Polub nas na Facebooku
Czytasz: Astenia - na czym polega choroba? Jakie są przyczyny tego stanu przyczyny, objawy i możliwe sposoby leczenia?
menu
Polub nas na Facebooku

Astenia - na czym polega choroba? Jakie są przyczyny tego stanu przyczyny, objawy i możliwe sposoby leczenia?

Młody człowiek siedzi przy kuchennym stole z rękami na twarzy

Fot. Aleli Dezmen / Getty Images

Astenia to stan, w którym chory odczuwa przewlekłe zmęczenie, brak motywacji, obniżenie samopoczucia. Przyczynami są najczęściej problemy związane z życiem rodzinnym lub pracą oraz niektóre przewlekłe choroby.

Astenia to termin medyczny pochodzący z języka greckiego. Odnosi się do choroby, której objawy dotyczą sfery fizycznej, intelektualnej i emocjonalnej. Pojęcia astenia używa się też do określenia pewnego typu budowy ciała.

Na czym polega astenia?

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Astenia jest przewlekłym stanem organizmu, w którym dochodzi do ogólnego spadku aktywności, a subiektywne objawy wiążą się najczęściej z odczuwaniem przewlekłego zmęczenia, apatii, braku motywacji do działania. Zmiany te dotyczą nie tylko sfery intelektualnej i fizycznej. Obejmują również emocjonalność, odbierając zdolność do przeżywania uczuć oraz ograniczając zaangażowanie w relacje międzyludzkie.

Przyczyny astenii

Astenia jest zjawiskiem, którego przyczyn upatruje się w wielu zjawiskach. Stan ogólnej demobilizacji i spadku wydolności fizycznej może wiązać się z przewlekłym schorzeniem, które zmienia metabolizm, powoduje przyrost ilości substancji szkodliwych w organizmie albo nadmierne wykorzystywanie jego zasobów energetycznych. Do takich schorzeń zalicza się np.

  • choroby metaboliczne, m.in. cukrzycę i ich powikłania (np. ketoza w przebiegu hiperglikemii),
  • zespoły wynikające z niewydolności nerek (mocznica),
  • stany niedoborowe substancji odżywczych czy mikroelementów, awitaminozy (spowodowane zespołami złego wchłaniania, anoreksją, wyniszczeniem w przebiegu choroby nowotworowej),
  • niedoczynność tarczycy i inne zaburzenia hormonalne,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego (niewydolność krążenia, przewlekłą duszność).

Wielką grupę przyczyn astenii stanowią czynniki, które związane są ze środowiskiem życia. Zalicza się do nich przewlekłą ekspozycję na gorąco, hałas, zanieczyszczenie, wysoki poziom stresu w pracy, problemy rodzinne, śmierć bliskiej osoby. Rozłożona w czasie reakcja organizmu powoduje wyczerpanie zdolności do mobilizacji i objawia się astenią.

Astenię wywoływać może współczesne tempo życia. Pacjenci zmagają się z koniecznością ściśle kontrolowanej pracy z zawyżonymi normami wydajności. Wielkim obciążeniem staje się dla nich wielowątkowa, niepozwalająca na skupienie się na konkretnym zagadnieniu praca w korporacyjnym środowisku biurowym (telekonferencje, maile, komunikatory, telefony, media społecznościowe). Pośpiech, zbyt duża ilość nadgodzin czy długie dojazdy do miejsca pracy sprawiają, że po okresie pełnej mobilizacji i zwiększonej wydolności następuje faza wyczerpania i wypalenia.

Objawy astenii

Podstawowym objawem astenii jest przewlekłe zmęczenie. Chory budzi się zmęczony, a jego motywacja do podjęcia codziennych czynności jest bardzo niska. Ograniczona wydolność fizyczna nie pozwala mu na wydajne realizowanie koniecznych zadań (zarówno w środowisku domowym, jak i w pracy). Jego zdolności intelektualne (umiejętność kojarzenia faktów, przetwarzania informacji, odnajdywania rozwiązań) znacząco się zmniejszają. Spada również odporność na stres – chory często reaguje na niego nadmiernie, staje się nerwowy, popada w histerię lub w otępienie. Unika konfrontacji, mierzenia się z problemami i rozwiązywania sytuacji, które traktuje jako potencjalnie konfliktowe.

Przewlekłe zmęczenie i zła kondycja psychiczna mogą powodować wtórne objawy somatyczne, podobne do nerwicowych: bezsenność, nudności, wymioty, kołatania serca, zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Wtórnym objawem może być znaczna utrata masy ciała. Zdolność do przeżywania emocji (zarówno radości, jak i smutku) znacząco się zmniejsza. Chory może być apatyczny, obojętny albo mieć spowolnione reakcje. W niektórych przypadkach rozwija się pełnoobjawowa depresja.

Zobacz film i sprawdź, które ćwiczenia pomogą nam pokonać stres:  

Zobacz film: Ćwiczenia, które pomogą pokonać stres. Źródło: 36,6

Asteniczna budowa ciała

Pojęciem, które wiąże się z astenią jedynie pod względem nomenklatury i nie ma związku z tym zespołem chorobowym, jest asteniczna budowa ciała. Dla tego typu somatycznego typowe są:

  • wątła, szczupła budowa ciała,
  • pochylona sylwetka z opuszczonymi ramionami, zapadnięta klatka piersiowa,
  • mała masa mięśniowa.

Osoby takie uważane są za podatne na choroby, słabsze psychicznie i fizycznie. Tego typu budowa ciała nie oznacza jednak, że obdarzony nią człowiek choruje na astenię.

Leczenie astenii

Leczenie astenii nie jest procesem łatwym, ponieważ obejmuje sferę emocjonalną – trudno wytworzyć u chorego motywację do pracy nad swoim zdrowiem. Podstawowe znaczenie ma wykrycie pierwotnej przyczyny astenii, podjęcie leczenia choroby zasadniczej lub eliminacja czynników stresogennych. By wyzwolić w chorym chęć do zmiany i uwolnić go od negatywnego myślenia, często stosuje się (przynajmniej we wczesnej fazie) preparaty farmakologiczne np. poprawiające nastrój. Niezbędna jest zwykle psychoterapia, która pozwala zrozumieć naturę problemu (np. pracoholizm), uzmysłowić wartość poszczególnych życiowych priorytetów czy postawić nowe cele. Proces leczenia jest zwykle długotrwały i przynosi efekty dzięki regularnej pracy chorego z wielospecjalistycznym zespołem terapeutycznym.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
24
1
Polecamy
Apatia - co to jest i czym się charakteryzuje?
Przyczyny, objawy i leczenie apatii
Apatia - co to jest i czym się charakteryzuje? Przyczyny, objawy i leczenie apatii Dzień Dobry TVN
Chroniczne zmęczenie.
Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie
Chroniczne zmęczenie. Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie Dzień Dobry TVN
Zaburzenia adaptacyjne u dorosłych i dzieci - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia adaptacyjne u dorosłych i dzieci - przyczyny, objawy, leczenie TVN zdrowie
Apatia a ociężałość i przygnębienie, objawy i leczenie apatii
Apatia a ociężałość i przygnębienie, objawy i leczenie apatii TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę Materiał sponsorowany
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie! 
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie!  Materiał sponsorowany
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?