Polub nas na Facebooku
Czytasz: Astaksantyna – jakie ma właściwości i działania niepożądane?
menu
Polub nas na Facebooku

Astaksantyna – jakie ma właściwości i działania niepożądane?

krem

Fot.: Voyagerix / stock.adobe.com

Astaksantyna jest organicznym związkiem chemicznym z grupy ksantofili. Jest uważana za jeden z silniejszych antyutleniaczy, a ponadto ma działanie wspomagające układ odpornościowy i doceniana jest za właściwości przeciwzapalne. Jest środkiem przedłużającym młodość skóry.

Astaksantyna ma prawdopodobnie wiele zalet i jest środkiem coraz bardziej docenianym zarówno w lecznictwie, jak i kosmetyce. Jako naturalna substancja znajduje się w algach, fitoplanktonie oraz niektórych roślinach, grzybach i bakteriach.

Czym jest astaksantyna?

Substancje, które zawierają astaksantynę, stanowią pożywienie dla wielu organizmów morskich (np. krewetki lub łososia), które właśnie z tego powodu przybierają delikatnie różowy lub czerwony kolor. Znaczne ilości skoncentrowanej substancji wykryto w mięśniach niektórych ryb. Powiązano jej obecność ze zdolnością do długiego wysiłku fizycznego, który powoduje silne natlenienie mięśni, ale obecna w nich astaksantyna skutecznie zmniejsza zjawisko, co znacznie poprawia wydolność organizmu.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Naturalna astaksantyna bardzo szybko stała się przedmiotem badań naukowych nad jej wpływem na organizm człowieka.

Astaksantyna – właściwości

Wiele informacji dostępnych w internecie, wskazuje, że poza zwiększoną energią, siłą oraz wytrzymałością organizmu i mięśni astaksantyna wykazuje też właściwości lecznicze. Przypisuje się jej zdolność do zmniejszania bólu w stawach, kontrolę stanów zapalnych, właściwości lecznicze w przebiegu chorób typu cukrzyca, a także zmniejszenie skutków tzw. stresu oksydacyjnego oraz utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu. Wyniki przeprowadzonych badań uważane są jednak za zbyt niejednoznaczne, aby potwierdzić, że substancja wpływa na poziom glukozy - czyli nie zapobiega cukrzycy oraz nie wpływa na poziom cholesterolu.

Można ją spożywać w formie suplementu diety. Jednak trzeba pamiętać, że wszelkie zakupy tego typu środków powinny pochodzić ze sprawdzonych i legalnych źródeł. Skuteczne działanie ma jedynie naturalna astaksantyna, a nie jej syntetyczny odpowiednik – informacje na ten temat powinny być umieszczone przez producenta na opakowaniu, jeśli preparat jest dopuszczony do legalnej sprzedaży. Cząsteczki substancji naturalnej różnią się od syntetycznej nie tylko kształtem, ale również rodzajem wiązań, co sprawia, że sztuczny odpowiednik nie jest już tak silnym antyoksydantem. Przeprowadzone badania potwierdziły, że związek najlepiej przyswajany jest drogą pokarmową, zwłaszcza z odrobiną tłuszczu, stąd właściwe jest przyjmowanie kapsułek, w których astaksantyna jest rozpuszczona w oleju.

Czy suplementy diety działają? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Czy suplementy diety działają? Źródło: Stylowy Magazyn

Astaksantyna i jej działanie na skórę

Astaksantyna jest doceniana w kosmetologii za zapobieganie degradacji kolagenu, przez co zmniejsza się ryzyko pojawiania się zmarszczek na skutek działania promieni UV na skórę. Substancja ma szczególne zdolności w połączeniu z retinolem, ponieważ oba związki skutecznie zmniejszają skutki fotostarzenia się skóry. Ponadto działanie astaksantyny, stosowanej zewnętrznie jako np. składnika kremu czy balsamu, poprawia kondycję skóry całego ciała.

Preparaty z jej dodatkiem mają powszechne zastosowanie w kosmetyce. Przede wszystkim są składową preparatów zabezpieczających przed słońcem, ponieważ związek ten ma właściwości chroniące przed oparzeniami, a przez zawartość przeciwutleniaczy skutecznie regeneruje wcześniej uszkodzony naskórek. Znajduje się w składzie kremów, balsamów do ciała, a także np. kredek do makijażu ust.

Zobaczcie, jakie funkcje pełni skóra człowieka:

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Astaksantyna – skutki uboczne

Astaksantyna znajduje się na liście bezpiecznych substancji, przygotowanej przez United States Code of Federal Regulations. Jednak jak każdy środek, mimo wielu zalet, astaksantyna może powodować skutki uboczne. Najczęstszymi niepożądanymi objawami są zmiany pigmentowe skóry, które przybierają lekko pomarańczową barwę. Nie stwierdzono symptomów związanych z zatruciem się tą substancją ani jej przedawkowaniem. Jednak niektóre osoby zauważyły u siebie obniżone ciśnienie krwi i zaburzenia w gospodarce hormonalnej, a takie sytuacje mogą już wiązać się z poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Znane efekty uboczne astaksantyny to:

  • wzrost pigmentacji,
  • obniżenie ciśnienia krwi,
  • redukcja poziomu wapnia w organizmie,
  • obniżenie libido,

Jako skutek uboczny astaksantyny wymienia się również nadmierny porost włosów. Preparaty z jej dodatkiem nie są wskazane dla alergików, zwłaszcza jeśli są oni uczuleni na owoce morza. Należy pamiętać, że może ona wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, np. z tymi obniżającymi ciśnienie – spożywane suplementy mogą wzmacniać ich działanie. Antyoksydant może też zakłócać produkcję enzymów w wątrobie, co może mieć wpływ na niekontrolowany wzrost substancji toksycznych w organizmie.

Bibliografia

1. Hamułka J., Wawrzyniak A., “Karotenoidy w suplementach diety”, Problemy Higieny i Epidemiologii 2011, nr 91 (1).

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
294
12
Polecamy
Kwas mlekowy na twarz.
Właściwości i zastosowanie kwasu mlekowego
Kwas mlekowy na twarz. Właściwości i zastosowanie kwasu mlekowego Dzień Dobry TVN
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości.
Jakie właściwości ma arktyczny korzeń?
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości. Jakie właściwości ma arktyczny korzeń? Dzień Dobry TVN
Co to jest kwercetyna?
Właściwości i działanie kwercetyny w lecznictwie i nie tylko
Co to jest kwercetyna? Właściwości i działanie kwercetyny w lecznictwie i nie tylko TVN zdrowie
Nutraceutyki – czym są i kto powinien je stosować?
Nutraceutyki – czym są i kto powinien je stosować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę Materiał sponsorowany
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie! 
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie!  Materiał sponsorowany
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?