Polub nas na Facebooku
Czytasz: AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Objawy i leczenie jednej z najczęstszych postaci egzemy
menu
Polub nas na Facebooku

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Objawy i leczenie jednej z najczęstszych postaci egzemy

NAN

Fot: JackF / stock.adobe.com

Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS) to nadmierna skłonność do reagowania na alergeny w środowisku i jedna z postaci egzemy. Atopia zwykle pojawia się u dzieci i niemowląt. Najczęstsze objawy AZS to świąd i zaczerwienienie skóry. Zmiany skórne mogą pojawiać się w różnych miejscach na ciele (szyja, kark, powieki, dłonie, głowa), a ich drapanie powoduje powstawanie blizn i zgrubienie naskórka. Atopowe zapalenie skóry leczone jest objawowo i wymaga szczególnej pielęgnacji i higieny skóry.

W ciągu roku na atopowe zapalenie skóry zapada około 25% dzieci. AZS często występuje łącznie z innymi chorobami, np. zapaleniem spojówek lub nieżytem nosa.

Egzema i atopowe zapalenie skóry – jaka jest różnica?

Egzemą określa się część chorób skóry, które objawiają się różnego rodzaju zapaleniami skóry. Najpowszechniejszym ich symptomem są zaczerwienienia i świąd. Objawy mogą nasilać się pod wpływem stresu i podrażnień (np. stosując środki kosmetyczne zawierające alkohol). Źródłem egzemy są m.in. uwarunkowania genetyczne i alergie. Jedną z najczęściej występujących odmian egzemy jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Jest to przewlekła, często genetycznie uwarunkowana choroba alergiczna, która zwykle występuje u niemowląt (pomiędzy 6. a 7. miesiącem życia) i u dzieci (do 12. roku życia).

Zobacz film: Atopowe zapalenie skóry. Źródło: 36,6.

Objawy atopowego zapalenia skóry: świąd, zaczerwienienie i lichenizacja

Głównym objawem atopowego zapalenia skóry jest łuszczenie się i świąd naskórka. Skóra jest miejscowo zaczerwieniona i ma tendencje do przesuszeń, ponieważ w jej strukturach obniżony jest poziom ph i mniejsza jest zawartość lipidów. Pierwszą, spontaniczną reakcją na swędzenie jest drapanie, które w przypadku atopowego zapalenia skóry nie przynosi ulgi, a jedynie nasila obawy i powoduje naruszenie struktury wierzchniej warstwy naskórka. Na skutek uporczywego drapania na powierzchni naskórka tworzą się twarde blizny, tzw. przeczosy. 

Skóra atopowa nie spełnia swoich funkcji – nie jest ochroną dla organizmu. Łatwo przenikają przez nią różnego rodzaju grzyby i bakterie, których skutkiem są stany zapalne i zakażenia. Z czasem powierzchnia skóry staje się twarda i bardziej szorstka, następuje proces lichenizacji skóry, czyli zgrubienia zapalnego. Objawia się ono uwydatnieniem fałdów i naturalnej rzeźby naskórka. Na takiej strukturze widoczne są bruzdy i niedoskonałości. Jest to efekt nawracających uszkodzeń i przewlekłego procesu zapalnego skóry. Objawy i miejsca występowania AZS zmieniają się zależnie od wieku dziecka.

  • W przypadku niemowląt i małych dzieci (do 2. roku życia), zmieniona chorobowo skóra jest pokryta pęcherzami, które w wyniku pęknięcia zamieniają się w strupy. Głównymi obszarami występowania ognisk choroby są: głowa, ręce, powieki, nogi, twarz i tułów.
  • U dzieci starszych (do 12. roku życia) atopowe zapalenie skóry objawia się często pokrzywką i silnie łuszczącym się naskórkiem. W tej grupie wiekowej zmiany chorobowe lokalizują się na łokciach, dłoniach, nadgarstkach i kolanach.

Atopowe zapalenie skóry zwykle występuje u dzieci, znane są jednak przypadki występowania AZS u dorosłych. Oznaki choroby skóry pojawiają się wówczas zwykle w okolicy twarzy i głowy, ale też na karku, szyi i stopach.

Poza zmianami skórnymi AZS towarzyszą także dwa inne, charakterystyczne objawy – Dennie-Morgana i Hertoghe’a. Pierwszy polega na pojawieniu się zgrubionego fałdu skóry umiejscowionego przy krańcu dolnego powieki. Oznaką drugiego jest zredukowanie ilości włosków w zewnętrznej części brwi.

