Polub nas na Facebooku
Czytasz: Akcja laparoskopia. Dlaczego laparoskopia jest lepsza od klasycznej operacji?
menu
Polub nas na Facebooku

Akcja laparoskopia. Dlaczego laparoskopia jest lepsza od klasycznej operacji?

Akcja laparoskopia

Fot. materiały prasowe

Zdaniem specjalistów aż 90 proc. chorób kobiecych kwalifikuje się do leczenia laparoskopowego. Niestety ogromna grupa kobiet nie wie, że może się domagać od lekarza wykonania zabiegu, który nie wymaga otwierania powłok brzusznych. Aby uświadomić kobiety, jakie mają prawa, zapoczątkowano kampanię "Akcja laparoskopia".

Laparoskopia polega na wprowadzeniu do jamy brzusznej, przez pępek i dwa małe otwory, kamery oraz narzędzi laparoskopowych. Za pośrednictwem teleskopu zaopatrzonego w soczewki obraz z jamy brzusznej przekazywany jest do komputera.

Następnie do jamy brzusznej wprowadza się igłę odmową, która wpompowuje gaz, zazwyczaj od 3,5 l. Później chirurg wykonuje 5 i 10 mm nacięcia skórne w powłokach brzusznych, przez które wprowadza kamerę oraz narzędzia. Zaglądając, w ten sposób do jamy brzusznej, można przeprowadzić zarówno diagnostykę, jak i zabiegi chirurgiczne.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Najlepsze rozwiązanie

Laparoskopia jest szczególnie przydatna w ginekologii. Stosuje się ją przede wszystkich u kobiet, które zmagają się endometriozą, mają mięśniaki, guzy, torbiele w obrębie kobiecych narządów rozrodczych. Taki rodzaj zabiegu szczególnie polecany jest tym kobietom, które chcą w przyszłości zajść w ciąże i mieć dzieci.

Laparoskopia pomaga pozbyć się tak wstydliwego problemu, jakim jest nietrzymanie moczu. Społeczeństwo się starzeje, żyjemy coraz dłużej i u kobiet po 50. roku życia przypadłość ta narasta lawinowo.

Jak zbudowany jest kobiecy układ rozrodczy? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6

Niestety wiele kobiet nie wie, że może się domagać zabiegu z użyciem laparoskopu zamiast klasycznej operacji. W krajach rozwiniętych po laparoskopię sięga się w 90 proc. przypadków chorób kobiecych. W Polsce ten współczynnik wynosi zaledwie 10 proc. Ciągle jeszcze w Polsce słyszy się opinie, że laparoskopia to kiepska metoda, bo źle widać i danego problemu nie da się zoperować w ten sposób.

Trafia do mnie wiele pacjentek, które były w kilku placówkach i wszędzie usłyszały taką opinię. To nieuczciwe stawianie sprawy. Laparoskopia daje ogromne możliwości, trzeba się jej tylko porządnie nauczyć - mówi Profesor Andrzej Morawski, jeden ze światowych pionierów laparoskopii i inicjator Kampanii Akcja Laparoskopia.

Dlaczego Akcja Laparoskopia?

Laparoskopia jest nie tylko tańsza, ale przede wszystkim znacząco skraca czas pobytu w szpitalu oraz zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych po zabiegu. Ból, który pojawia się po zabiegu, jest znacznie mniejszy, a chorzy szybciej wracają do zdrowia. Dlaczego zatem lekarze wykonują laparoskopię tak rzadko?

Zabiegi laparoskopowe wykonuję od wielu lat i również szkolę lekarzy w tym kierunku. Proces nauki jest dość czasochłonny, zajmuje około 2 lat, ale za to po ukończeniu kursu, lekarz zyskuje ogromne możliwości. Kampania powstała z potrzeby rozpowszechnienia laparoskopii w Polsce. Na świecie jest już ona standardem. Będziemy starali się uświadamiać pacjentów, ale także apelować do lekarzy i stwarzać im jak najlepsze warunki do zgłębiania tej techniki - mówi dr Zofia Borowiec, jedna z inicjatorów Kampanii.

W działania związane z kampanią włączyły się już osoby, którym metoda ta nie jest obca i cenią sobie jej zalety. Są to m.in.: Beata Ścibakówna, Magdalena Zawadzka, Joanna Racewicz, Dorota Williams, Teresa Lipowska, Olga Kalicka, Magda Kogut-Wałęcka – „Szczesliva”.

Laparoskopia – kiedy jest stosowana?

Laparoskopia znajduje zastosowanie nie tylko w ginekologii. Wykorzystuje się ją również u pacjentów z chorobami wątroby, śledziony, zrostami, a także przy diagnostyce stanów zapalnych w obrębie jamy brzusznej. Dodatkowo metoda ta przewyższa klasyczną, jeśli chodzi o wycinanie pęcherzyka żółciowego, choroby refluksowe i wycinanie guzów nadnerczy, guzów jelita grubego i odbytnicy, torbieli wątroby, przepuklin brzusznych, torbieli nerek czy gruczołu krokowego.

Co ciekawe laparoskopia bywa wykonywana u osób, które zmagają się z nadmierną otyłością. Podczas zabiegu zmniejsza się objętość żołądka, ale także jelita cienkiego, a tym samym ogranicza się odczuwanie głodu. Laparoskopia może być również wykorzystywana w przypadku leczenia nowotworów żołądka. Warto zaznaczyć, że laparoskopia finansowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
55
6
Polecamy
Laparoskopia na czym polega, jakie są wskazania do skorzystania z tej metody.
Jakie są jej zalety?
Laparoskopia na czym polega, jakie są wskazania do skorzystania z tej metody. Jakie są jej zalety? Dzień Dobry TVN
Laparoskopia to metoda stosowana w ginekologii i leczeniu chorób jamy brzusznej
Laparoskopia to metoda stosowana w ginekologii i leczeniu chorób jamy brzusznej TVN zdrowie
Operacja bariatryczna przez usta.
Bez otwierania jamy brzusznej
Operacja bariatryczna przez usta. Bez otwierania jamy brzusznej Dzień Dobry TVN
Laparoskopia torbieli jajnika – zalety laparoskopii ginekologicznej i możliwe powikłania
Laparoskopia torbieli jajnika – zalety laparoskopii ginekologicznej i możliwe powikłania TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?