroku do bliży i do dali

Podstawowym badaniem okulistycznym jest badanie ostrości wzroku do bliży i do dali. Pozwala ono na dokładną ocenę zdolności rozdzielczej siatkówki. Jest to możliwe dzięki pobudzeniu wrażliwych na światło czopków, które znajdują się w siatkówce oka. Tego typu badanie przeprowadza się na tablicy do badania wzroku, tzw. tablicy Snelllena.

Widnieje na niej 11 rzędów, na których znajdują się małe i duże literki o stopniowo malejącej wielkości. Przy badaniu ostrości wzroku pacjent zakrywa jedno oko, po czym czyta poszczególne elementy tablicy w kolejności od góry do dołu. Ostatnia linijka, którą jest w stanie przeczytać, wskazuje na stopień ostrości w danym oku. Do oceny stanu narządu wzroku wykorzystuje się podział ostrości na:

  • wzrok prawidłowy,
  • wzrok prawie normalny,
  • słabowzroczność lekką,
  • słabowzroczność umiarkowaną,
  • słabowzroczność głęboką,
  • ślepotę całkowitą.

Tego typu badanie jest bezpłatne, może przeprowadzić je lekarz rodzinny, a nawet higienistka. Jego mankamentem jest brak precyzyjności, bowiem badanie to pozwala określić tylko przybliżony poziomu ostrości. Do pełnej diagnostyki wady referencyjnej niezbędne jest wykonanie bardziej szczegółowych badań.

Komputerowe badanie wzroku

Kolejnym, zaliczanym do podstawowych badań okulistycznych, jest komputerowe badanie wzroku. Pozwala ono na dokładne określenie krzywizny wypukłej warstwy oka (rogówki) oraz ocenę wady referencyjnej. Urządzenie wykorzystywane do tego badania w terminologii okulistycznej nazywa się refraktometrem automatycznym, natomiast potoczniemówi się o nim, jako o komputerze. 

Badanie to trwa kilka minut i jest całkowicie bezbolesne. Wykorzystuje się przy nim promienie podczerwieni, a następnie analizuje kąt ich padania w stosunku do układu optycznego oka. 

Co istotne, wynik komputerowego badania wzroku nie może być podstawą doboru okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Dzieje się tak dlatego, że wynik ten podaje jedynie przybliżoną informację na temat wady wzroku. 

W celu jego uszczegółowienia okulista powinien zlecić dodatkowe badania. Ceny komputerowego badania wzroku zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Jednakże do tej kwoty należy również doliczyć koszty wizyty u specjalisty.

Badanie przesiewowe oka

Kolejnym badaniem, pozwalającym na określenie wady wzroku jest przesiewowe badanie oka. Jest ono całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Najczęściej wykonuje się je dzieciom w wieku wczesnoszkolnym oraz noworodkom tuż po porodzie. 

Przy przesiewowym badaniu wzroku ocenia się stopień reagowania mięśni okołoruchowych oraz gałek ocznych na promienie świetle. Badanie to stanowi podstawę przy diagnozowaniu wad wzroku oraz schorzeń oczu, w tym również nieprawidłowości w ich anatomii. Przesiewowe badanie oka jest bezpłatne, może przeprowadzić je lekarz rodzinny czy nawet pielęgniarka szkolna.

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, nazywane również tonometrią, zaliczane jest do podstawowych badań wzroku. Wykorzystywane jest ono w rozpoznaniu najczęstszych chorób oczu, w tym przede wszystkim jaskry. 

Badanie to przeprowadza się za pomocą tonometru - specjalistycznego urządzenia, które wprowadza do rogówki dawkę powietrza, w ten sposób, zmieniając jej kształt. Stopień zniekształcenia rogówki pozwala na ustalenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Do przeprowadzenia tego badania wykorzystuje się również tonometr aplanacyjny

Wówczas konieczne jest wykonanie znieczulenia narządu wzroku. Mierzenie ciśnienia przy użyciu tego urządzenia polega na uciskaniu rogówki i odczytaniu wyświetlonego wyniku. Koszt wykonania tego typu badania wynosi maksymalnie 20 zł.

Specjalistyczne badania okulistyczne

Jeśli, po podstawowych badaniach okulistycznych, lekarz nie jest w stanie określić wady referencyjnej lub schorzenia oka, często zleca dodatkowe badania. Wśród najważniejszych warto wymienić:

To Cię zainteresuje

Badanie dopplerowskie w diagnostyce zakrzepicy, zmian miażdżycowych i innych schorzeń żył i tętnic kończyn dolnych Bronchoskopia płuc: wskazania, przeciwwskazania, przebieg badania, skutki uboczne i interpretacja wyniku MCHC – jak należy interpretować wyniki tego badania krwi?
  • badanie pola widzenia, polegające na ocenie stopnia reagowania na bodźce nerwu wzrokowego, 
  • badanie obrazowe oka, służące do badania przekroju siatkówki i rogówki narządu wzroku,
  • USG oka, wykorzystywane w celu uzyskania obrazu oczodołu, 
  • badanie dna oka, polegające na wykonaniu serii fotografii, na podstawie których można ocenić wadę referencyjną oraz schorzenia narządu wzroku.

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Więcej na temat
Badanie aldosteronu – normy. Co oznaczają nadmiar i niedobór? 
USG jamy brzusznej w ciąży, u niemowlęcia i u dziecka. Co pokazuje?
Co to jest koronarografia? - na czym polega, ile trwa zabieg, przygotowanie, wskazania i powikłania 
Co to jest endoproteza stawu kolanowego? Jak przebiega rehabilitacja po zabiegu?
Komentarze (0)
Nie przegap
Rak piersi to nowotwór złośliwy: rodzaje raka piersi, objawy, rozpoznanie i profilaktyka
Jak naturalnie przyciemnić siwe włosy? Domowe sposoby na siwiznę – orzechy włoskie, cebula, ziemniaki, rumianek, lawenda, szałwia, czarna herbata
Zielona herbata – właściwości odchudzające i inne. Parzenie herbaty
Mleko z miodem, czosnkiem i masłem - domowe lekarstwo na przeziębienie
Naturalny antybiotyk z tymianku, który przygotujesz w 5 minut. Idealny na jesień.
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?