Leczenie AZS: maści i kremy na atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt, dzieci i dorosłych leczone jest objawowo. Zmiany skórne wymagają konsultacji dermatologicznej, podczas której lekarz ocenia ich charakter i zaawansowanie. W przypadku łagodnego przebiegu AZS w leczeniu mogą wystarczyć maści przeciwzapalne, które redukują ryzyko nasilania się objawów i powstawania kolejnych ognisk choroby. Przy zaawansowanym stadium atopii może zajść konieczność wdrożenia kortykosteroidów (leków sterydowych zwykle w postaci toniku lub maści). Kremy na atopowe zapalenie skóry mogą zawierać, np. kwas azelainowy. Jest to bezpieczny kwas, który działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Łagodzi objawy AZS i zapobiega podrażnieniom skóry. Preparaty zawierające kwas azelainowy dostępne są bez recepty, jednak nie należy stosować ich bez konsultacji z lekarzem.

Pielęgnacja skóry atopowej: nawilżanie i natłuszczanie

Skóra atopowa jest przesuszona, ma tendencje do pękania i łatwo ulega uszkodzeniom, dlatego szczególna higiena i troska o skórę są ważnym elementem dla osób z AZS. Codzienne zabiegi pielęgnacyjne powinny mieć na celu odbudowę płaszcza lipidowego skóry i jej nawilżenie. W tym celu warto sięgać po kosmetyki zawierające mocznik, glicerynę bądź wazelinę. Korzystne działanie wykazują również środki z alantoiną i łagodzącymi ekstraktami z ziół (np. z wyciągiem z nagietka lub rumianku). Istotną częścią pielęgnacji skóry atopowej u dzieci, niemowląt i dorosłych jest kąpiel. Zaleca się krótkie (około 5 minutowe) kąpiele w wodzie, której temperatura wynosi około 36 stopni Celsjusza, ponieważ długotrwałe moczenie skóry atopowej powoduje wysuszenie i nasilanie się objawów.

Poza stosowaniem właściwych kosmetyków i leków zaleconych przez specjalistę osoby ze skłonnościami do egzemy, reakcji alergicznych i atopowego zapalenia skóry powinny sięgać po lekkie i przewiewne ubrania wykonane z naturalnych materiałów, np. bawełny lub lnu. Wskazane jest także utrzymywanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach (nieprzekraczającej 22 stopni Celsjusza), ponieważ pocenie się sprzyja podrażnieniom skóry i nasilaniu się objawów swędzenia i zaczerwienienia.

Leki biologiczne w leczeniu atopowego zapalania skóry

Oprócz stosowania leków na bazie sterydów, leków przeciwhistaminowych, immunosupresyjnych, coraz częściej słyszy się  o tym, że nowym skutecznym sposobem na leczenie AZS są leki biologiczne. Czy te nowe farmaceutyki to faktycznie przełom w leczeniu tej choroby? Jak tłumaczy prof. dr hab. n. med. Irena Walecka, leki biologiczne to są leki produkowane przy pomocy inżynierii genetycznej, przy pomocy biologii molekularnej, dlatego okres badań i tworzenia jest długi.

Zobacz film: Atomowe zapalenie skóry - jak można je leczyć?

źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
1
Polecamy
Atopowe zapalenie skóry.
Choroba, w której może pomóc psycholog
Atopowe zapalenie skóry. Choroba, w której może pomóc psycholog Dzień Dobry TVN
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt 
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt  Dzień Dobry TVN
Atopowe zapalenie skóry głowy – objawy, metody leczenia
Atopowe zapalenie skóry głowy – objawy, metody leczenia TVN zdrowie
Atopowe zapalenie skóry – choroba alergiczna dzieci i niemowląt.
Przyczyny, rozpoznanie i leczenie AZS.
Wskazówki jak należy pielęgnować skórę dziecka z AZS
Atopowe zapalenie skóry – choroba alergiczna dzieci i niemowląt. Przyczyny, rozpoznanie i leczenie AZS. Wskazówki jak należy pielęgnować skórę dziecka z AZS TVN zdrowie
Komentarze (1)
MARIANNA
Wazelina, parafina to ropopochodne i nie nawilża skóry, jeszcze bardziej swędzi i drapanie do krwi,
większe place. Coś okropnego taka kondycja.
Ale ucelowałam najtrafniej i stosuję robione kremy w aptece TTM w Pruszkowie , są niezastąpione, wnikają
w głąb skóry, nawilżają i odżywiają na bazie naturalnych składników.
Jedyne kremy co działają z efektem w codziennej pielęgnacji ,a jaka to ulga dla mnie z uwolnienia się przykrych dolegliwości , po prostu teraz mogę pracować z komfortem bez przykrych dolegliwości skóry
co odmieniło moje życie i daje radość z dobranego na 100 % sukcesu kremowania.
Czytaj całość
Nie przegap
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie