Polub nas na Facebooku
Czytasz: Amniopunkcja - co to za badanie? Kiedy należy je wykonać?
menu
Polub nas na Facebooku

Amniopunkcja - co to za badanie? Kiedy należy je wykonać?

Ciążowy brzuch. Kobieta w brązowej bluzce.

Fot: gettyimages.com / sot

Amniopunkcja to badanie prenatalne, które wykonywane jest u kobiet w ciąży. Jego celem kiedy potwierdzenie lub wykluczenie wad płodu. Jakie są przesłanki do wykonania badania? Jak wygląda badanie i jak interpretować wyniki amniopunkcji?

Amniopunkcja to badanie inwazyjne, które wykonywane jest u kobiet w ciąży. Badanie ma potwierdzić lub wykluczyć ewentualne wady płodu. Warto podkreślić, że wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala wprowadzić odpowiednie postępowanie, tak, aby na świat przyszło zupełnie zdrowe dziecko.

Amniopunkcja – co to za badanie?

Amniopunkcja jest badaniem inwazyjnym, którego wiele kobiet się obawia. Najczęściej wykonuje się je między 13. a 15. tygodniem ciąży w celu wykluczenia lub potwierdzenia wady genetycznej płodu. W czasie badania lekarz przebija powłoki brzuszne i pęcherz płodowy i pobiera 15 ml płynu owodniowego (wód płodowych).

Badanie obywa się aseptycznych warunkach. Lekarz, aby mieć całkowitą pewność, że wykonując wkłucie nie uszkodzi płodu, korzysta z aparatu do badania USG. Zanim specjalista wykona wkłucie podaje znieczulenie miejscowe, a samo miejsce wkłucia dokładnie dezynfekuje. Sama procedura pobrania płynu do dalszego badania trwa zaledwie kilka minut.

W próbce płynu znajdują się komórki płodu pochodzące ze złuszczającej się skóry, układu moczowo-płciowego i pokarmowego. W laboratorium komórki są namnażane, następnie wykonuje się badanie zestawu chromosomów dziecka, czyli tzw. kariotyp. Na wyniki badania czeka się zazwyczaj 2-3 tygodnie.

Badanie pociąga za sobą bardzo niewielkie ryzyko poronienia (szacuje się, że dochodzi do niego w 0,5-1 proc. przypadków). Mimo to wykonywane jest ono tylko u tych kobiet, które spełniają określone kryteria.

Jakie badania powinna wykonać każda kobieta w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Amniopunkcja – wskazania do wykonania badania?

Mimo że amniopunkcja zaliczana jest do badań prenatalnych, które powinna wykonać każda kobieta, to nie jest ona wykonywana u wszystkich przyszłych mam. Wskazaniem do wykonania badania jest m.in. wiek kobiety. W przypadku kobiet, które zaszły w ciążę po 35 roku życia ryzyko wystąpienia wad u płodu jest znacznie większe, dlatego wszystkie kobiety, które zdecydowały się na późne macierzyństwo powinny wykonać amniopunkcję. Badanie zalecane jest także tym kobietom, u których w rodzinie (także po stronie męża) występowały choroby genetyczne, urodziły chore dziecko, np. z zespołem Downa lub wadą ośrodkowego układu nerwowego (np. wodogłowiem, przepukliną mózgowo-rdzeniową) albo z jedną z chorób metabolicznych (m.in. mukowiscydozą).

Wskazaniem do wykonania amniopunkcji jest także wtedy, gdy test potrójny wykrył w surowicy krwi ciężarnej wysokie stężenie alfafetoproteiny (może to oznaczać rozszczep kręgosłupa u dziecka).

Amniopunkcja – dlaczego warto wykonać badanie?

Amniopunkcja to badanie, które budzi wśród przyszłych mam ogromne obawy. Jest ono jednak bardzo bezpieczne, a powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Statystyki pokazują, że u 100 kobiet, u których wykonano badanie aż 96 rodzi całkowicie zdrowe dzieci.

W sytuacji, gdy badanie potwierdzi obawy i okaże się, że dziecko przyjdzie na świat chore, rodzice zyskują czas na oswojenie się z tą informacją, a także podjąć decyzję czy są w stanie udźwignąć taki ciężar i czy gotowi są na tak duże wyzwanie i zmianę planów.

Warto jednak podkreślić, że medycyna rozwija się bardzo szybko. Choroby, które jeszcze wczoraj były nieuleczalne, dzisiaj nie stanowią dla lekarzy wyzwania. Tak samo jest z wadami genetycznymi. Ogromną ich część można leczyć, a nawet operować jeszcze w czasie życia płodowego dziecka, dzięki temu na świat przychodzą całkowicie zdrowe dzieci.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
1
Polecamy
Badanie prenatalne USG, badanie genetyczne – na czym polegają badania wykonywane w okresie płodowym, przed narodzinami dziecka?
Badanie prenatalne USG, badanie genetyczne – na czym polegają badania wykonywane w okresie płodowym, przed narodzinami dziecka? Dzień Dobry TVN
Dlaczego każda ciężarna powinna poddać się badaniom prenatalnym?
Ginekolog:
"Są sytuacje, kiedy możemy pomóc dziecku"
Dlaczego każda ciężarna powinna poddać się badaniom prenatalnym? Ginekolog: "Są sytuacje, kiedy możemy pomóc dziecku" Dzień Dobry TVN
Badania prenatalne wykrywają wady rozwojowe i choroby płodu
Badania prenatalne wykrywają wady rozwojowe i choroby płodu TVN zdrowie
Na czym polega test PAPP-A i dlaczego jest taki ważny?
Na czym polega test PAPP-A i dlaczego jest taki ważny? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia