Polub nas na Facebooku
Czytasz: Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii

Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii

Zainteresował Cię ten artykuł?
Tabletki

Fot: DNY59 / gettyimages.com

Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe nie są przeciwwskazane podczas brania antybiotyku. Stosowane są, by wspomóc leczenie, zwalczyć gorączkę i ból utrudniające rekonwalescencję i powrót do zdrowia.

Gorączka czy ból to objawy często towarzyszące infekcji, w której konieczne jest włączenie antybiotyku. Antybiotyki i leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe to powszechne połączenie, jednak dla bezpieczeństwa i optymalnego działania leków należy w miarę możliwości zachować odstęp pomiędzy dawką leku przeciwgorączkowego i przeciwbólowego a antybiotykiem.

Czy przy antybiotyku można podawać leki przeciwgorączkowe?

Przy antybiotyku można brać leki przeciwgorączkowe. Nie ma bowiem nic gorszego jak wysoka gorączka, która osłabia organizm, nie pomaga w walce z infekcją. Podwyższona ciepłota ciała jest bardzo częstym zjawiskiem. Mianem gorączki określa się temperaturę ciała przekraczającą 38℃. Jest to zjawisko będące wsparciem dla układu immunologicznego w odpowiedzi na czynnik zakaźny. Reakcja zapalna może być miejscowa bądź uogólniona. Dzięki gorączce bakterie mają problem z namnażaniem się, co ułatwia eliminację czynnika zakaźnego. Z drugiej jednak strony gorączka osłabia dodatkowo organizm, co utrudnia rekonwalescencję, a także grozi wystąpieniem hipertermii, czyli przegrzania organizmu.

Zobacz film: Jak stosować antybiotyki? Źródło: Dzień dobry TVN.

Grozi to uszkodzeniem białek i błon komórkowych, czyli upośledzeniem funkcji narządów. Może dojść nawet do istotnych uszkodzeń w neuronach mózgu. Dlatego też w razie wystąpienia wysokiej gorączki konieczne jest podanie leków przeciwgorączkowych.

Jakie leki przeciwgorączkowe można podać przy antybiotyku?

Najbezpieczniejszym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym jest paracetamol. Wchodzi w niewiele interakcji z innymi lekami, szczególnie jeśli chodzi o antybiotyki. Jego maksymalne stężenie we krwi po doustnym podaniu występuje po około godzinie. Zostaje całkowicie zmetabolizowany po 3–4 godzinach. Podaje się około 300–500 mg paracetamolu co 3–4 godziny w stanach wysokiej gorączki. Nie wolno przekraczać 4 g paracetamolu na dobę. U dzieci dawkowanie leku uzależnia się od wieku i masy ciała. Aby być spokojnym, że paracetamol nie wejdzie w interakcje z antybiotykiem, należy przyjąć go najpóźniej 3 godziny przed dawką antybiotyku. Stężenie antybiotyku utrzymuje się na podobnym poziomie przez okres całej antybiotykoterapii. Dlatego też nie da się uniknąć obecności obu substancji czynnych we krwi. Jednak paracetamol nie należy do leków osłabiających jakiekolwiek antybiotyki czy wywierających negatywny wpływ na leczenie.

Wśród przeciwgorączkowych leków sprawdza się ibuprofen. Częściej wchodzi w reakcje z lekami, jednak przy antybiotyku również może być bezpiecznie stosowany. Jego czas działania jest podobny jak paracetamolu, jednak badania wykazały skuteczniejsze leczenie gorączki. Okazuje się też, że efektywna w redukcji gorączki jest terapia mieszana, czyli naprzemienne przyjmowanie paracetamolu z ibuprofenem.

Antybiotyk i leki przeciwbólowe

Leki przeciwbólowe stanowią te same leki, co wymienione wyżej leki przeciwgorączkowe. Paracetamol jest lekiem działającym zarówno przeciwbólowo, jak i przeciwzapalnie. Pozostałe powszechnie stosowane leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe działają dodatkowo przeciwzapalnie. Czasami w niektórych zakażeniach konieczne jest podanie mocniejszych leków przeciwbólowych, jak opioidy (tramadol, morfina). Terapia przeciwbólowa jest konieczna w opiece nad pacjentem, wobec czego nie należy z niej rezygnować, jeśli chory otrzymuje antybiotyk.

Jak długo można przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe przy antybiotyku?

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn.

Leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych nie powinno się stosować dłużej niż 3 dni przed konsultacją z lekarzem. Najlepiej wtedy podczas wizyty upewnić się, czy dane leki mogą być z powodzeniem stosowane podczas antybiotykoterapii. Najczęściej gorączka mija w pierwszych dobach od pierwszej dawki antybiotyku, dlatego rzadko istnieje konieczność długiego podawania leków przeciwgorączkowych. Nie podaje się ich również, gdy temperatura ciała nie przekracza 38 stopni.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
32
2
Komentarze (0)
Nie przegap
W jakich produktach jest najwięcej cukru?
W jakich produktach jest najwięcej cukru?
Najgroźniejsze dla naszego zdrowia sztuczne barwniki. Gdzie je znajdziemy?
Najgroźniejsze dla naszego zdrowia sztuczne barwniki. Gdzie je znajdziemy?
Aparaty ortodontyczne – rodzaje, zakładanie, higiena i koszty
Aparaty ortodontyczne – rodzaje, zakładanie, higiena i koszty
Elektroniczna recepta. Wszystko, co musisz wiedzieć o e-receptach
Elektroniczna recepta. Wszystko, co musisz wiedzieć o e-receptach
E-zwolnienia lekarskie. Co trzeba wiedzieć o nowym systemie wystawiania L4?
E-zwolnienia lekarskie. Co trzeba wiedzieć o nowym systemie wystawiania L4?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?