Polub nas na Facebooku
Czytasz: 3 miesiąc ciąży – jakie daje objawy? Czy widać już powiększony brzuch?
menu
Polub nas na Facebooku

3 miesiąc ciąży – jakie daje objawy? Czy widać już powiększony brzuch?

Kobieta w ciązy trzyma zdjęcie USG na tle brzucha

Fot: Astroid / stock.adobe.com

3 miesiąc ciąży to moment, w którym brzuch zaczyna się zaokrąglać. Płód rośnie i przechodzi przez okres, w którym powstają wady rozwojowe, dlatego rodzice mogą odetchnąć z ulgą wraz z nastaniem końca tego miesiąca.

W 3 miesiącu ciąży, czyli w ostatnim pierwszego trymestru, rodzice zaczynają czuć się coraz pewniej i często dzielą się z bliskimi radosnymi nowinami. Wyjątkowym sposobem na poinformowanie ich o ciąży jest podarowanie im w prezencie zdjęcia z USG.

3 miesiąc ciąży – jakie objawy mogą się pojawić?

W 3 miesiącu ciąży przyszłym matkom towarzyszą mdłości i wymioty, które najczęściej zanikają pod jego koniec. Dołącza do nich również silna nadwrażliwość na zapachy, która może uniemożliwić kobiecie gotowanie. Dobrym sposobem na mdłości jest picie naparu z imbiru, natomiast matki, które wymiotują więcej niż parę razy dziennie, powinny zwrócić się do lekarza. Zbyt częste torsje grożą odwodnieniem i mogą podrażniać śluzówkę żołądka i przełyk. Jeśli będzie taka konieczność, kobieta może dostać leki zmniejszające ich częstotliwość.

Kolejnymi dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które mogą się pojawić, są uciążliwe zaparcia. Wywołują je zmiany hormonalne w organizmie matki, które zmniejszają napięcie mięśni gładkich i upośledzają perystaltykę jelit. Aby temu zapobiec, należy pić dużo wody, spożywać produkty bogate w błonnik i dużo się ruszać. W skrajnych przypadkach można skorzystać z czopków dostępnych bez recepty, które ułatwiają wypróżnienie.

Bardzo częstym objawem 3 miesiąca ciąży jest również nieustanne zmęczenie i senność. Przyszła matka może czuć się wyjątkowo rozbita i towarzyszą jej nagłe zmiany nastroju. Dobrze, jeśli jej rodzina zdaje sobie z tego sprawę i wykazuje wyrozumiałość oraz zapewnia jej odpowiednie warunki do odpoczynku.

Mogą się także pojawić skurcze łydek. Są one spowodowane niedoborami magnezu i potasu. Prawidłowa dieta i suplementacja powinny usunąć ten problem.

Zobacz także: 5 miesiąc ciąży – brzuch i waga mamy. Jak wygląda dziecko?

Należy pamiętać, że w 3 miesiącu ciąży dziecko jest ciągle bardzo wrażliwe na wszelkie szkodliwe substancje. Mogą one wywołać wady rozwojowe, a nawet doprowadzić do poronienia, dlatego leki i naturalne sposoby leczenia powinno się stosować z zachowaniem największej ostrożności, upewniając się, że nie zaszkodzą dziecku.

Dieta i odpoczynek – najważniejsze elementy dla 3 miesiąca ciąży

W 3 miesiącu ciąży matka powinna dbać o zdrową dietę. To nie jest jeszcze moment, w którym powinna zanadto przybierać na wadze (do końca 1 trymestru maksymalnie 3 kg), a niektóre kobiety nawet chudną w tym czasie z powodu częstych wymiotów.

Prawidłowa dieta matki w 3 miesiącu ciąży powinna zawierać dużo produktów pełnoziarnistych i bogatych w błonnik, świeżych warzyw i owoców oraz źródeł łatwo przyswajalnego białka. Powinno się regularnie spożywać 5 małych posiłków dziennie i sięgać po zdrowe przekąski, takie jak bakalie.

3 miesiąc ciąży – brzuch przyszłej matki

Brzuch matki w 3 miesiącu ciąży może się już delikatnie zaokrąglić, choć zapewne zauważą to tylko wtajemniczone osoby. Wprawdzie dziecko jest jeszcze bardzo małe (do 13 tygodnia ciąży nie osiągnie ono więcej niż 17 cm długości i 13 g wagi), macica może wystawać już nad spojenie łonowe. Częste dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą potęgować ten efekt.

Badania w 3 miesiącu ciąży

W 3 miesiącu ciąży, oprócz USG, kobieta powinna wykonać badania krwi – morfologię, badania na kiłę, HIV i różyczkę oraz badanie moczu. Ważne jest także określenie czynnika Rh matki. Jeśli jest on ujemny, istnieje ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego, w którym przeciwciała matki atakują organizm dziecka.

3 miesiąc ciąży to dobry moment na wykonanie USG genetycznego

Do 3 miesiąca ciąży matka jest już najczęściej po jednym badaniu USG, które potwierdziło ciążę. Teraz pora na wykonanie USG genetycznego, które robi się między 9 a 13 tygodniem. Trwa ono około 40 minut i w trakcie badania lekarz mierzy różne wymiary biometryczne płodu, takie jak obwód głowy, długość kości udowej czy grubość fałdu karkowego. Dzięki uzyskanym wynikom może on wykluczyć wady rozwojowe i najczęściej występujące choroby genetyczne u dziecka.

3 miesiąc ciąży – jak wygląda dziecko na USG?

Płód w 3 miesiącu ciąży ma już ukształtowane podstawowe organy, takie jak wątrobę, nerki, jelita i mózg i zaczynają już one funkcjonować. Zaczyna on też powoli przypominać bardziej człowieka – ma ręce i nogi, a głowa nabiera kształtów. Wykształcają się też zewnętrzne narządy płciowe i często na tym etapie można już określić płeć dziecka.

Zobacz także: 6 miesiąc ciąży – brzuch i waga matki. Jak wygląda dziecko?

W 3 miesiącu ciąży dziecko potrafi ssać kciuk, marszczyć czoło i uśmiechać się. Porusza też palcami dłoni i stóp. Zdarza się również, że ma czkawkę, jest jednak jeszcze zbyt małe, aby matka mogła to poczuć. Taki widok podczas wykonywanego USG to początek wykształcania się więzi między rodzicami a dzieckiem.

3 miesiąc ciąży – który to tydzień?

3 miesiąc ciąży to jej 1 trymestr, a tygodnie 9–13.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
0
Polecamy
13 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
Jak duży jest brzuch przyszłej matki?
13 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko? Jak duży jest brzuch przyszłej matki? TVN zdrowie
5 miesiąc ciąży – brzuch i waga mamy.
Jak wygląda dziecko?
5 miesiąc ciąży – brzuch i waga mamy. Jak wygląda dziecko? TVN zdrowie
12 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?
USG genetyczne i badania prenatalne
12 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko? USG genetyczne i badania prenatalne Dzień Dobry TVN
8.
tydzień ciąży – samopoczucie, badania i rozwój dziecka
8. tydzień ciąży – samopoczucie, badania i rozwój dziecka Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia