Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ałun glinowo-potasowy – czy sprawdza się jako dezodorant i środek po goleniu?
menu
Polub nas na Facebooku

Ałun glinowo-potasowy – czy sprawdza się jako dezodorant i środek po goleniu?

NAN

Fot: natashaphoto / fotolia.com

Ałun potasowy w sztyfcie początkowo używany był jako środek po goleniu, ponieważ hamował krwawienie i przyspieszał gojenie zacięć. Dzisiaj kryształ ałunu zyskał sławę jako naturalny dezodorant.

To, że ałun jest naturalny, nie oznacza wcale, że nie może być szkodliwy. Podobnie jak w piętnowanych przez wiele osób chemicznych dezodorantach w ałunie najczęściej znajduje się aluminium.

Co to jest ałun?

Ałun to naturalnie występujące sole będące związkiem kwasu i dwóch, ściśle połączonych zasad. Najczęściej sprzedawanym jako produkt kosmetyczny jest ałun glinowo-potasowy powstający z połączenia aluminium, potasu i siarki. Można również zakupić ałun chromowo-potasowy – jest on używany do eksperymentów chemicznych i charakteryzuje go ciekawa barwa i umiejętność tworzenia wyjątkowych kryształów. Stosowany jest także w garbarstwie. Z kolei ałun żelazowo-amonowy, zwany też solą Mohra, używany jest jako reduktor podczas reakcji chemicznych.

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Ałun jako dezodorant i antyperspirant

Wzmianki o stosowaniu ałunu jako dezodorantu pojawiają się już w starożytności, nie jest więc on nowym odkryciem. Dzisiaj jest reklamowany jako nieszkodliwy środek naturalny zapobiegający poceniu, co nie jest do końca prawdą. Ałun można zakupić w postaci kryształu, dezodorantu w kulce lub sztyfcie.

Działanie ałunu glinowo-potasowego jest głównie dezodorujące, ponieważ zabija on bakterie wywołujące przykry zapach, jednak osoby spodziewające się efektu zbliżonego do antyperspirantu będą rozczarowane – ałun bardzo słabo, jeśli w ogóle, hamuje pocenie.

Ekologiczność ałunu polega głównie na tym, że najczęściej używa się kryształów pochodzących z naturalnych złóż i nie dodaje się dodatkowych substancji. Głównym problemem jest jednak to, że większość osób jest przeciwnych tradycyjnym dezodorantom ze względu na obecność soli aluminium, a ałun to nic innego jak właśnie taka sól. Dlatego może on nie zadowolić osób szukających naturalnej alternatywy dla antyperspirantu.

Zobacz film: Jak sobie radzić z nadmierną potliwością. Źródło: Dzień Dobry TVN

Ałun na tamowanie krwi i po goleniu

Ałun w sztyfcie był środkiem tradycyjnie stosowanym podczas golenia. Przyłożony do miejsca zacięcia błyskawicznie hamuje krwawienie (aluminium ścina białko i koaguluje krew), podczas gdy jego działanie przeciwbakteryjne sprzyja szybszemu gojeniu się ran. Stąd do dzisiaj niektórzy zachwalają go jako skuteczny środek na tamowanie krwi, warto jednak wiedzieć o tym, że po zetknięciu z raną wywołuje silne pieczenie.

Ałun na trądzik i opryszczkę

Działanie ałunu na trądzik i opryszczkę nie zostało klinicznie potwierdzone, jednak jego antyseptyczne właściwości są znane i wykorzystywane od wieków. Pomoc w tych dolegliwościach ma przynieść pocieranie ałunem zmienionej chorobowo skóry.

Ałun w proszku – zastosowanie

Ałun w proszku polecany jest jako uniwersalny środek antybakteryjny, ściągający i przeciwpotny. Stosuje się go do kąpieli całego ciała lub moczenia stóp z tendencją do nadmiernego pocenia się. Ałun znalazł również zastosowanie jako zasypka do stóp oraz środek odkażający i niwelujący brzydki zapach obuwia.

Ałun – jakie ma zalety?

Jako antyperspirant ałun sprawdza się słabo, choć dla osób, które się słabo pocą, może być wystarczający. Mimo że zawiera w składzie aluminium, nie ma żadnych innych chemicznych dodatków i substancji, można więc powiedzieć, że jest naturalny. Nie zostawia śladów na ubraniu i, ponieważ jest bezzapachowy, można go używać razem z perfumami. Dodatkowo ałun nie zatyka porów, dlatego może być pomocny dla osób z tendencjami do tworzenia się zapaleń mieszków włosowych pod pachami.

Czy ałun jest szkodliwy?

