Polub nas na Facebooku
Czytasz: Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowym wyposażeniem auta?

Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowym wyposażeniem auta?

Zainteresował Cię ten artykuł?
apteczka-samochodowa

Fot.: Pio Si / stock.adobe.com

Apteczka samochodowa w wielu krajach jest wymagana przepisami prawa. W Polsce konieczne jest posiadanie gaśnicy i trójkąta, ale apteczka nie jest obligatoryjna. Ponieważ jednak przepisy wyraźnie wskazują, że każdy kierowca ma obowiązek udzielenia pomocy poszkodowanemu, warto się w nią zaopatrzyć i zadbać o jej wyposażenie.

Apteczka samochodowa, mimo że nie wymagają tego przepisy, powinna być w każdym aucie. Dla bezpieczeństwa własnego i innych potencjalnych uczestników zdarzenia drogowego należy ją na bieżąco uzupełniać i okresowo sprawdzać terminy ważności preparatów, które się w niej znajdują.

Apteczka samochodowa w Polsce i UE

Regulacje w niektórych państwach Unii Europejskiej wyraźnie definiują, że apteczka samochodowa nie tylko musi być w każdym pojeździe, ale także należy ją odpowiednio oznaczyć. Dodatkowo powinna mieć twardą obudowę. Jednak poszczególne kraje członkowskie mają swoje własne regulacje i przepisy ruchu drogowego, obowiązujące na terenie danego państwa, więc szczegółowe wytyczne mogą się różnić.

Ponieważ poza opatrunkami znajdują się w niej również leki, z pewnością należy ją regularnie przeglądać i uzupełniać. Niestety samochód nie jest idealnym miejsce do trzymania środków farmakologicznych i często z tego powodu okres ich użycia po otwarciu będzie krótszy niż w przypadku przechowywania w domu – zwłaszcza w upalne lato. Należy zadbać, aby apteczka leżała w zacienionym, ale łatwo dostępnym miejscu w aucie. Jednym z najgorszych rozwiązań jest trzymanie jej bezpośrednio przy szybie, gdzie jej zawartość jest narażona na działanie promieni słonecznych i wahań temperatury. Również w zimie trzeba mieć na uwadze, że część preparatów w formie płynnej może zamarznąć i nie będą się nadawały do użytku. Jeżeli kierowca chce mieć pewność, że zawartość apteczki jest dobrze przechowywana, każdorazowo powinien zabierać ją ze sobą do domu. Jednak w rzeczywistości nikt tego nie robi.

Jeżeli chodzi o inne przydatne wskazówki, to poszczególne środki i opatrunki w apteczce muszą być odpowiednio zapakowane. Każde otwarcie opakowania, np. gazy, powoduje, że mogą się na nią dostać niechciane drobnoustroje. Należy też w oddzielnych przegródkach trzymać leki, a ponieważ część z nich może znajdować się w szklanych pojemnikach, warto aby były one dobrze zabezpieczone.

Zawsze trzeba zapoznać się z przepisami obowiązującymi w państwie, do którego się wybieramy lub przez które będziemy przejeżdżać. Często brak niektórych elementów wyposażenia, np. kamizelki odblaskowej czy właśnie apteczki, grozi wysokimi mandatami.

Apteczka samochodowa – wyposażenie

Właściwie wyposażona apteczka samochodowa powinna mieścić:

  • bandaże, gaziki jałowe i opaski elastyczne, czyli niezbędne wyposażenie do tamowania krwotoków i opatrywania ran;
  • chustę trójkątną do przygotowania opatrunku głowy lub tzw. opatrunku ósemkowego;
  • folię termoizolacyjną chroniącą przed zmianami temperatury – o właściwościach zapobiegających przegrzaniu i wychłodzeniu;
  • kompresy, które można stosować bezpośrednio na ranę; warto, żeby były różnych rozmiarów (w aptece znajdują się również takie, które są nasączone od razu substancją antybakteryjną);
  • maseczkę do sztucznego oddychania, która zabezpiecza udzielającego pomocy przed zarazkami i ryzykiem zakażenia się groźnymi chorobami – do zakażenia może dojść podczas prowadzenia reanimacji;
  • nożyczki i plastry ułatwiające zakładanie opatrunków;
  • rękawiczki lateksowe zabezpieczające przed zarazkami, drobnoustrojami i innymi substancjami;
  • wodę utlenioną lub inny środek do dezynfekcji ran.

Dobrze jest, jeżeli w samochodzie znajduje się również latarka i scyzoryk lub tzw. urządzenie wielofunkcyjne. Są to akcesoria, których często zapominamy włożyć do schowka, a które mogą okazać się bardzo przydatne w nagłych sytuacjach.

Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

O tym, co powinna zawierać apteczka samochodowa, decyduje głównie kierowca pojazdu, który zajmuje się jej zaopatrzeniem. Dobrze jest, jeżeli można w niej znaleźć przydatne leki. Oczywiście większość substancji płynnych jest bardzo wrażliwa na zmieniające się temperatury, ale można w niej przechowywać np. tabletki na chorobę lokomocyjną – szczególnie przydatne, jeżeli podróż odbywa się w towarzystwie dzieci. Ponadto warto zapakować do niej węgiel, który jest skutecznym środkiem przy zatruciach i problemach z układem pokarmowym, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne zawierające ibuprofen lub paracetamol, a także środki zmniejszające wymioty (jeżeli same tabletki na chorobę lokomocyjną nie wystarczają). Przy omdleniach i zasłabnięciach przydatna może okazać się glukoza.

O ile w samochodach osobowych apteczka nie jest wymagana, to jest ona wyposażeniem obligatoryjnym przy przewożeniu osób, dlatego też powinna znajdować się w autobusach, taksówkach czy samochodach należących do szkoły jazdy.

Zobacz film: Zasady udzielania pierwszej pomocy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Nowoczesne metody leczenia cukrzycy Reklama
Zimowa apteczka na ferie 
Kontuzje na stoku narciarskim – pierwsza pomoc
Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Obrzęk mózgu – objawy, leczenie, rokowania
Nerwobóle serca – przyczyny, objawy i leczenie