Polub nas na Facebooku
Czytasz: 20 tydzień ciąży – USG i badania prenatalne. Jaka wygląda dziecko i jaka powinna być jego waga?

20 tydzień ciąży – USG i badania prenatalne. Jaka wygląda dziecko i jaka powinna być jego waga?

Zainteresował Cię ten artykuł?
Badanie KTG płodu

Fot: doroguzenda / stock.adobe.com

20 tydzień ciąży to dobry moment na zrobienie kolejnego badania USG, z którego warto zachować sobie zdjęcia płodu na pamiątkę. Waga dziecka zaczyna szybko rosnąć – za kolejne 20 tygodni powinno być ono 10 razy cięższe.

20 tydzień ciąży to jej półmetek i czas na wykonanie kolejnych badań. Matki z grupy wysokiego ryzyka wykonują ostatnie badania prenatalne, a wielu rodziców udaje się wspólnie na USG 3D i 4D, aby podziwiać swojego potomka.

20 tydzień ciąży – który to miesiąc?

20 tydzień ciąży kończy jej 5 miesiąc. Trwa 2 trymestr, który jest uważany przez większość kobiet za najprzyjemniejszy okres. Choć mogą pojawić się nowe dolegliwości, są one maskowane przez radość wywoływaną odczuwanymi ruchami dziecka i poczuciem, że można już z nim nawiązać kontakt.

Jakie objawy mogą wystąpić, gdy nadejdzie 20 tydzień ciąży? Czy ból brzucha to powód do niepokoju?

Brzuch matki w 20 tygodniu ciąży zaczyna się bardzo szybko powiększać, co może doprowadzić do rozstępów. W ich zapobieganiu pomaga codzienne nawilżanie skóry, warto jednak pamiętać, że należy wybierać kosmetyki naturalne lub dedykowane przyszłym mamom, które nie zawierają szkodliwych dla dziecka substancji.

Na twarzy ciężarnej mogą się pojawić się ostuda – ciemne przebarwienia skóry wynikające ze zwiększonej ilości melaniny. Żeby się przed nimi uchronić, najlepiej stosować kremy z filtrem i unikać nadmiernego kontaktu ze słońcem.

Matkom w 20 tygodniu ciąży często dokuczają bóle brzucha. Mogą nawet pojawić się skurcze, ale, o ile nie są one bardzo silne, regularne i częste, nie ma powodu do obaw – to macica ćwiczy przed przystąpieniem do porodu. Inną przyczyną bólu brzucha może być rozciąganie się więzadeł macicy związane z powiększającym się rozmiarem brzucha.

20 tydzień ciąży – waga matki

Przez cały 2 trymestr ciąży matka powinna przybrać około 5–6 kg, czyli nie więcej niż 2 kg na miesiąc i 500 g na tydzień. Zważywszy na to, że część z tych kilogramów jest ukryta w rosnącym dziecku, płynie owodniowym, łożysku i powiększonych organach matki, nie jest to tak dużo.

Jak wygląda dziecko w 20 tygodniu ciąży?

20 tydzień ciąży to moment, w którym zmysły dziecka są już dobrze wykształcone i nadal się rozwijają. Intensywnie wyrabia się jego mózg i połączenia między komórkami nerwowymi. Dziecko nie tylko już słyszy i może dostrzegać zmiany w oświetleniu i temperaturze otoczenia, ale nawet ukształtował się u niego zmysł równowagi. Oznacza to, że wyczuwa ono kołysanie podczas chodzenia i szybszego oddychania. Nic dziwnego, że często zasypia podczas aktywniejszych dla matki momentów w ciągu dnia, a budzi się i zaczyna poruszać, gdy zaczyna ona odpoczywać.

W tym czasie należy dbać o budowanie więzi ze swoim dzieckiem – często do niego mówić czy uspokajać głaskaniem po brzuchu, gdy przestraszy je hałas. Bardzo dobrze wyczuwa ono także wszystkie emocje matki, dlatego należy unikać stresów i kłótni oraz starać się zapewniać sobie przyjemne emocje. Głośny hałas jest od tego momentu niewskazany.

Dziecko zaczyna rozróżniać smaki, dlatego dieta matki w tym okresie może już kształtować jego preferencje żywieniowe.

Prawidłowa waga dziecka w 20 tygodniu ciąży

Masa dziecka w 20 tygodniu ciąży powinna wynosić około 220–280 g. Nie ma jednak powodu do obaw, jeśli nieznacznie przekracza ten zakres. Może to być związane ze źle rozpoznanym dniem poczęcia lub wieloma innymi czynnikami. W tym czasie dziecko zaczyna szybko przybierać na wadze i może nadrobić parę brakujących gramów.

USG, USG 3D, 4D i badania prenatalne w 20 tygodniu ciąży

W 20 tygodniu ciąży wykonuje się kolejne badanie USG. Bardzo możliwe, że jest to dopiero drugi raz, chociaż często zdarza się, że rodzice mogli już kilkakrotnie oglądać płód. Choć w okolicach 13 tygodnia ciąży przeprowadzono już USG genetyczne, warto w tym czasie jeszcze raz przyjrzeć się sercu dziecka. Często wykonuje się więc echo serca oraz KTG.

Ponadto w tym okresie należy wykonać ponowne badania krwi i moczu. Jest to też dobry moment, aby zacząć uczęszczać do szkoły rodzenia.

USG 3D i 4D powinno się wykonywać w okolicy 20 tygodnia ciąży. Choć ma słabą wartość diagnostyczną, dostarcza wzruszeń rodzicom i pomaga w wytwarzaniu więzi z nienarodzonym dzieckiem.

20 tydzień ciąży bliźniaczej

W większość przypadków w 20 tygodniu ciąży bliźniaczej powinno się zrezygnować z seksu, ponieważ może być on przyczyną przedwczesnego porodu. Należy przy tym pamiętać, że jest to ciąża podwyższonego ryzyka, a organizm matki jest znacznie obciążony. Powinna się ona oszczędzać i jak najwięcej odpoczywać oraz zdrowo jeść. Zdrowo nie znaczy jednak dużo. Zapotrzebowanie energetyczne kobiety w ciąży bliźniaczej nie wzrasta przez 9 miesięcy o więcej niż 500 kcal dziennie. Mimo to przybierają one na wadze dużo więcej niż inne – do 30 kg. Trzeba mieć to na uwadze planując jadłospis. Na tym etapie zaczyna też zmniejszać się tempo wzrostu w ciąży mnogiej, bo inaczej bliźnięta nie zmieściłyby się w macicy.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać?
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać? Materiał sponsorowany
Najgroźniejsze dla naszego zdrowia sztuczne barwniki. Gdzie je znajdziemy?
Najgroźniejsze dla naszego zdrowia sztuczne barwniki. Gdzie je znajdziemy?
Aparaty ortodontyczne – rodzaje, zakładanie, higiena i koszty
Aparaty ortodontyczne – rodzaje, zakładanie, higiena i koszty
Elektroniczna recepta. Wszystko, co musisz wiedzieć o e-receptach
Elektroniczna recepta. Wszystko, co musisz wiedzieć o e-receptach
E-zwolnienia lekarskie. Co trzeba wiedzieć o nowym systemie wystawiania L4?
E-zwolnienia lekarskie. Co trzeba wiedzieć o nowym systemie wystawiania L4?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?