Polub nas na Facebooku
Czytasz: #20 minut, które uratuje Ci życie. Dlaczego nie trzeba się bać kolonoskopii?

#20 minut, które uratuje Ci życie. Dlaczego nie trzeba się bać kolonoskopii?

Zainteresował Cię ten artykuł?
Kampania promująca profilaktyczną kolonoskopię

Fot: TVN Media

Rak jelita grubego to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Każdego roku w Polsce rozpoznaje się 14 000 nowych przypadków. Niestety w ogromnej większości przypadków chorzy trafiają do lekarza zbyt późno. Zapominamy, że dzięki badaniom profilaktycznym – przede wszystkim kolonoskopii – raka można nie tylko wykryć we wczesnej fazie rozwoju, ale całkowicie wyleczyć! Wystarczy zaledwie 20 minut, aby wygrać z rakiem.

Kampania programu 36,6°C prowadzona we współpracy z Ministerstwem Zdrowia ma na celu zachęcenie Polaków do poddania się badaniu kolonoskopi. Do odwiedzenia lekarza zachęcają kolarka Maja Włoszczowska, hokeista Mariusz Czerkawski, piłkarz ręczny Artur Siódmiak i siatkarz Arkadiusz Wlazły. Kolonoskopię można wykonać w ramach Programu Badań Przesiewowych Ministerstwa Zdrowia. Od 2012 roku wysyłane są imienne zaproszenia na bezpłatną kolonoskopię, zaproszenie otrzyma każdy między 55 a 64 rokiem życia. Zaproszenie jest ważne do końca roku w którym obchodzi się 64 urodziny.

Nie daj się zaskoczyć!

Rak jelita gruba zaliczany jest do nowotworów, które mogą rozwijać się latami i nie dawać żadnych objawów. Tym samym, aby odpowiednio wcześnie wykryć chorobę, każdy kto otrzymał zaproszenie na kolonoskopię powinien się przebadać. W czasie badania można nie tylko wykryć zmianę, ale od razu ją usunąć. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90 proc.

Chcesz wiedzieć jak rozwija się rak jelita grubego? Zobacz film:

Zobacz film: Jak wygląda zdrowe, a jak chore jelito? Źródło: 36,6.

Mimo że badanie jest najlepszą metodą diagnostyczną, to są sytuacje kiedy nie można go wykonać. Przeciwwskazaniem do wykonania kolonoskopii przesiewowej są:

  • ostra niewydolność krążeniowa lub oddechowa;
  • ciąża (II i III trymestr);
  • zator płucny.

W przypadku ciężkich chorób przewlekłych, a także jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Na badanie bez zaproszenia może, a nawet powinny zgłosić się:

  • wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat bez objawów takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie, które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny;
  • osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego;
  • osoby w wieku 25-65 lat pochodzące z rodziny HNPCC lub FAP. W tym przypadku konieczne jest skierowanie (potwierdzenie) z Poradni Genetycznej.

Maja Włoszczowska zachęca do kolonoskopii:

Zobacz film: Maja Włoszczowska zachęca do wykonania kolonoskopii. Źródło: TVN.

Nie bój się kolonoskopii!

Kolonoskopia to badanie, które pozwala dokładnie obejrzeć jelito grube. Wykonuje się je miękką, giętką rurką grubości małego palca (kolonoskop), którą lekarz wprowadza przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego i przesuwa do ujścia jelita cienkiego. Wprowadzanie aparatu jest niebolesne dla większości osób, choć u niektórych może powodować wzdęcie, uczucie parcia i ucisku w brzuchu.

Jeśli w trakcie badania zostaną stwierdzone polipy, zostaną one usunięte za pomocą pętli wprowadzonej do jelita przez kolonoskop. Usunięcie polipów jest niebolesne i bezpośrednio po jego przeprowadzeniu można wrócić do domu lub pracy. Kolonoskopia trwa zwykle 15-30 minut. Czasem zdarza się, że lekarz nie może usunąć zmiany w czasie badania. Wtedy konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego.

Jak się przygotować do badania?

Przed badaniem należy wypełniać ankietę dotyczącą aktualnego stanu zdrowia. Zostaną one uwzględnione przy kwalifikacji do badania. Dokładnie obejrzenie jelita od środka wymaga perfekcyjnego oczyszczenia go z resztek pokarmowych. Osiąga się to stosując odpowiedni lek przeczyszczający, który trzeba przyjmować zgodnie z instrukcją.

Istnieje kilka dostępnych w Polsce preparatów służących do oczyszczenia jelita. W Programie Badań Przesiewowych rutynowo wykorzystujemy najlepiej poznany i stosowany od wielu lat preparat glikolu politylenowego (Fortrans), ale możliwe jest użycie innych preparatów.

Kolonoskopię najlepiej jest wykonywać raz na dziesięć lat.

Zobacz jak Mariusz Czerkawski zachęca do kolonoskopii:

Zobacz film: Mariusz Czerkawski - zachęca do kolonoskopii Źródło: TVN.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
22
1
Więcej na temat
Rak jelita cienkiego – jakie daje objawy i co można zrobić, aby uniknąć choroby?
Rak jelita cienkiego – jakie daje objawy i co można zrobić, aby uniknąć choroby?
Nie musisz zachorować na raka jelita grubego. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć choroby
Nie musisz zachorować na raka jelita grubego. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć choroby
Czy technologia GPS może pomóc rozpoznać raka płuc? Chcecie poznać odpowiedź? Oglądajcie program 36,6 °C, w sobotę 3 listopada, o 18.00!
Czy technologia GPS może pomóc rozpoznać raka płuc? Chcecie poznać odpowiedź? Oglądajcie program 36,6 °C, w sobotę 3 listopada, o 18.00!
Czy 20 minut wystarczy, aby wygrać z rakiem?  Chcecie wiedzieć, jak to możliwe? Oglądajcie program 36,6°C w sobotę, 10 listopada, o 18.00!
Czy 20 minut wystarczy, aby wygrać z rakiem? Chcecie wiedzieć, jak to możliwe? Oglądajcie program 36,6°C w sobotę, 10 listopada, o 18.00!
Komentarze (3)
ula
ja też wyłam z bólu, rozrywało mnie żywcem, okropny ból którego nigdy nie zapomnę. Mąż , który czekał na mnie na poczekali nie wiedział co robić. Co oni mi robią był przerażony i osoby które czekały na kolonoskopie chciały uciekać.
Czytaj całość
ab
Przede mną dziewczyna wyła z bólu, ja zemdlałam z bólu, byłam nastawiona, że boli, myślałam że wytrzymam. Zalecono mi pod narkozą.
Czytaj całość
Wika
dla mnie kolonoskopia była koszmarem, miałam ją dwa razy. Wiem, że są osoby, które nie czują bólu, dla mnie był on nie do zniesienia i powodował duże skoki ciśnienia. Gastroenterolog, który przeprowadzał je za drugim razem zalecił kolonoskopię pod narkozą kolejnym razem, mam zalecaną co 10 lat
Czytaj całość
Nie przegap
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć Materiał sponsorowany
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Woda utleniona do nosa – jak ją stosować przy bólu zatok?
Woda utleniona do nosa – jak ją stosować przy bólu zatok?