Ałun w zasadzie nie jest szkodliwy – biodostępność aluminium przez skórę jest bardzo niska. Nie jest on jednak odpowiednią alternatywą dla osób szukających naturalnych kosmetyków. Ponadto zauważono, że u niskiego odsetku osób wywołuje on podrażnienia skórne. Wbrew zapewnieniom większości producentów nie jest prawdą, że ałun nie może uczulać – wiele osób jest uczulonych na glin. Na rynku są dostępne również produkty zawierające ałun potasowo-sodowy i potasowo-amonowy, są one jednak trudniej dostępne i droższe. Sód i amon powodują alergie o wiele rzadziej.

Potencjalnie niebezpieczne może być stosowanie ałunu w pastach do zębów jako środka hamującego krwawienie dziąseł – aluminium może być wówczas połykane lub przenikać do krwi przez chore dziąsła w niekontrolowanych ilościach. Choć trudno w taki sposób o zatrucie, to długotrwałe stosowanie ałunu potencjalnie mogłoby doprowadzić akumulacji tego pierwiastka w organizmie – szczególnie u człowieka, który przyjmuje jego znaczne ilości z pożywieniem.

Dopuszczalna dobowa dawka aluminium to 60 mg, z czego co najmniej kilkanaście przyjmuje się z pożywieniem. Trudno określić, ile może go dodatkowo przeniknąć przez skórę podczas kąpieli w ałunie czy stosowania go jako antyperspirantu, a tym bardziej podczas mycia zębów. Choć ryzyko, że dojdzie do zatrucia, wydaje się bardzo małe, lepiej stosować kryształ ałunu z umiarem.

Objawy zatrucia aluminium to:

● zawroty głowy,

● zaburzenia pamięci,

● zaburzenia koncentracji,

● anemia i niedokrwistość,

● duszności,

● zaparcia,

● zapalenia płuc,

● wysypka,

● wymioty.

Zobacz film: Czy można przedawkować naturalne preparaty? Źródło: Wiem, co kupuję

Bibliografia:

https://nowaalchemia.blogspot.com/2012/07/aun.html

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
158
13
Polecamy
Ałun glinowo potasowy jako dezodorant – jak go stosować i jakie ma właściwości?
Ałun glinowo potasowy jako dezodorant – jak go stosować i jakie ma właściwości? Dzień Dobry TVN
Balsam peruwiański – naturalny surowiec o wyjątkowych właściwościach
Balsam peruwiański – naturalny surowiec o wyjątkowych właściwościach Dzień Dobry TVN
Aluminium w dezodorantach – fakty i mity.
Czy jest szkodliwe?
Aluminium w dezodorantach – fakty i mity. Czy jest szkodliwe? TVN zdrowie
Zapach potu – jak go skutecznie usunąć?
Wskazówki
Zapach potu – jak go skutecznie usunąć? Wskazówki TVN zdrowie
Komentarze (4)
konrel
Mowr - bronisz swoich produktów na bazie ałunu? :D gratuluje. Ałun = Aluminium od zawsze, "pozdro", nie wprowadzaj ludzi w blad!!
Czytaj całość
Angua
Wszystko prawda, ale nie zgodzę się, że ałun jako antyperspirant sprawdza się słabo. U mnie sprawdza sie rewelacyjnie, a nie należę do osób, które słabo się pocą. Przerabiałam różne specyfiki, łącznie z antidralem, który niemiłosiernie podrażniał skórę, alun dla mojej skóry praktycznie jest nieodczuwalny, zero pieczenia, a robi robotę.
Czytaj całość
Dziękujemy za komentarz. Wyjaśniamy - glin to inaczej aluminium [patrz np. Wikipedia: Glin (w technice: aluminium; Al, łac. aluminium) – pierwiastek chemiczny, metal z bloku p układu okresowego]. W związku z tym najpopularniejszy w sprzedaży ałun glinowo-potasowy, o którym jest ten artykuł, jest związkiem zawierającym aluminium, co widać we wzorze chemicznym (KAl(SO4)2 · 12 H2O), gdzie Al to glin, czyli aluminium. W artykule jest informacja, że są też inne ałuny, o różnorodnym zastosowaniu - nie tylko w kosmetyce np. chromowo-potasowy, potasowo-amonowy, sodowo-potasowy, żelazowo-amonowy, które nie zawierają aluminium, jednak są one droższe i znacznie rzadziej stosowane.
Czytaj całość
MowmyPrawde
Zdaje się że osoba piszaca ten artykuł nie ma wiedzy na temat chemi. Ałun w swoim składzie chemicznym nie ma pierwiastka Al. Czyli aluminium. Tylko to jest glin potasowy. Jedynie z uwagi na łacińska nazwę podobny w brzmieniu do Aluminium. Jest to Alunit. (KAl(SO4)2 · 12 H2O) - Ałun
Al - aluminium. Widać różnice?
To teraz można samemu wyciągnąć wnioski jaki ma interes TVN w opisywaniu że kryształ jest gorszy od dezodorantu popularnych marek które wydają ciężkie pieniądze na reklamę w tv.
Czytaj całość
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki