Polub nas na Facebooku
Czytasz: 26. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę? Waga i wygląd dziecka
menu
Polub nas na Facebooku

26. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę? Waga i wygląd dziecka

Kobieta, która jest w ciąży

Fot: Julian Rupp / gettyimages.com

Pod koniec 6. miesiąca ciąży, czyli w 26. tygodniu, dziecko rośnie intensywnie, co również powoduje znaczne powiększenie brzucha ciężarnej. By uniknąć rozstępów, kobieta powinna zadbać o napiętą skórę na brzuchu.

Na 26. tydzień ciąży przypada koniec 6. miesiąca. Powoli mija 2. trymestr ciąży. Ważne w tym okresie są odpowiednia dieta i suplementacja. Warunkują one m.in. właściwą podaż wapnia ze względu na intensywny wzrost płodu i zachodzące procesy kostnienia.

Brzuch i samopoczucie w 26. tygodniu ciąży

Wiele kobiet na przełomie 2. i 3. trymestru obserwuje gwałtowne zaokrąglenie się brzucha. Należy pamiętać, by od początku ciąży, a nawet już w czasie jej planowania, zadbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry. Duże znaczenie mają osobnicze predyspozycje do tworzenia się rozstępów, jednak odpowiednia pielęgnacja i dbanie o skórę zmniejszają ryzyko rozstępów, pozwalają na utrzymanie napiętej skóry brzucha w odpowiedniej kondycji i umożliwiają szybszy powrót skóry do pierwotnego wyglądu. Nie należy również zapominać, że odpowiednia aktywność fizyczna i dieta mają ogromne znaczenie w utrzymaniu dobrej kondycji skóry ciała. Ćwiczenia należy oczywiście dostosować do aktualnych możliwości. Warto skonsultować je z lekarzem.

Jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Rozstępy mogą dotyczyć nie tylko brzucha, ale również piersi, które niekiedy powiększają się od początku ciąży. W 26. tygodniu nie powinna niepokoić niewielka ilość żółtej wydzieliny. Wiele kobiet już w tym okresie zauważa bowiem wypływanie z piersi siary, czyli pierwszego mleka. Jest ono oznaką przygotowania się organizmu do karmienia. Rzadko zdarza się, że jeszcze przed porodem dochodzi do zatkania przewodów mlecznych i pojawienia się stanu zapalnego. Jest to jednak możliwe. W takiej sytuacji warto zastosować metody, które później praktykuje się przy zatkanym przewodzie mlecznym podczas karmienia. Sprawdzi się m.in. ciepły prysznic, który powoduje poszerzenie się przewodów mlecznych i ich odblokowanie.

Warto również zrobić okłady z liści kapusty. To, czy kobieta będzie karmić piersią, nie zależy absolutnie od pojawienia się siary nawet na kilka tygodni przed porodem. Jej brak nie jest powodem do niepokoju. W 26. tygodniu ciąży często zaczynają dokuczać bóle nóg; niekiedy pojawiają się na nich żylaki. Z kolei narastające obrzęki mogą uniemożliwić np. zdjęcie obrączki.

26. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Płód rośnie intensywnie, choć w tym czasie zmienia się głównie ilość jego tkanki tłuszczowej. Płuca zaczynają powoli produkować surfaktant, czyli substancję zapobiegającą sklejaniu się ścian pęcherzyków. Dziecko jest jeszcze maleńkie, waży niecały 1 kg i mierzy około 23 cm.

Jest to jednak czas, kiedy rośnie na tyle intensywnie, że ma już problem ze swobodnym machaniem nóżkami. Robi się mu ciasno, zatem jego ruchy są powoli ograniczane. Już wtedy (szczególnie u pierworódek) dziecko przybiera pozycję z główką w dół. Jeśli jednak jest nadal skierowane w dół pośladkami, nie należy się tym martwić. Zdąży się jeszcze obrócić. Dziecko zaczyna otwierać oczy, reagować na światło oraz na dźwięki. Coraz bardziej przypomina noworodka. Jego skóra jest jednak cienka, pomarszczona, prawie przezroczysta.

Poród w 26. tygodniu ciąży

Omawiany tydzień ciąży to czas, kiedy płuca zmieniają budowę z kanalikowej na gronkową, a dalej przekształcają się w pęcherzyki płucne. W przypadku zagrożenia porodem przedwczesnym szanse dziecka na przeżycie są już większe niż dotychczas, m.in. ze względu na możliwość stymulacji dojrzewania płuc.

Jakie badania powinna wykonać każda kobieta w ciąży? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
0
Polecamy
20.
tydzień ciąży - waga dziecka i jego wygląd w połowie ciąży
20. tydzień ciąży - waga dziecka i jego wygląd w połowie ciąży Dzień Dobry TVN
Skurcze i poród w 7.
miesiącu ciąży
Skurcze i poród w 7. miesiącu ciąży Dzień Dobry TVN
29.
tydzień ciąży – waga i brzuch kobiety ciężarnej.
Jak wygląda dziecko?
29. tydzień ciąży – waga i brzuch kobiety ciężarnej. Jak wygląda dziecko? TVN zdrowie
28.
tydzień ciąży – który to miesiąc?
Ruchy i waga dziecka
28. tydzień ciąży – który to miesiąc? Ruchy i waga dziecka TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?