Polub nas na Facebooku
Czytasz: Akromegalia – choroba gigantów, objawy i przyczyny akromegalii
menu
Polub nas na Facebooku

Akromegalia – choroba gigantów, objawy i przyczyny akromegalii

NAN

Fot: CLIPAREA.com / stock.adobe.com

Akromegalia to choroba związana z niekontrolowaną produkcją hormonu wzrostu. Niestety, bardzo często, ze względu na wolne postępowanie choroby, postawienie właściwej diagnozy odwleka się w czasie. Pierwsze objawy można zauważyć dzięki obserwacji organizmu i regularnemu przeprowadzaniu badań.

Nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu doprowadza do poważnych zaburzeń, które mogą wiązać się ze znacznym niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia. chorych. W takim przypadku konieczne jest natychmiastowe działanie lekarzy.

Akromegalia – choroba gigantów

Nadmierny rozwój komórek wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Nadrzędną rolę spełnia przysadka mózgowa – niewielki gruczoł dokrewny położony blisko podstawy mózgu, w okolicy tak zwanego siodła tureckiego. Do jej zadań należy produkcja hormonów, w tym hormonu wzrostu, który odpowiada za rozrost organizmu.

Zwykle proces wzmożonego wzrostu spowalnia w okolicach 20. roku życia, jednak czasami, ze względu na nieprawidłowości związane z przysadką mózgową, w organizmie utrzymuje się wysoki poziom tego hormonu. W takim przypadku dochodzi do akromegalii – niezwykle poważną chorobą, która – wbrew pozorom – nie wiąże się wcale z uzyskaniem olbrzymiej siły i zdrowia. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza. Pomimo rozwoju medycyny, leczenie akromegalii w późniejszym stadium wiąże się z olbrzymimi trudnościami i może nie przynosić oczekiwanych efektów.

Objawy akromegalii

Objawy akromegalii są łatwo zauważalne i widoczne na pierwszy rzut oka. Choroba jednak rozwija się powoli i właśnie z tego powodu można przeoczyć jej pierwsze symptomy. Najłatwiej zaobserwować ją poprzez rozwój kończyn i tkanek miękkich – chorym rosną stopy i dłonie, muszą często zmieniać obuwie na większe, zauważalnie zmienia się ich fizjonomia. Nos staje się szeroki i gruby, powiększa się szczęka, pojawiają się przerwy między zębami, większy staje się także język. Wiele może powiedzieć oglądanie starych zdjęć – zaniepokoić powinny zmiany rysów twarzy, uwydatnienie żuchwy i łuków brwiowych.

Choroba wiąże się ze wzmożonym odczuwaniem bólu – osoby chore często skarżą się na bóle stawów i kości. Nagły rozrost komórek doprowadza do zaburzeń widzenia. Wkrótce rozpoczynają się problemy z organami wewnętrznymi (w tym z sercem, wątrobą i tarczycą), na które również oddziałuje hormon wzrostu. Chorzy zgłaszają często obfite pocenie, zmienia się ich głos. Deformacji ulega szkielet, może występować także cukrzyca, nadciśnienie i bóle głowy. Kobiety (które według badań chorują znacznie częściej od mężczyzn) mogą przestać miesiączkować, zauważalnie zmniejsza się libido.

Akromegalia – przyczyny i diagnoza

Najczęstszą przyczyną choroby jest gruczolak, ulokowany w obrębie przysadki mózgowej. Zazwyczaj są to makrogruczolaki. Diagnozę opiera się na specjalistycznych badaniach laboratoryjnych oraz obrazowych. Wykonywana jest analiza poziomu IGF-1 (insulinopodobnego czynnika wzrostu), możliwe jest także wykonanie badania dobowego stężenia hormonu wzrostu w surowicy lub testu hamowania wydzielania hormonu wzrostu po podaniu glukozy. Następnie należy przeprowadzić rezonans magnetyczny (MRI) lub tomografię komputerową (TK) przysadki mózgowej w celu ustalenia lokalizacji i wielkości guza. Akromegalia nie jest stwierdzana zbyt często – szacuje się, że na milion urodzeń rodzi się zaledwie 3-4 chorych, a w wielu przypadkach objawy pojawiają się dopiero w piątej dekadzie życia.

Leczenie akromegalii

Leczenie opiera się na usunięciu guza przysadki mózgowej. Główne sposoby leczenia obejmują terapię chirurgiczną, radioterapię lub farmakoterapię. Kluczem do wygranej z chorobą jest postawienie diagnozy odpowiednio wcześnie – im mniejszy jest guz, tym większa szansa na jego usunięcie. Niestety, często pomiędzy pojawieniem się choroby a rozpoczęciem leczenia mija kilka lat. W takim wypadku radykalnie zmniejszają się szansę na pozytywne zakończenie terapii.

Jak żyć z akromegalią?

Wiele osób skazanych jest na długoletnie życie z akromegalią, a zmiany, których choroba dokonała w organizmie, są często nieodwracalne. Na całym świecie, w tym w Polsce, działają stowarzyszenia osób chorych i ich bliskich. Rozwój medycyny sprawia, że walka z akromegalią jest coraz bardziej efektywna. Zwiększa się dostęp do wykwalifikowanych specjalistów i ośrodków, które potrafią przeprowadzać specjalistyczne leczenie operacyjne, przedoperacyjne i farmakologiczne.

W przypadku osiągnięcia pełnego wyleczenia możliwe jest także przeprowadzenie operacji plastycznych, które pomogą zredukować powstałe zmiany w wyglądzie. W jaki sposób bronić się przed akromegalią? Najważniejsza, jak zwykle, okaże się obserwacja organizmu i regularne wizyty u specjalistów. Zwykle stomatolodzy i laryngolodzy jako pierwsi mogą zaobserwować rozwój objawów – to właśnie rozrost szczęki, rozsuwanie się zębów i powiększanie zatok nosowych powinno wzbudzić niepokój. Należy pamiętać o tym, że wczesna diagnoza znacznie zwiększa szanse na pełne wyzdrowienie.

Zobacz film: Czy antykoncepcja hormonalna może leczyć? Źródło: Stylowy Magazyn

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
77
4
Polecamy
Jak rozpoznać i leczyć zespół przewlekłego zmęczenia?
Jak rozpoznać i leczyć zespół przewlekłego zmęczenia? Dzień Dobry TVN
Endometrioza.
Czym jest ta choroba?
"Kobiety na diagnozę czekają latami" 
Endometrioza. Czym jest ta choroba? "Kobiety na diagnozę czekają latami"  Dzień Dobry TVN
Akromegalia - to nie odmienny wygląd czyni tę chorobę groźną
Akromegalia - to nie odmienny wygląd czyni tę chorobę groźną TVN zdrowie
Gigantyzm przysadkowy – przyczyny, objawy, leczenie, występowanie u dzieci
Gigantyzm przysadkowy – przyczyny, objawy, leczenie, występowanie u dzieci TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie